• Z dziejów oświaty w Juchnowcu

        Dzieje polskiej oświaty w stolicy gminy Juchnowiec zaczynają się w momencie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. W roku szkolnym 1919 – 1920 uczniowie rozpoczynają naukę w polskiej szkole powszechnej w Juchnowcu Dolnym, w parterowym budynku, wcześniej mieszczącym rosyjską szkołę państwową.

        W wyniku starań mieszkańców wsi od roku szkolnego 1937 – 1938 nauka odbywała się w murach budynku parafialnego w Juchnowcu Kościelnym, gdzie obecnie mieści się Ośrodek Kultury i Sportu w Gminie Juchnowiec Kościelny. W ośmiu oddziałach uczyło się wtedy 300 osób.

        Okupacja radziecka (1939 – 1941) wprowadziła zmiany w nauczaniu. Dodano nowy przedmiot – język rosyjski.

        Okupant niemiecki (1941 – 1944) zlikwidował szkołę. W budynku szkolnym urządzono mieszkania dla oficerów niemieckich. Na prośbę rodziców nauczycielka Grzymisława Skrzędziejewska udzielała uczniom klas I i II tajnych lekcji w prywatnych domach.

        Do zdewastowanej przez Niemców szkoły uczniowie wrócili we wrześniu 1944 roku. W następnych latach szkoła wciąż funkcjonowała, ale pomieszczenia wymagały generalnego remontu. W latach siedemdziesiątych rozpoczęto budowę nowej szkoły oraz domu nauczyciela w Juchnowcu Górnym. Zbiorcza Szkoła Gminna rozpoczęła działalność w 1982 roku w gmachu, który zajmuje do dziś. Wkrótce została przekształcona w Szkołę Podstawową. Uczyła się w niej młodzież, która uczęszczała wcześniej do szkół w Juchnowcu Kościelnym, Klewinowie, Lewickich, Hermanówce, Bielach i Hołówkach. W szkołach tych zmniejszony został stopień organizacyjny, nauka odbywała się tam jedynie w klasach I – III. Po kilku latach szkoły w wymienionych miejscowościach zostały zlikwidowane. Wszyscy uczniowie zaczęli uczęszczać do placówki oświatowej w Juchnowcu.

        Od lat osiemdziesiątych Szkoła Podstawowa w Juchnowcu posiadała dwie sale gimnastyczne, bibliotekę, dwie świetlice, gabinet lekarski i dentystyczny. Stworzono Izbę Tradycji, uruchomiono szkolny radiowęzeł. Przy szkole funkcjonował umieszczony w oddzielnym budynku oddział przedszkolny. Uczniowie dowożeni byli do szkoły różnymi środkami transportu: pojazdem zwanym „bonanzą” (bo sposobem ustawienia siedzeń i komfortem podróży przywodził na myśl dyliżansy, którymi podróżowali zdobywcy Dzikiego Zachodu), przyczepą autokarową, a w końcu autokarem.

        Kolejnymi dyrektorami juchnowieckiej szkoły byli: Stanisław Gierłachowski, Eugeniusz Duda, Leontyna Kowalczuk, Jolanta Rynkiewicz i Julia Zawadzka.

        Na skutek reformy oświaty we wrześniu 1999 roku powołano do życia Gimnazjum, które funkcjonowało razem z istniejącą Szkołą Podstawową. We wrześniu 2001 roku powstał Zespół Szkół, w którego skład wchodziła Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Juchnowcu Górnym. Łącznie naukę pobierało tu prawie 600 uczniów, z którymi pracowało prawie 50 nauczycieli.

        Do gimnazjum uczęszczali uczniowie, którzy ukończyli naszą szkołę podstawową oraz szkołę w Bogdankach. Aby zapewnić dzieciom lepsze warunki nauki przebudowano lewe skrzydło szkoły i umieszczono tam pięć nowych sal lekcyjnych (w tym pracownię komputerową) oraz pomieszczenia administracji. W dawnym przedszkolu, po gruntownym remoncie, umieszczono bibliotekę oraz część świetlicową.

        (mgr Janusz M. Beszta)

        14 października 2006 r. w Zespole Szkół w Juchnowcu Górnym odbyła się uroczystość nadania imienia szkole. Patronem szkoły został wielki Polak i męczennik – Ksiądz Jerzy Popiełuszko. W tym dniu odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Patronowi oraz poświęcono sztandar z jego wizerunkiem. Sztandar poświęcił Arcybiskup Metropolita Białostocki Edward Ozorowski. Moment przekazania uczniom sztandaru przez Panią Dyrektor Barbarę Klimaszewską przebiegał w podniosłej atmosferze. Zespół Szkół w Juchnowcu Górnym zaszczyciła swoją obecnością mama Księdza Jerzego - Marianna Popiełuszko.

        Poczet sztandarowy towarzyszy uczniom podczas wszystkich uroczystości szkolnych, a także reprezentuje naszą szkołę na terenie całego kraju.

        (mgr Marek Borchert)

        Następne lata pisały nową historię juchnowieckiej oświaty. Przyszły kolejne zmiany, likwidacji uległy gimnazja. Obecnie w skład Zespołu Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym wchodzi Przedszkole oraz Szkoła Podstawowa.

        Całe przedszkole przeniesiono do prawego skrzydła szkoły, wszystkie sale wyremontowano i bogato wyposażono. Obecnie jest ono piękną wizytówką naszej gminy. Biblioteka wróciła na pierwotne miejsce – nad szkolną stołówką – i regularnie powiększa swój księgozbiór, uzupełniając nowości i serie. Dokonano wielu remontów – zadziwia wszystkich nowoczesna kuchnia i stołówka. Wszystkie sale lekcyjne wyposażone są w laptopy, rzutniki z ekranami, tablice multimedialne lub dotykowe monitory. Zachwyca także zielone otoczenie szkoły, bogaty kompleks sportowy za szkołą oraz place zabaw.

        Zespołem Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym kieruje dyrektor mgr Barbara Klimaszewska oraz mgr Teresa Radziewicz i mgr Beata Cylwik jako wicedyrektorzy.

        (mgr Teresa Radziewicz)