Mimo niesprzyjającej aury, w czwartkowy poranek 18 maja, na wycieczkę krajoznawczą do Nałęczowa i Kazimierza Dolnego wyruszyły wraz ze swoimi wychowawcami klasy IVa, IVb i pięcioro uczniów z kl. Va.
Po czterech godzinach jazdy autokarem grupa dotarła do Nałęczowa. W tym uzdrowiskowym miasteczku, w którym często bywali wielcy polscy pisarze, mi.in. Żeromski, Prus i Sienkiewicz, uczniowie odwiedzili palmiarnię, a zarazem pijalnię wód mineralnych. Każdy z uczestników wycieczki mógł spróbować trzech rodzajów leczniczej wody. Największą popularnością cieszyła się woda z tzw. źródełka miłości.
Po obiedzie, który zjedzono już w Kazimierzu Dolnym, rozpoczęło się zwiedzanie z przewodnikiem tego niezwykłego miasteczka. Największa porcja emocji i wysiłku towarzyszyła wejściu i zejściu na Górę Trzech Krzyży. Mimo, że to wzniesienie ma tylko około 100 m. n.p.m. zdobycie go tego dnia było dużym wyzwaniem ze względu na śliskie błoto. Jednak widok jaki roztaczał się ze wzgórza – wspaniała panorama miasta i przepływającej obok Wisły – wart był trudu. Dużo wrażeń zwiedzającym sprawiło też wejście na średniowieczną basztę oraz odwiedziny kazimierzowskiego zamku. Spacer po urokliwym miasteczku pełnym zabytkowych kamieniczek i spichrzy zakończył się oczywiście kupowaniem pamiątek, z oryginalnymi kogutami z ciasta na czele. Wszyscy chętni mogli też spróbować miejscowych smakołyków, takich jak gofry, czy lody.
Humory, atmosfera panująca wśród uczestników, pozwalają sądzić, że nikt za bardzo nie przejmował się padającym deszczem, ani nie żałował spędzenia wielu godzin w autokarze i przejechania tego dnia około pół tysiąca km. Jednym słowem – wycieczka okazała się udana.
Aneta Białous
Marek Muszyński
Agnieszka Słomińska