Tegoroczną Noc Bibliotek rozpoczęliśmy 11 października 2024 roku godzinie 17:00 od powitania wszystkich uczestników przy dźwiękach piosenki „Mam supermoce”. Wysłuchaliśmy wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej „Moc bibliotek”, zdradzając tym samym hasło przewodnie wydarzenia. Postanowiliśmy wykorzystać moc naszej biblioteki do odkrywania supermocy naszych czytelników. Dlatego już na początku wykonaliśmy wspólnie piosenkę Zozi z wymownym refrenem: „Każdy z nas ma jakiś talent, każdy z nas ma supermoc”. Po wprowadzeniu w tematykę wydarzenia 68 uczniów klas IV-VIII podzielonych na 3 grupy udało do poszczególnych sal na półgodzinne spotkania.
W sali numer 1 na uczestników czekał „Detektywistyczny escape room” składający się z pięciu zagadek. Przy ich rozwiązywaniu uczniowie musieli wykazać się spostrzegawczością, sprytem, umiejętnością współpracy i logicznego myślenia. Odkrycie tajemniczego szyfru wymagało wykorzystania kół szyfrujących oraz szyfru czekoladkowego, ułożenia puzzli i odnalezienia ukrytych wśród nich cyfr, rozwiązania matematycznej łamigłówki i zaznaczenia na mapie właściwej trasy. Zajęcia były doskonałą okazją do sprawdzenia się w roli detektywa i wspaniałą zabawą, a na najlepszych czekały atrakcyjne nagrody.
Sala numer 2 zamieniła się w „Laboratorium odkrywania supermocy”. Uczniowie mogli w tym celu wykorzystać wyeksponowane w sali fragmenty „Wielkiej Księgi Supermocy”, by rozpoznać w sobie opisane w niej talenty, skorzystać z dwóch kodów QR, by wykonać test online rozpoznający dominujące typy inteligencji wielorakich oraz zapoznać się z 10 rodzajami talentów sklasyfikowanych w ramach projektu Da Vinci. Podsumowaniem tej części aktywności było stworzenie chmury wyrazowej w aplikacji mentimeter składającej się z supermocy wszystkich uczestników Nocy Bibliotek. Dodatkowo zaprosiliśmy uczniów do Klubu Supermocy, dzięki któremu po przeczytaniu 4 książek z różnych kategorii będą mogli w ciągu I semestru uzyskać Supermoc Czytania: Odwagi (książka z dreszczykiem), Mądrości (obyczajowa), Magii (fantastyczna), Świadomości (wybrana samodzielnie) oraz odebrać nagrody – niespodzianki. Mottem tego spotkania stały się słowa Alberta Einsteina: „Każdy jest geniuszem, ale jeśli ocenisz rybę po jej zdolności wspinania się po drzewie, całe życie będzie wierzyła, że jest głupia”.
W sali numer 4 odbyła się sesja zdjęciowa - konkurs „Mój superbohater”. Zadanie konkursowe polegało na przebraniu się za wybraną osobę, która posiada jakieś supermoce. Wśród uczestników pojawiły się postacie zarówno realistyczne jak i fantastyczne, bohaterowie książek, filmów. Każdy z uczniów miał też okazję rozwinąć swoje skrzydła i zapozować na ich tle.
Po zasmakowaniu aktywności w trzech kolejnych salach o godzinie 19:10 rozpoczęliśmy seans filmowy poprzedzony prelekcją wprowadzającą w problematykę filmu „Mój brat ściga dinozaury”. Nie zabrakło popcornu sponsorowanego przez Ludowy Uczniowski Klub Sportowy "Amator" w Juchnowcu, dzięki któremu wszyscy uczestnicy otrzymali także „pakiety powitalne”, które zabrali ze sobą, żegnając się z nami o godzinie 21:00.
Tak jak co roku w obchodach Nocy Bibliotek 2024 wzięli udział także uczniowie klas I-III, którzy podczas zajęć lekcyjnych wysłuchali wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej „Moc bibliotek” i porozmawiali na temat roli bibliotek i książek w życiu człowieka. Na koniec dzieci wykonały prace plastyczne - ilustracje do wiersza o mocy bibliotek. Autorzy najciekawszych prac otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Przeprowadzone działania były okazją do przypomnienia uczniom, jak ważne jest czytanie w rozwoju każdego człowieka.
Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas dodał naszym uczestnikom skrzydeł, pozwolił odkryć ich ukryte talenty, wykorzystać je w ramach konkursów, wzmocnił ich poczucie własnej wartości i pozwolił nabrać pewności siebie, a także zachęcił do odwiedzania szkolnej biblioteki.
Relację z naszej szkolnej Nocy Bibliotek można przeczytać i obejrzeć także na stronie ogólnopolskiego wydarzenia.
Agnieszka Słomińska
Justyna Zdziech
Monika Żochowska
Urszula Klejno
Jolanta Samojluk