Długo oczekiwana wycieczka do Dęblina i Mościsk odbyła się w środę 22 maja. Wzięły w niej udział uczennice i uczniowie klas piątych oraz kilkoro uczennic z klas szóstych.
Zbiórka około godziny 6.00 odbyła się sprawnie i kilkanaście minut później pełen autokar ruszył w trasę do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Pierwszy cel wycieczki osiągnięto około godziny 11.
Muzeum Sił Powietrznych nie przypadkiem znajduje się w Dęblinie. W tym mieście od 1927 roku kształci się polskich pilotów wojskowych i tam obecnie znajduje się Lotnicza Akademia Wojskowa.
Zwiedzanie muzeum składało się z dwóch części. Podzieleni na dwie grupy, uczestnicy z przewodnikiem podziwiali część plenerową, na której eksponowanych jest m.in. 90 samolotów do różnych zadań. Myśliwce, bombowce, samoloty transportowe, wojskowe helikoptery, a nawet samolot rządowy, którym latał prezydent RP. Wszystkie prezentowane w plenerze eksponaty były w przeszłości używane przez wojsko i brały udział w różnych akcjach. Druga część zwiedzania to wystawa stała wewnątrz muzeum, gdzie można było poznać historię i etapy rozwoju polskich sił powietrznych, np. dzieje sławnego Dywizjonu 303, czy drogę jaką przebył legendarny sztandar Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. Sporo miejsca też poświęcono dęblińskiej szkole pilotów.
Z Dęblina wycieczka udała się do Parku Iluzji w Mościskach, który leży około 40 km od muzeum lotnictwa. Tam uczestników czekały liczne atrakcje. Najpierw z animatorką, a potem każdy mógł korzystać indywidualnie z takich rozrywek, jakie mu odpowiadały najbardziej. Labirynty, karuzele, tratwy, kolejki, strefy relaksu, każdy znalazł coś dla siebie.
Poszczególne etapy wycieczki fotografowali członkowie koła regionalno-fotograficznego: Juliusz Koszykowski, Anna Korzeniecka, Julia Matys, Piotr Nazarko, Jakub Sinicki i Gabriel Wysocki. Ich zdjęcia są graficznym komentarzem do tego tekstu.
Agnieszka Słomińska
Justyna Zdziech
Marek Muszyński