AKTUALNOŚCI

          • Wspólnie, aktywnie i z uśmiechem - maj w świetlicy szkolnej

          • Maj w naszej świetlicy szkolnej był miesiącem pełnym radości, aktywności i twórczego działania. Każdy dzień przyniósł nowe pomysły na wspólne spędzanie czasu, dzięki którym dzieci mogły rozwijać swoje zainteresowania oraz spędzać czas w przyjaznej i pełnej życzliwości atmosferze. Nie zabrakło zajęć sportowych, które dostarczyły wiele emocji i zachęcały do aktywnego wypoczynku. Dodatkowo mieliśmy wiele zajęć twórczych, podczas których dzieci wykonywały barwne prace plastyczne z wykorzystaniem różnych technik. Dzięki temu mogły rozwijać wyobraźnię, zdolności manualne i wiarę we własne możliwości.

            Sabina Lewszuk

            Katarzyna Świderska

          • Wyniki X Konkursu Recytatorsko-Muzycznego poświęconego pamięci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki

          • 28 maja 2026 r.

             

            a) Konkurs Recytatorski

             

            Komisja konkursowa w składzie:

            1. Przewodniczący:  prof. Anna Nosek

            2. prof. Dariusz Kulesza

            3. p. Rafał Makarski

             

            wyłoniła zwycięzców:

            I miejsce Patrycja Dudko – Szkoła Podstawowa nr 48 im. króla Stefana Batorego w Białymstoku,

            II miejsce Helena Trzpis - Zespół Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym,

            III miejsce Augustyn Jackowski – Społeczna Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi Białostockiego Towarzystwa Oświatowego w Białymstoku,

            wyróżnienie Zofia Zwornicka - Szkoła Podstawowa nr 32 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal w Białymstoku,

            wyróżnienie  Kornelia Bylińska - Szkoła Podstawowa nr 48 im. króla Stefana Batorego w Białymstoku.

             

            b) Konkurs Pieśni o Ks. Jerzym Popiełuszce i czasach Solidarności

             

            Komisja konkursowa w składzie:

            1. Przewodniczący: p. Rafał Makarski

            2. prof. Dariusz Kulesza

            3. prof. Anna Nosek

             

            wyłoniła zwycięzców:

            I miejsce Róża Krukowska – Społeczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Białymstoku,

            II miejsce Aniela Karpacz Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie,

            III miejsce Milena Łapińska – Katolicka Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Łapach,

            wyróżnienie  Wiktoria Jaroszewicz- Zespół Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym,

            wyróżnienie  Ewa Zabielska- Szkoła Podstawowa nr 32 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal w Białymstoku.

            Katarzyna Mosiej

          • Finaliści Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych 2025/2026

          • Z radością informujemy, iż w bieżącym roku szkolnym dwoje uczniów naszej szkoły zdobyło tytuł finalisty w konkursach kuratoryjnych.

            Z dumą prezentujemy naszych utalentowanych i niezwykle pracowitych zwycięzców:

            - Magdalena Pryzowicz, uczennica klasy VIIIa, finalistka Wojewódzkiego Konkursu z Języka Angielskiego,

            - Mikołaj Makarski, uczeń klasy VIIa, finalista Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki.

            Gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów!

            Małgorzata Wiska-Koszykowska

            Aneta Białous

          • Warsztaty zdrowego odżywiania dla uczniów klas czwartych i rodziców

          • Dnia 26.05.26 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z dietetykiem i coachem cukierniczym panią Olą Bielską poświęcone zdrowemu odżywianiu. W warsztatach uczestniczyli chętni uczniowie klas czwartych wraz z rodzicami.

            Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się, jak ważną rolę w codziennej diecie odgrywają warzywa oraz dlaczego warto sięgać po naturalne i wartościowe produkty. Prowadząca zwróciła również uwagę na konieczność ograniczenia słodzonych napojów i wysoko przetworzonej żywności, które często zawierają nadmiar cukru i sztucznych dodatków.

            Istotnym elementem warsztatów było zachęcanie dzieci do próbowania nowych produktów spożywczych i przygotowanie od podstaw pysznych tortilli.

            Wspólne gotowanie stało się doskonałą okazją na uczczenie Dnia Matki.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i wspólnie spędzony czas, a pani Oli Bielskiej za inspirujące i pełne pasji warsztaty.

            Anna Łysenko

            Urszula Klejno

          • Program "Ratujemy i Uczymy Ratować" w kl. I - III

          • W naszej szkole w klasach I-III realizowany jest program edukacyjny Ratujemy i Uczymy Ratować. Jego głównym celem jest kształtowanie u najmłodszych uczniów umiejętności udzielania pierwszej pomocy oraz właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.
            Dzieci zdobywają wiedzę na temat bezpieczeństwa, uczą się jak prawidłowo wezwać pomoc oraz jak zachować się w nagłych sytuacjach. Ważnym elementem zajęć są ćwiczenia praktyczne prowadzone z wykorzystaniem fantomów, dzięki którym uczniowie mogą doskonalić umiejętności związane m.in. z resuscytacją krążeniowo-oddechową.
            Program pomaga rozwijać odpowiedzialność, odwagę oraz gotowość do niesienia pomocy innym. Dzięki regularnym zajęciom uczniowie już od najmłodszych lat uczą się, że każdy może uratować życie.
             

            Paulina Kozub-Pacuk

            Aniela Sokołowska

          • Dzień bez plecaka

          • 21 maja 2026 r. Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole akcję Dzień bez plecaka. Zadaniem uczniów było przyjście na lekcje bez tradycyjnych plecaków i spakowanie swoich podręczników, zeszytów i przyborów w coś zupełnie innego - zaskakującego, zabawnego, a czasem wręcz absurdalnego. Była to doskonała okazja do śmiechu, ale też sposób na integrację, rozwijanie kreatywności i budowanie pozytywnej atmosfery w naszej szkolnej społeczności. Najciekawszymi “zamiennikami plecaków” wymyślonymi przez naszych uczniów były: kosiarka elektryczna, odkurzacz, opona, suszarka do ubrań, kanister, transporter dla zwierząt, wiadro, koszyk, kosz na pranie, podbierak, pokrowiec na wędki, garnek oraz skrzynka na narzędzia.

            Samorząd Uczniowski

          • Sukces „Smoka podwawelskiego”

          • W dniach 18 – 22 maja 2026 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Juchnowcu Kościelnym odbyło się VIII Wojewódzkie Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych MELPOMENA 2026. Podczas tego wydarzenia zaprezentowała się klasa Va ze swoim spektaklem pt. „Smok podwawelski”, przygotowanym w ramach Apteczki Pierwszej Pomocy Emocjonalnej pod okiem pani Anny Borowskiej-Chmielarz. Spektakl zyskał uznanie w oczach jury i został wyróżniony. Natomiast Daria Domaszuk, która wcieliła się w rolę rozkapryszonej królewny Krakulki, otrzymała indywidualne wyróżnienie aktorskie.

            Gratulujemy!

            Anna Borowska-Chmielarz

          • Program profilaktyczny „Cukierki” w klasach III

          • Dnia 20.05.26 r. w klasach III realizowany był program profilaktyczny „Cukierki”. Zajęcia poprowadziła specjalistka z Centrum Profilaktyki „Ekspert”. 

            Program profilaktyczny „Cukierki” porusza tematykę profilaktyki uzależnień, kształtuje umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi, uczy postawy dystansu w relacjach z osobami nieznajomymi oraz współpracy rówieśniczej jako formy zapobiegającej zachowaniom agresywnym. 

            Podczas zajęć dzieci aktywnie uczestniczyły w rozmowach i chętnie opowiadały o swoich emocjach oraz sposobach ich wyrażania. Uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonywali zadania i odpowiadali na pytania prowadzącej.

            W trakcie spotkania dzieci wykazały się dużą świadomością dotyczącą funkcjonowania szkoły oraz roli osób w niej pracujących. Potrafiły wskazać, jak ważny jest cały personel szkolny, m.in. konserwator, pani woźna, kucharka oraz sekretarka, podkreślając ich znaczenie w codziennym życiu szkoły.
            Uczniowie dobrze wiedzieli również jakie są zasady bezpieczeństwa. Zgodnie podkreślali, że nie należy rozmawiać z nieznajomymi oraz że w sytuacjach budzących niepokój należy zwrócić się o pomoc do zaufanej osoby dorosłej.
            Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i było wartościową lekcją dotyczącą emocji, bezpieczeństwa oraz wzajemnego szacunku.

            Anna Łysenko

            Bożena Wolanin

          • Rozstrzygnięcie konkursu na pamiątkowy baner

          • Na początku maja został rozstrzygnięty rodzinny konkurs graficzny, którego celem było wyłonienie najlepszego projektu graficznego baneru na budynek szkolny, zawierającego hasło i projekt graficzny, upamiętniający 20 -lecie nadania imienia Księdza Jerzego Popiełuszki Zespołowi Szkół w Juchnowcu Górnym.

            Wśród nadesłanych prac konkursowe jury wyróżniło następujące projekty: 

            I miejsce - Fabian Zawadzki i Julian Półtarzycki z kl. 6b,,

            II miejsce - Jan Wiercioch i Gabriel Gierej z kl. 6a

            III miejsce - Stanisław Mogilewski z kl. Va wraz z mamą Agnieszką Matys.

            Zwycięskie prace będą wykorzystywane do działań promocyjnych oraz wizerunkowych (np. na stronie www szkoły, w social mediach, w druku, na budynku szkoły).

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Nagrody wraz z dyplomami będą wręczone na uroczystej akademii w dniu zakończeniu roku szkolnego.

            Organizatorzy

          • Poznajemy zawód bibliotekarza - lekcja biblioteczna w klasie I a

          • 8 maja 2026 r. z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek naszą szkolną bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy Ia. Wzięli oni udział w zajęciach, podczas których obejrzeli na tablicy multimedialnej film edukacyjny przybliżający im rodzaje bibliotek w Polsce. Dowiedzieli się także jak z bliska wygląda praca bibliotekarza, poznali dokumenty, jakie są prowadzone w bibliotece szkolnej oraz rodzaje zbiorów znajdujące się w niej. Lekcję biblioteczną zakończyły pytania wymyślone przez uczniów i znajdujące się w podręczniku do klasy I. Wspólnie szukaliśmy na nie odpowiedzi.

            A. Słomińska

            A. Truskolawska

            I. Nagórska

          • Wyjazd klas szóstych i ósmych do Łodzi

          • 15 maja uczniowie klas szóstych i ósmych uczestniczyli w wycieczce do Łodzi. Program wyjazdu był bardzo ciekawy i dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.

            Pierwszym punktem wycieczki był spacer słynną ulicą Piotrkowską, podczas którego uczniowie mogli podziwiać zabytkowe kamienice oraz wyjątkowy klimat miasta. Ogromne wrażenie zrobił też Pasaż Róży z niezwykłymi kamienicami pokrytymi małymi kawałkami luster.

            Następnie uczestnicy odwiedzili Orientarium, gdzie z ogromnym zainteresowaniem obserwowali egzotyczne zwierzęta i nowoczesne ekspozycje przyrodnicze. Jest to najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie Azji Południowo Wschodniej. Budynek, wybiegi i woliery zajmują powierzchnię prawie 10 boisk piłkarskich. W Orientarium mieszka ponad 35 gatunków zwierząt lądowych oraz 180 gatunków ryb.

            Kolejną atrakcją była wizyta w EC1, które zachwyciło uczniów interaktywnymi wystawami oraz możliwością poznawania świata nauki i techniki w ciekawy sposób. Jest to zespół budynków dawnej Elektrowni Łódzkiej, w której ulokowano największe w Polsce Centrum Nauki i Techniki. Dzięki zachowaniu części dawnych instalacji i urządzeń oraz połączeniu ich z nowoczesnymi formami prezentacji, w EC1 zyskano unikatową możliwość zdobywania wiedzy, m.in. na temat przetwarzania energii.

            Wycieczka upłynęła w doskonałej atmosferze. Dopisywały humory, nie zabrakło wspólnych rozmów, śmiechu i integracji. Wszyscy wrócili do domu zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i pełni miłych wspomnień.

             

            Jolanta Samojluk, Katarzyna Chrościcka, Agnieszka Zajkowska

          • Warsztaty gipsowe klasy 2b

          • 14 maja 2026 r. uczniowie klasy 2b uczestniczyli w warsztatach  prowadzonych przez panią Dorotę Szyszko, podczas których  odkrywali tajniki pracy z gipsem i poznawali technikę wykonywania odlewów. Młodzi artyści z ogromnym zaangażowaniem mieszali gips, wypełniali formy i z niecierpliwością czekali na efekty swojej pracy. Powstały niezwykłe figurki i dekoracje, a każda z nich była wyjątkowa i niepowtarzalna. Warsztaty nie tylko rozwijały kreatywność i zdolności manualne, ale także uczyły cierpliwości, dokładności oraz współpracy. Nie zabrakło uśmiechu, dobrej zabawy i dumy z własnoręcznie wykonanych prac.

            Serdecznie dziękujemy pani Dorocie Szyszko za przygotowanie i poprowadzenie inspirujących warsztatów oraz stworzenie miłej i twórczej atmosfery.

             

            Edyta Drągowska

          • Wyniki konkursu „List do Księdza Jerzego Popiełuszki”

          • Nasza szkoła przygotowuje się do 20. rocznicy nadania szkole imienia ks. Jerzego Popiełuszki. Z tego powodu odbył się konkurs na list do naszego Patrona skierowany do uczniów klas III – VI naszej gminy. Prace oceniała komisja w składzie: Anna Borowska-Chmielarz, Katarzyna Krakówko, Dorota Staleńczyk. 13 maja 2026 r. zapadła decyzja, iż nagrody otrzymują (kolejność alfabetyczna):

             

            w kategorii klas III – IV

            Michalina Czaplejewicz, kl. IVb, ZS im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym,

            Jan Skorulski, kl. IVa, ZS im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym,

             

            w kategorii klas V – VI

            Bartosz Czaplejewicz, kl. VIa, ZS im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym,

            Kamil Kondraciuk, kl. VIa, ZS im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym.

            Zwycięzcom gratulujemy.

            Nagrody zostaną wręczone 28 maja 2026 r. podczas  X Konkursu Recytatorsko-Muzycznego poświęconego pamięci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, który odbędzie się w naszej szkole.

            Zapraszamy do zapoznania się z wyróżnionymi pracami.

             

            Anna Borowska-Chmielarz

            Monika Kaliszewska

            Paulina Kozub-Pacuk

          • Kółko majsterkowicza

          • Podczas kolejnych zajęć kółka majsterkowicza uczniowie wykonywali ozdobne pudełko na drobiazgi np. biżuterię. Wykonywali je z okrągłej tekturowej tuby, którą następnie oklejali papierem ozdobnym. Pudełko nakryte było wiekiem oklejonym również ozdobnym papierem. Na koniec w pudełku uczniowie umieścili miękką wyściółkę z gąbki.
            Kolejną pracą było własnoręczne wykonanie drewnianej biżuterii. Do tego celu użyliśmy skórzanych rzemyków i drewnianych elementów do wykonywania biżuterii. Łącząc ozdobne koraliki na rzemyku wykonali naszyjniki oraz bransoletki.  I tak w tajemnicy wykonano prezenty na "Dzień Matki".

            Wszystkim Mamom Życzymy Wszystkiego Najlepszego w Dniu Ich Święta!

            Jan Sagun

          • Eliminacje powiatowe konkursu Mistrzowie Recytacji (PIKtoGRAmy 2026)

          • Bardzo miło nam poinformować o sukcesach uczniów naszej szkoły podczas zorganizowanego w dniu 24 kwietnia 2026 r. etapu powiatowego do Wojewódzkiego Przeglądu Niezawodowej Twórczości Teatralnej „PIKtoGRAmy” w kategorii Mistrzowie Recytacji. Konkurs odbył się w Gminnym Centrum Kultury w Gródku, a wzięli w nim udział laureaci z gmin: Wasilków, Gródek, Grabówka, Michałowo, Juchnowiec Kościelny, Zabłudów, Supraśl.


            W kategorii Mistrzowie Recytacji awans do etapu wojewódzkiego udało się wywalczyć  następującym uczniom naszej szkoły:

            • w kategorii klas I - III:

            III miejsce - Laura Brzósko kl. IIa

            • w kategorii klas IV - VI:

            II miejsce - Zofia Dakowicz kl. IVb

            III miejsce - Zuzanna Dakowicz kl. Va

            • w kategorii klas VII - VIII:

            II miejsce - Wiktoria Jaroszewicz kl. VII b

            Dodatkowo wyróżnienie w kategorii klas VII - VIII otrzymała Zofia Olik z klasy VII b.

             

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom, gratulujemy osobom nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów.

            Nauczyciele bibliotekarze

          • Zakończenie zajęć w ramach programu „Apteczka pierwszej pomocy emocjonalno-społecznej” w klasie 4b

          • Klasa 4b zakończyła realizację programu „Apteczka pierwszej pomocy emocjonalno-społecznej”. Podczas zajęć uczniowie rozmawiali o swoich marzeniach, rozwijali kreatywność oraz zastanawiali się nad znaczeniem pracy i poczuciem bezpieczeństwa w życiu codziennym.

            Zajęcia sprzyjały również nauce współpracy w grupie rówieśniczej oraz prowadziły do lepszego poznania siebie i swoich emocji. Uczniowie mieli okazję dzielić się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami, co wzmacniało relacje w klasie.

            Zwieńczeniem programu było omawianie przygotowanych przez uczniów „apteczek” oraz wspólne świętowanie przy pizzy, które stanowiło miłe podsumowanie wspólnej pracy.

            Urszula Klejno

          • Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • W dniu 4 maja w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja - jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Była to wyjątkowa okazja do refleksji nad wartościami takimi jak wolność, patriotyzm i odpowiedzialność obywatelska.Uczniowie przygotowali część artystyczną, podczas której zaprezentowali montaż słowno-muzyczny przybliżający okoliczności powstania pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji. Apel był nie tylko lekcją historii, ale również przypomnieniem, jak ważne jest pielęgnowanie narodowej tożsamości i szacunku dla tolerancji.

            Urszula Klejno

            Justyna Zdziech

            Anna Radziewicz

          • Dzień Ziemi

          • Dzień Ziemi to międzynarodowe święto obchodzone 22 kwietnia. Ma ono na celu promowanie świadomości ekologicznej i ochrony środowiska. W związku z powyższym w Zespole Szkół w Juchnowcu Górnym podjęto następujące działania:
            • wykonano gazetkę edukacyjną dotycząca ekologicznego stylu życia i zapobieganiu wszechobecnej betonozie , która została wyeksponowana na szkolnym korytarzu;
            • przeprowadzono godziny wychowawcze podnoszące świadomość uczniów w zakresie ochrony środowiska, recyklingu oraz zrównoważonego rozwoju;
            • w ramach lekcji projektowych uczniowie przygotowali prace, które również wyeksponowano na szkolnym korytarzu:

            • „Krajobrazy Polski”, prezentującą prace wykonane przez uczniów klas V na lekcjach geografii;
            • Organy roślinne, prezentującą prace wykonane przez uczniów klas V na lekcjach biologii;
            • Stawonogi, prezentującą prace wykonane przez uczniów klas VI na lekcjach biologii:

            Akcja spotkała się z dużym zaangażowaniem uczniów, a wspólne działania pokazały, jak wiele można osiągnąć dzięki współpracy i wrażliwości na potrzeby środowiska.
            Dzień Ziemi stał się nie tylko okazją do nauki, ale także inspiracją do troski o naszą planetę każdego dnia. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i doświadczenia przełożą się na codzienne, proekologiczne wybory całej społeczności szkolnej.

            Katarzyna Chrościcka
            Alicja Borchert

          • Podróże z muzyką w klasach 1-3

          • 6 maja 2026 r. w naszej szkole odbyło się niezwykłe wydarzenie, które przeniosło uczniów w świat wyobraźni, dźwięków i niesamowitych przygód! Gościliśmy muzyków z zespołu Arte-Muza, którzy zaprezentowali fascynującą audycję pt. „Pippi w krainie bajek”. Główną bohaterką spotkania była uwielbiana przez wszystkich Pippi Pończoszanka. Tym razem ta najsilniejsza dziewczynka świata nie podróżowała sama – towarzyszyli jej dzielni piraci oraz nasi uczniowie! Wspólnie wyruszyliśmy na wielką wyprawę, której celem było odnalezienie zagubionych bajek. Spotkanie było połączeniem edukacji muzycznej z aktywną zabawą. Dzieci miały okazję poznać instrumenty i dowiedzieć się, jak za pomocą dźwięków można opowiadać historie, wspólnie muzykować i śpiewać razem z artystami, a także rozwiązywać zagadki, które przybliżały ich do odnalezienia kolejnych bajek.

            Anna Wysocka- Borys, Agnieszka Skarżyńska

          • Światowy Dzień Autyzmu w klasie 4b

          • 21 kwietnia 2026 roku w ramach obchodów Światowego Dnia Autyzmu uczniowie klasy 4b wzięli udziałw warsztatach poszerzających wiedzę na ten temat. Pani Katarzyna Pućkowska i pan Michał Fiedosiuk terapeuci z Ośrodeka Szkolno Terapeutyczno Opiekuńczy Dla Dzieci i Młodzieży ze Spektrum Autyzmu w bardzo przystępny sposób z zastosowaniem metod aktywizujących przybliżyli dzieciom trudności i wyzwania z jakimi mierzą się osoby w spektrum. Był to wartościowo spędzony czas, który pomógł zrozumieć potrzeby innych oraz łatwiej akceptować inność.

            Na zakończenie w ramach podziękowania uczniowie wręczyli własnoręcznie wykonane prace plastyczne.

            Iwona Nagórska

            Urszula Magdalena Klejno