Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Od wielu lat 21 lutego uczniowie Zespołu Szkół w Juchnowcu Górnym angażują się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (Międzynarodowego Dnia Dziedzictwa Językowego), ustanowionego przez UNESCO w 1999 roku w celu ochrony różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Na rozwój języka polskiego ogromny wpływ wywarł zarówno język grecki, jak i łaciński, dlatego istotne jest, aby nie zapominać o fundamencie, na którym kolejne pokolenia Europejczyków budowały swoją przyszłość. Międzynarodowy Dzień Języka Greckiego przypada na 9 lutego. Został ustanowiony w 2017 roku w celu podkreślenia wkładu języka greckiego w naukę, kulturę i literaturę świata. Natomiast język łaciński nie ma własnego święta, gdyż jest językiem martwym, czyli takim, którego obecnie nie używa na co dzień żadna grupa etniczna. Wspomina się go jednak w ramach Europejskiego Dnia Języków – międzynarodowego świę
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 21 lutego 2024
W dniach 21–28 lutego 2024 r. klasy 4-8 pod opieką pp. polonistek, K. Mosiej, J. Samojluk, T. Radziewicz i M. Żochowskiej wzięły udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
Uczniowie przez cały tydzień podejmowali liczne wyzwania językowe, uczestniczyli w mini projektach oraz lekcjach języka polskiego poświęconych polszczyźnie.
Informacje o opłatach za marcowe obiady
Wpłaty za obiady marcowe w kwocie 88,00 zł. należy dokonać do wtorku 5 marca. Osoby, które chciałyby rozpocząć korzystanie z dożywiania od marca, zapraszamy do sekretariatu w celu podpisania umowy i odbioru karty żywieniowej. W sprawie odliczeń proszę kontaktować się z intendentem.
Dyrekcja
Warsztaty “Od Wisławy do Melchiora - kreatywne zabawy literackie”
W ostatnim tygodniu lutego, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, uczniowie podczas zajęć bibliotecznych i lekcji języka polskiego wzięli udział w warsztatach „Od Wisławy do Melchiora - kreatywne zabawy literackie”. Głównym celem zajęć było zachęcenie dzieci do czytania poezji i przybliżenie im twórczości polskich autorów.
Podsumowanie akcji „Opatrunek na ratunek”
Od 14 do 23 lutego 2024 r. trwała zbiórka środków opatrunkowych zorganizowana przez Szkolne Koło Caritas. Kolejny raz społeczność naszej szkoły okazała swoją otwartość na potrzeby innych. Zebrane artykuły zostaną wysłane do Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”, z którą współpracujemy, a która następnie przekaże je misjonarzom pracującym wśród afrykańskich dzieci i ich rodzin. Niesienie pomocy innym daje wiele radości. Wszystkim naszym uczniom, ich rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły bardzo dziękujemy!
Wolontariusze w świetlicy
W poniedziałek 19 lutego wolontariuszki SKC odwiedziły świetlicę szkolną. Starsze koleżanki chętnie pomogły nauczycielowi świetlicy zabawić wesołą gromadkę. Dzieci z uśmiechniętymi buziami uczestniczyły w zabawach zorganizowanych przez wolontariuszki i z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie.
Walentynki
W naszej szkole tradycją jest poczta walentynkowa, którą zajmuje się Samorząd Uczniowski. Każdy uczeń mógł napisać kilka miłych słów do lubianej/kochanej osoby i umieścić je w specjalnej skrzynce pocztowej. Dzisiaj każdy z tych listów, lizaków i kartek trafił do adresatów.Ale to nie koniec atrakcji na dzisiejszy dzień!
Warsztaty - zawód żołnierz
12 lutego uczniowie klas VIII wzięli udział w „Warsztatach - zawód żołnierz”. Organizowane one były przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Białymstoku wraz ze szkołami ponadpodstawowymi o profilach mundurowych (Odziały Przygotowania Wojskowego) i Instytutem Pamięci Narodowej w Białymstoku.
Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z pracownicą IPN, która przeprowadziła zajęcia poświęcone 80 rocznicy powstania Armii Krajowej z wykorzystaniem historycznej gry bitewnej z serii First to Fight. Następnie spotkali się z uczniami i nauczycielami szkoły mundurowej, którzy: przybliżyli zagadnienia związane z wykonywaniem zadań przez żołnierzy Wojska Polskiego wykorzystując przywiezione elementy wyposażenia, przedstawili ścieżki kształcenia, jakie mogą obrać uczniowie po ukończeniu szkoły podstawowej aby dojść do zawodu żołnierza; omówili ofertę kształcenia, przeprowadzili pokaz pierwszej pomocy prze
Bal karnawałowy klas I – III
12 lutego 2024 r. klasy I-III hucznie zakończyły karnawał, uczestnicząc w zabawie pt. „Kraina Lodu”, przygotowanej i prowadzonej przez Studio Anima. Uczniowie świetnie się bawili przy współczesnych tańcach i pomysłowych zabawach dostosowanych do wieku i możliwości uczestników. Rozwichrzone fryzury, mokre czoła i niekompletne elementy stroju na koniec imprezy wskazywały na to, że zabawa była bardzo udana.
Weź udział w akcji "Opatrunek na ratunek"
W surowych warunkach życia nietrudno o rany, oparzenia i urazy. Na liczne urazy narażone są zwłaszcza pracujące już od najmłodszych lat dzieci. Skaleczenia, otarcia, czy oparzenia, to pamiątki po każdym dniu ciężkiej pracy. W tropiku plagą są także ugryzienia i ukłucia owadów. Najbiedniejsi z pacjentów trafiają do przychodni i szpitali misyjnych. Niestety tam, często brakuje nawet podstawowych opatrunków. Wspólne możemy to zmienić.
6 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu 2024
W 2024 r. Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest 6 lutego i stanowi on zarazem inaugurację wielu działań i inicjatyw, które zaplanowano aż do końca marca bieżącego roku.
Zapraszamy do udziału w obchodach DBI – twórzmy bezpieczny Internet każdego dnia!
Wojewódzki Konkurs Literacki „Wiersze z szuflady”
W styczniu 2024 r. dwie uczennice naszej szkoły zdobyły wyróżnienie w kategorii uczniów klas V-VI w Wojewódzkim Konkursie Literackim „Wiersze z szuflady”. Dziewczęta z klasy 6a zaprezentowały swoje utwory uczestnikom oraz organizatorom konkursu podczas gali podsumowującej, która odbyła się online na platformie Zoom. Dominika Redlińska przedstawiła własną interpretację wiersza pt. „Może kiedyś…”, natomiast Kornelia Małoń przeczytała stworzony przez siebie utwór poetycki pt. „Dźwięki natury”. Wiersze Dominiki oraz Kornelii można przeczytać w e-tomiku poezji.
Dzień Babci i Dziadka w klasach I – III
Dzień Babci i Dziadka na stałe zapisał się w naszym kalendarzu szkolnym jako wyjątkowe i radosne święto. 17 stycznia 2024 r. nasi goście zgromadzili się bardzo licznie, aby świętować wspólnie z wnuczętami tę piękną uroczystość. W tym roku program był bardzo bogaty. Spotkanie rozpoczął występ DZL „Jarzębinki”. Następnie babcie i dziadkowie mieli możliwość podziwiać swoich milusińskich podczas barwnych występów klasowych. Były wiersze i piosenki, inscenizacje i tańce do muzyki. W podziękowaniu za troskę, miłość i wielkie serce goście zostali obdarowani przez dzieci własnoręcznie wykonanymi prezentami.
Rozstrzygnięcie konkursu "Wszystko o lesie"
W listopadzie 2023 roku ogłoszony został I Wojewódzki Konkurs Plastyczno-Fotograficzny Dedykowany Uczniom Klas IV-VIII Szkół Podstawowych z Województwa Podlaskiego „Wszystko o lesie”.
Został on zorganizowany z okazji Jubileuszu 100-lecia organizacji lasów państwowych przez Nadleśnictwo Dojlidy z siedzibą w Białymstoku pod patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Kuratorium Oświaty w Białymstoku, TVP/Radio w Białymstoku, Centrum Edukacji Nauczycieli, Ministra Klimatu i Środowiska, Ministra Edukacji i Nauki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministra Infrastruktury.
Bezpieczne ferie
Ferie zimowe są po to by odpoczywać, bawić się i rozwijać swoje zainteresowania, na które w okresie nauki wszystkim brak czasu. Mamy nadzieję, że zasady, o których wam przypomnimy będą doskonałym kierunkowskazem gwarantującym bezpieczne spędzenie ferii zimowych.
Innowacja pedagogiczna „Art – spotkania z wyobraźnią”
Podczas ostatnich spotkań innowacji pedagogicznej „Art.-spotkania z wyobraźnią” dzieci z klasy 1a z ogromnym zapałem i radością wykonywały twórcze upominki dla swoich ukochanych Babć i Dziadków. Działalność plastyczno-techniczna małych twórców miała wartość terapeutyczną, wynikającą z tworzenia czegoś nowego. Proces twórczego działania bardzo zaangażował dzieci, sprawił też im wiele satysfakcji. W trakcie pracy dzieci spontanicznie wyrażały swoje przeżycia. Poprzez swoje pomysły komunikowały innym, jak wygląda ich nastawienie, dzieliły się swoim entuzjazmem. Celem zajęć nie było jedynie stworzenie upominku, ale przede wszystkim zaangażowanie, uzyskanie odprężenia i poczucia radości z własnej twórczości.
Mistrz Programowania 2024 - Dołącz do przygody!
Dołącz do niezapomnianej podróży przez świat kodowania, gdzie umiejętności sprawdzisz w pojedynku, a kreatywność jest Twoim największym atutem. Odkrywaj, baw się i przekonaj wszystkich, że to Ty jesteś prawdziwym mistrzem programowania! Szczegóły: tutaj
Rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów przy wykorzystaniu teatrzyku Kamishibai – innowacja pedagogiczna
W dniu 18 stycznia 2024 roku kl. 4b zaprezentowała swój drugi spektakl w ramach innowacji pedagogicznej ph. Rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów przy wykorzystaniu teatrzyku Kamishibai. Uczniowie przedstawili kl. IIIb historię Edmunda, bohatera Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa autorstwa Clive’a Staplesa Lewisa. Praca jak zawsze wymagała od uczestników ogromnego zaangażowania, gdyż polegała najpierw na zredagowaniu opowiadania pt. Historia Edmunda i stworzeniu slajdów rysunkowych do tej opowieści. Ponadto uczestnicy musieli przydzielić sobie i pozostałym osobom zadania związane z prezentacją. Po zakończonym spektaklu rysunkowym zaangażowani czwartoklasiści przeprowadzili quiz dla młodszych kolegów sprawdzający umiejętność słuchania ze zrozumieniem. Na koniec spotkania klasa II otrzymała w prezencie kolorowankę związaną z głównym bohaterem przedstawienia.
„Z aparatem wokół Juchnowca” – zajęcia regionalno – fotograficzne z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości
W styczniu 2024 r. nastąpiło podsumowanie I semestru zajęć regionalno – fotograficznych „Z aparatem wokół Juchnowca”, w których brała udział grupa uczniów z klasy Vb. Uczestnicy przygotowywali zdjęcia z wykorzystaniem aparatów zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Młodzież poprzez wcielenie się w rolę fotografa i wykonywanie zdjęć poszerzyła swoją wiedzę o okolicy i regionie, w którym mieszka – Gminie Juchnowiec Kościelny. Podczas zajęć uczniowie rozwijali swoją kreatywność, wyobraźnię i wrażliwość artystyczną, a także dowiedzieli się, że fotografowanie może być ciekawą formą spędzania czasu wolnego.
Godziny dzwonków
Sobota 26.04.2025Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 415371Galeria zdjęć
brak danych