Wyniki konkursu „ZDROWIE W MOJEJ GŁOWIE” – Jak mogę dbać o zdrowie psychiczne?
W październiku 2023 r. obchodziliśmy w szkole Tydzień Zdrowia Psychicznego. W ramach prowadzonych działań ogłoszona została kolejna edycja konkursu pt.: „ZDROWIE W MOJEJ GŁOWIE” – Jak mogę dbać o zdrowie psychiczne? Celem konkursu było przedstawienie i promowanie skutecznych sposobów dbania o zdrowie psychiczne i prawidłowe funkcjonowanie społeczne, emocjonalne i intelektualne.
Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z sercem”
W październiku 2023 r. zakończyła się realizacja w naszej szkole działań podjętych w ramach Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z sercem”. Jej głównymi celami były promocja czytelnictwa, poszerzenie wiedzy uczniów na temat serca i jego funkcjonowania oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Od 29 września do 5 października 2023 r. podczas lekcji, godzin wychowawczych, zajęć bibliotecznych i świetlicowych uczniowie zapoznali się z prezentacją multimedialną dotyczącą serca oraz odczytali głośno wybrane teksty związane z motywem serca. W środę 4 października 2023 r. chętni uczniowie i nauczyciele ubrali się na czerwono, przez co chcieli pokazać, że wiedzą i pamiętają, jak ważne jest dbanie o serce. W ramach realizacji Programu Wychowawczo – Profilaktycznego problematyka chorób serca była poruszana także na kolejnych godzinach w tym miesiącu, a poszczególne klasy podjęły różnorodne dzi
Ślubowanie i pasowanie klas pierwszych
Jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu dziecka rozpoczynającego naukę w szkole jest Ślubowanie i Pasowanie na Ucznia. W naszej placówce uroczystość ta odbyła się 31 października 2023 r., a uświetnili ją swoją obecnością: wójt Gminy Juchnowiec Kościelny pan Krzysztof Marcinowicz, proboszcz parafii w Juchnowcu Kościelnym ksiądz dziekan Andrzej Kondzior, proboszcz parafii w Kożanach ksiądz Jan Kojło, proboszcz parafii w Tryczówce ksiądz Rafał Arciszewski, dyrektor Zespołu Szkół w Juchnowcu Górnym pani Barbara Klimaszewska, nauczyciele, oraz przedstawiciele Rady Rodziców i rodzice pierwszoklasistów.
„Mediacje w szkole”
„Mediacje w szkole” to element wieloletniego projektu „Klimat szkoły. Tworzymy go razem” współfinansowanego ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 przekazanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Mediacje szkolne i rówieśnicze to niezbędny system rozwiązywania sytuacji konfliktowych, trudnych i kryzysowych w każdej placówce edukacyjnej i wychowawczej, która chce zbudować klimat sprzyjający zdrowiu psychicznemu młodzieży.
Profilaktyka uzależnień - zajęcia informacyjno-edukacyjne
Dnia 27.10.23 r. w klasach VI szkoły podstawowej odbyły się zajęcia informacyjno-edukacyjne z zakresu profilaktyki uzależnień przeprowadzone przez specjalistę psychoterapii uzależnień panią Agatę Niemczynowicz. Podczas warsztatów młodzież dowiedziała się jakie są rodzaje uzależnień oraz rozmawiała o tym, dlaczego ludzie się uzależniają. Prowadząca zachęcała uczniów do refleksji w temacie dotyczącym konsekwencji uzależnień. Uczniowie pracowali również w grupach nad tym jak się zabezpieczyć przed uzależnieniem.
Reklama własnych lektur
Podczas kilku październikowych zajęć języka polskiego (od 23 do 26.10.2023 roku) sala Nr 2 zamieniła się w studio reklamowe. A to wszystko za sprawą realizacji zadania projektowego, które polegało na przygotowaniu prezentacji wybranej książki przez uczniów klas 5a oraz 5b. Dzieci tym razem samodzielnie sięgnęły do swoich ulubionych opowieści, aby zareklamować je swoim rówieśnikom oraz zachęcić do ich przeczytania. Wśród prezentowanych pozycji pojawiły się teksty zarówno z domowych jak i bibliotecznych zasobów. Zadaniem uczniów było przybliżenie zarysu fabuły, bohaterów, czasu, miejsca akcji wybranej książki, a także przytoczenie argumentów przekonujących do jej przeczytania. Każdy uczeń mógł przeczytać ulubiony fragment z lektury. Część uczniów zaprezentowała swoje książki w oryginalny, pomysłowy sposób, np. opowiadając o niej z perspektywy głównego bohatera, wykorzystując elementy odpow
„Samodzielnie planuję i gotuję” – innowacja pedagogiczna
W środę 25.10.2023r. odbyły się pierwsze zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej „Samodzielnie planuję i gotuję”. Podczas zajęć uczniowie z klasy VIa oraz VIb wyszukali w Internecie przepis kulinarny, następnie sporządzili listę zakupów. Udali się do pobliskiego sklepu w celu zakupienia potrzebnych produktów. Okazało się, że zrobienie zakupów wcale nie jest takie proste... Po powrocie ze sklepu chłopcy na początku wykonali czynności higieniczne oraz rozpoczęli przyrządzanie potrawy
w następującej kolejności:
Wycieczka DZL „Jarzębinki” do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej
24 października 2023r. nasz zespół, pod opieką p. Anny Wysockiej - Borys i p. Agnieszki Skarżyńskiej, wybrał się na wycieczkę do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach ph. „Zapaska i czepek, czyli dawna moda na podlaskiej wsi”. Podczas zajęć zapoznali się elementami tradycyjnego stroju podlaskiego, zarówno odświętnego, jak i codziennego. W części warsztatowej uczestnicy ubierali postacie w papierowe stroje, wzorowane na ubiorze dawnych Podlasian.
Program „Klub”
Ludowy Uczniowski Klub Sportowy „Amator” w Juchnowcu Górnym otrzymał dotację z Rządowego Programu „KLUB” w wysokości 15000 zł. na realizację zadań związanych z działalnością sekcji zapasów i badmintona. W ramach tej dotacji klub zakupił sprzęto sportowy (dresy, buty zapaśnicze), a także opłaci wynagrodzenie trenerów. Prezes Klubu Wojciech Rogowski wziął udział w Uroczystej Podlaskiej Gali Rządowego Programu „KLUB” gdzie otrzymał dotację oraz certyfikaty dla wyróżnionych działaczy klubowych.
Konkurs Origami
24 października odbył się w naszej szkole konkurs origami zorganizowany przez Samorząd Szkolny. Amelia Kozak i Natalia Olechnicka zebrały grupę chętnych z klas I-III. Prace wykonane techniką origami zostały nagrodzone, i tak:
I miejsce: Gabriel Gromko kl.3b,
II miejsce: Oliwier Bagiński kl. 3b,
III miejsce: Zofia Dakowicz kl.2b.
Obiady listopadowe
Drodzy Rodzice,
W dniach 01-05.11.2023 r. należy opłacić obiady listopadowe. Koszt obiadów - 133,00 zł. Wpłat na obiady można dokonać tylko poprzez wpłaty internetowe lub przelewem bankowym na konto żywieniowe: nr konta 32 8074 0003 0000 1632 2000 0020. W celu dokonania odpisu nieobecności dziecka należy do godz. 12.00 wysłać wiadomość do Intendenta przez dziennik elektroniczny Librus. Odliczenia dokonuje się od następnego dnia po zgłoszeniu. W przypadku osób, które chcą rozpocząć korzystanie z obiadów od listopada, konieczne jest podpisanie umowy. Należy to zrobić przed 01.11.2023.
Wyjazd klas 4a i 4b do Białegostoku
Dnia 24.10.2023 klasy 4a, 4b uczestniczyły we wspólnym wyjeździe integracyjnym do Białegostoku. Program wyjazdu obejmował wizytę w kinie Helios, gdzie dzieci obejrzały wzruszający film pt. „O psie, który jeździł koleją”. Następnie uczestniczyły w warsztatach plastycznych w Muzeum Farmacji w Białymstoku, podczas których wykonały kolorowe mydełka z gliceryny. Ponadto w zabytkowych wnętrzach dawnego Pałacu Branickich pod kierunkiem życzliwych edukatorów uczestnicy zgłębiali tajniki medycyny i proces kształtowania się przez stulecia tradycji leczniczych, poznając przy tym niezwykle bogate zasoby muzeum. Dzięki temu spotkaniu można było poczuć zapach i atmosferę apteki z przełomu XIX i XX wieku.
Tydzień Uczniowskiej SuperMocy
W dniach 16-20.10.2023r. obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Uczniowskiej SuperMocy pod hasłem Zostań Królem/ Królowa swojego czasu. Była to V edycja projektu edukacyjnego skierowanego do szkół i placówek oświatowych z całej Polski.
Na godzinach wychowawczych nauczyciele rozmawiali z uczniami o tym, jak spędzają wolny czas i jak możemy mieć swój czas pod kontrolą. Uczniowie tworzyli wysłuchali webinaru pt. „Jak efektywnie zarządzać swoim czasem w trakcie uczenia się?”, przygotowywali korony, tworzyli tarcze zegarowe i uczyli się organizować swój czas. Uczniowie, metodą burzy mózgów, wspólnie sformułowali szereg zasad informujących, w jaki sposób lepiej zarządzać swoim czasem, o czym należy pamiętać, czego unikać i na co warto poświęcać mniej czasu. Dodatkowo chętni uczestnicy akcji podjęli wyzwanie i stworzyli na bieżący tydzień plan własnych działań.
Konkursy „Bohaterowie mitów greckich i rzymskich” i „Absurd nie czytać Szymborskiej!”
20 października 2023 r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu zorganizowanego w ramach Nocy Bibliotek 2023 pt. „Bohaterowie mitów greckich i rzymskich”. Podczas Nocy Bibliotek uczestnicy przebrani za postacie rodem ze starożytnych tekstów mitologicznych wzięli udział w sesji zdjęciowej. Była to doskonała okazja do przypomnienia sobie najbardziej znanych historii mitologicznych, a także zaprezentowania swoich zdolności związanych z charakteryzacją postaci – zarówno aktorskich jak i plastycznych. Komisja konkursowa podczas oceny strojów przygotowanych przez uczniów wzięła pod uwagę: włożony wkład pracy, pomysłowość, staranność, przygotowanie atrybutów oraz wierność w odzwierciedleniu charakteru postaci. Nagrodzeni zostali następujący uczniowie:
Zajęcia kulinarne w języku angielskim – Let’s Cook!
W roku szkolnym 2023/2024 dwa razy w miesiącu odbywają się zajęcia kulinarne w języku angielskim. Powstały dwie grupy uczniów klas VI, dziewczęta spotykają się w pierwszy a chłopcy w drugi wtorek miesiąca. Zajęcia trwają dwie godziny lekcyjne i prowadzone są w sali konferencyjnej wyposażonej w sprzęty i pomoce kuchenne zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Dzień Patrona – 19.10.2023
Już po raz 17 obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. 14- tego października 2006 roku nasza szkoła otrzymała imię wielkiego Polaka i Męczennika , syna Ziemi Podlaskiej, księdza Jerzego Popiełuszki. Co roku jest to wyjątkowy dzień w szkole. Rozpoczęliśmy go uroczystym przemarszem do kościoła parafialnego pw. Trójcy Świętej w Juchnowcu Kościelnym gdzie pod przewodnictwem Księdza Dziekana Andrzeja Kondziora została odprawiona msza święta. Po powrocie z kościoła w sali gimnastycznej odbył się uroczysty apel upamiętniający Ks. Jerzego Popiełuszkę a delegacja Samorządu Uczniowskiego zapaliła znicz pod tablicą pamiątkową i figurą księdza Jerzego.
Szkolny konkurs “Portret Wisławy Szymborskiej”
18 października 2023 r. nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego “Portret Wisławy Szymborskiej” zorganizowanego w ramach Nocy Bibliotek 2023 i ogólnopolskiego projektu “Mistrzyni Szymborska”. Jego głównym celem było rozwijanie zdolności plastycznych oraz pogłębienie wiedzy dzieci o polskiej Noblistce. Przed przystąpieniem do tworzenia prac uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną w aplikacji Genially dotyczącą biografii i twórczości Wisławy Szymborskiej. W konkursie wzięli udział uczniowie klas I - III, którzy przygotowali piękne portrety poetki. Komisja konkursowa nagrodziła następujących uczniów:
Ogólnopolski Projekt „Mistrzyni Szymborska”
Rok 2023 decyzją Senatu RP został ustanowiony Rokiem Wisławy Szymborskiej – w setną rocznicę jej urodzin. Poloniści wraz z bibliotekarzami naszej szkoły postanowili upamiętnić ten czas, włączając się od stycznia do października 2023 roku w realizację Ogólnopolskiego Projektu „Mistrzyni Szymborska” zainicjowanego przez nauczycielskie profile facebookowe: Kreatywny polonista, Lekcje szyte na miarę, Ster edukacyjny. Zaangażowaliśmy się w szereg działań, których celem było przybliżenie sylwetki Noblistki, prezentowanie jej twórczości, budzenie zainteresowania poezją, rozwijanie i wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej, dostarczanie pozytywnych wzorców osobowych, rozwijanie umiejętności samodzielnego prezentowania wyników swojej pracy, a także promowanie inspirujących rozwiązań́ metodycznych. W ramach projektu podjęliśmy następujące działania:
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole
12 października 2023 roku w Zespole Szkół im. ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym uczczono 250. rocznicę uchwalenia Komisji Edukacji Narodowej oraz 25-lecie sprawowania funkcji dyrektora naszej szkoły przez panią Barbarę Klimaszewską. Po apelu upamiętniającym Dzień Nauczyciela wręczono Nagrody Dyrektora Szkoły dla nauczycieli.
Spotkanie pierwszoklasistów z fizjoterapeutą
Słowo „skolioza” nie brzmi już dla uczniów pierwszych klas równie magicznie jak „abrakadabra”. Prelekcja fizjoterapeutki w dniu 12.10.2023 r. pozwoliła dzieciom poznać i zrozumieć to, oraz wiele innych trudnych słów dotyczących wad postawy. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jakie są przyczyny wad postawy, ich rodzaje, a także sposoby zapobiegania ich występowaniu. Kilkoro dzieci mogło odczuć na własnym ciele techniki badania postawy, masaż rehabilitacyjny, a także kinesiotaping, czyli stosowanie w fizjoterapii taśm kinezjologicznych.
Godziny dzwonków
Środa 22.01.2025Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 381436Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danych