Rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów przy wykorzystaniu teatrzyku Kamishibai – innowacja pedagogiczna
W dniu 16 kwietnia 2024 roku kl. 4b zaprezentowała ostatni spektakl w ramach innowacji pedagogicznej ph. Rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów przy wykorzystaniu teatrzyku Kamishibai. Uczniowie przedstawili kl. Ia historię rybaka i jego żony, bohaterów utworu Aleksandra Puszkina pt. Bajka o rybaku i złotej rybce. Praca jak zawsze wymagała od uczestników ogromnego zaangażowania, gdyż polegała najpierw na zredagowaniu opowiadania na podstawie dzieła rosyjskiego poety i stworzeniu slajdów rysunkowych do tej opowieści. Ponadto uczestnicy musieli przydzielić sobie nawzajem zadania związane
z prezentacją. Po zakończonym spektaklu zaangażowani czwartoklasiści przeprowadzili quiz dla młodszych kolegów sprawdzający umiejętność słuchania ze zrozumieniem. Na koniec spotkania klasa I otrzymała w prezencie kolorowankę związaną z bohaterami przedstawienia.
Klasa Ia z wizytą na poczcie
W ostatnim czasie uczniowie z klasy Ia omawiali tematy związane z różnymi zawodami. Poznaliśmy szereg zawodów, które już w obecnych czasach zanikają oraz takie, które jeszcze kilka lat temu były nieznane. Omówiliśmy też pracę urzędnika pocztowego oraz listonosza. Zwieńczeniem tych zajęć było wyjście uczniów na pobliską pocztę. Było to 17 kwietnia 2024 r. Uczniowie samodzielnie napisali listy, kupili znaczki oraz wysłali listy do domów rodzinnych.
Pokaz historyczny Grupy Artystycznej „Rekonstrukto”
Wychowanie patriotyczne zajmuje w naszej szkole poczesne miejsce. Uczniowie odwiedzają miejsca pamięci i muzea, przygotowują spektakle o tematyce historycznej, biorą udział w licznych konkursach poświęconych historii naszej Ojczyzny, a także angażują się w wiele różnorodnych akcji. 15 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół w Juchnowcu Górnym odbył się pokaz historyczny przygotowany przez Grupę Artystyczną „Rekonstrukto”, poświęcony jednemu z najważniejszych wydarzeń w historii naszego państwa, a mianowicie powstaniu styczniowemu. Jego hasłem przewodnim były słowa wielkiego polskiego patrioty Romualda Traugutta: „Ja nie wiem czy jest sens. Wiem tylko że jest mus”. Prowadzący w niezwykle interesujący sposób przedstawili uczniom dramatyczne wydarzenia z historii Polski, poczynając od powstania kościuszkowskiego, a kończąc na powstaniu styczniowym. Podczas tej niecodziennej lekcji historii nasza
Spotkanie młodzieży z dyrektorem Ośrodka Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny
Historia naszej Ojczyzny, w tym historia regionalna, zawsze fascynuje młodych ludzi oraz inspiruje do podejmowania różnorodnej aktywności z tym związanej. 15 kwietnia 2024 roku chętni uczniowie naszej szkoły pod opieką pana Marka Borcherta wzięli udział w spotkaniu z dyrektorem Ośrodka Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny. Pan Krzysztof Sokólski opowiedział młodzieży o projekcie „Niepodległość w obozie Konfederatów Barskich. Gra terenowa i działania edukacyjne w 255. rocznicę Bitwy pod Olmontami” dofinansowanym ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”, a także zachęcił do udziału w konkursie plastycznym „Moja Niepodległość”. Poza tym uczniowie mieli możliwość przedstawienia własnych pomysłów i oczekiwań związanych z działalnością Ośrodka Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w klasach IV-VIII
Drugiego kwietnia na całym świecie obchodzony jest „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu”. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu. W geście wsparcia, akceptacji i zrozumienia osób z zaburzeniami ze spectrum, 2 kwietnia cały świat zapala się na niebiesko.
Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami z autyzmem. Z uwagi na to, że w tym roku dzień przypadł w okresie świątecznym, wydarzenie obchodziliśmy 8 kwietnia 2024 r.
Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły ubrani w kolorze niebieskim - kolorze solidarności z autyzmem. W klasach IV-VIII zorganizowano zajęcia poświęcone tematyce autyzmu. Przybliżono uczniom zagadnienia dotyczące autyzmu poprzez projekcję filmów „O tym co chciałyby Ci powiedzieć osoby z autyzmem”, „Tacy jak Wy”, „Amazing things happen” oraz „Autyzm wprowadza zmysły w błąd” z udziałem polskiego aktora Bartłomieja Topy. Podjęte dzia
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w klasach I-III
8 kwietnia 2024 r., w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w naszej szkole, klasy I-III promowały empatię, otwartość i zrozumienie dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Dzieci wspólnie uczestniczyły w ciekawym doświadczeniu pokonywania ścieżki sensorycznej, obejrzały film edukacyjny, stworzyły wyjątkowe dekoracje i ozdobiły nimi drzwi swoich klas. Wszyscy tworzyli przyjazne otoczenie. Najważniejsze jest jednak to, że pamiętali o tym, jak ważna jest akceptacja różnorodności i odmienności rozwojowej.
Projekt krawiecki "Poduszka z inicjałem" w świetlicy
Cały pierwszy semestr w naszej świetlicy uczniowie w naszej świetlicy realizowali krawiecki projekt mający na celu propagowanie szycia i robótek ręcznych. Dzieci wybierały jeden z trzech szablonów małej poduszki, następnie przenosiły na materiał i wycinały. Samodzielnie również naszywały swój inicjał, tylko czasem Pani pomagała rozwiązać supełek, przewlec nitkę przez maleńkie uszko lub zawiązywała węzełek. Po naszyciu literki dzieciaki brały się za zszywanie dwóch części poduszki, wypełnianie specjalną włókniną i zaszywanie otworu. Satysfakcja była ogromna, tak jak i zaangażowanie podczas pracy. Bardzo dziękujemy Rodzicom Dorotki za dostarczone do naszej małej pracowni materiały.
Szkoła z Misją!
Miło nam zakomunikować, że Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio przyznała naszej szkole zaszczytny tytuł „SZKOŁA z MISJĄ”. Z działaniami fundacji można zapoznać się klikając tutaj.
"Kangur Matematyczny"
Międzynarodowy konkurs "Kangur Matematyczny" jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, i średnich, od klasy drugiej szkoły podstawowej do klas maturalnych w liceach i technikach. Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin są ustalane przez władze stowarzyszenia Kangourou Sans Frontie`res. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut. Do każdego zadania dołączonych jest 5 odpowiedzi, z których dokładnie jedna jest poprawna. Za brak odpowiedzi uczestnik otrzymuje zero punktów, natomiast za odpowiedź błędną lub zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi, otrzymuje punkty ujemne w liczbie 25% przewidzianych za dane zadanie.
Szkolny konkurs na prezentację multimedialną oraz plakat "Stąd jesteśmy, nasi absolwenci"
W marcu 2024 roku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu "Stąd jesteśmy, nasi absolwenci". Zadaniem uczestników było przygotowanie prezentacji multimedialnej oraz plakatu o absolwencie naszej szkoły.
Jury nagrodziło następujące osoby:
Aleksandra BorzęckaKamil i Kacper Kondraciuk
Angelika Bruszewska
“At the salad bar” - zajęcia warsztatowe z języka angielskiego w klasach czwartych
Uczniowie klas czwartych mieli nietypową lekcję angielskiego - zamiast standardowych ćwiczeń gramatycznych czy czytania ze zrozumieniem, postanowiliśmy wyjść poza zwykłe ramy i połączyć naukę z praktyką w sposób wyjątkowy. Naszym zadaniem było przygotowanie pysznych i zdrowych sałatek owocowych z wykorzystaniem sprzętów i pomocy edukacyjnych zakupionych przez szkołę w ramach programu Laboratoria Przyszłości, a wszystko to w języku angielskim! Każdy uczeń wybierał swoje ulubione owoce i opisywał proces przygotowania wyłącznie po angielsku. To było nie tylko edukacyjne, ale także integracyjne i zdrowe doświadczenie.
Eliminacje gminne do IV Wojewódzkiego Przeglądu Niezawodowej Twórczości Teatralnej “PIKtoGRAmy” w Kategorii Mistrzowie Recytacji i Mistrzowie Piosenki
19 i 20 marca 2024 r. w Ośrodku Kultury w Juchnowcu Kościelnym odbyły się eliminacje gminne do IV Wojewódzkiego Przeglądu Niezawodowej Twórczości Teatralnej “PIKtoGRAmy” w Kategorii Mistrzowie Recytacji i Mistrzowie Piosenki. Uczestniczyli w nich uczniowie wyłonieni podczas eliminacji szkolnych. Zadaniem uczniów było zaprezentowanie wybranego utworu związanego z przyjaźnią, odpowiadającego hasłu przewodniemu Przeglądu - słowom Ernesta Hemingwaya: „Przyjaźń to najcenniejszy skarb, jakiego człowiek może doświadczyć.”.
Życzenia świąteczne
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych składamy życzenia pełne radości, nadziei i miłości. Niech zmartwychwstanie Chrystusa przyniesie wewnętrzny spokój oraz siłę do pokonywania życiowych trudności a święta będą czasem refleksji i staną się podporą Waszego rodzinnego życia.
Dyrekcja szkoły
Wielkanocne warsztaty
Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Z tej okazji wolontariusze SKC przeprowadzili w świetlicy szkolnej warsztaty o tematyce wielkanocnej dla uczniów klas I - III. Dzieci wykonały pracę plastyczno- techniczną, która wprowadziła wszystkich w klimat nadchodzących świąt. Dziękujemy za wspólną zabawę!
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa - Dzień Kolorowej Skarpetki
Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. Jako wyraz akceptacji, tolerancji, wrażliwości i szacunku uczniowie Zespołu Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym założyli w dniach 18 marca (klasy IV-VIII) i 21 marca (klasy I-III) 2024 r. kolorowe skarpetki – „nie do pary”. Zakładając kolorową skarpetkę zwrócili na siebie uwagę, a tym samym zwrócili uwagę na problemy ludzi chorych na Zespół Downa. Ponadto, obejrzeli prezentację multimedialną i pokolorowali skarpetki, które następnie zostały wyeksponowane na drzwiach poszczególnych sal lekcyjnych.
Rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów przy wykorzystaniu teatrzyku Kamishibai – innowacja pedagogiczna
W dniu 18 marca 2024 roku kl. 4a zaprezentowała już trzeci spektakl w ramach innowacji pedagogicznej ph. Rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów przy wykorzystaniu teatrzyku Kamishibai. Uczniowie przedstawili kl. Ib historię rybaka i jego żony, bohaterów utworu Aleksandra Puszkina pt. Bajka o rybaku i złotej rybce. Praca jak zawsze wymagała od uczestników ogromnego zaangażowania, gdyż polegała najpierw na zredagowaniu opowiadania na podstawie dzieła rosyjskiego poety i stworzeniu slajdów rysunkowych do tej opowieści. Ponadto uczestnicy musieli przydzielić sobie nawzajem zadania związane
z prezentacją. Po zakończonym spektaklu zaangażowani czwartoklasiści przeprowadzili quiz dla młodszych kolegów sprawdzający umiejętność słuchania ze zrozumieniem. Na koniec spotkania klasa I otrzymała w prezencie kolorowankę związaną z bohaterami przedstawienia.
Eliminacje szkolne konkursu Mistrzowie Recytacji (PIKtoGRAmy 2024)
15 marca 2024 r. odbyły się eliminacje szkolne do IV Wojewódzkiego Przeglądu Niezawodowej Twórczości Teatralnej „PIKtoGRAmy” w kategorii Mistrzowie Recytacji. Uczestniczyli w nich chętni uczniowie klas I–VIII wytypowani na poszczególnych poziomach. Zadaniem uczniów było zaprezentowanie recytacji wybranego utworu związanego z przyjaźnią, gdyż hasłem przewodnim tegorocznej edycji są słowa Ernesta Hemingwaya: „Przyjaźń to najcenniejszy skarb, jakiego człowiek może doświadczyć”.
Godziny dzwonków
Niedziela 02.02.2025Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 385233Galeria zdjęć
brak danych