Podziękowania i życzenia od Rady Rodziców
Realizacja programu „Laboratoria Przyszłości” na kole chemicznym
W roku szkolnym 2022/2023 ośmioro uczniów klas szóstych uczęszczało na koło chemiczne, prowadzone przez panią Alicję Borchert, na którym wielokrotnie były wykorzystywane materiały i pomoce pozyskane przez szkołę w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Nowe szkło, sprzęt laboratoryjny, jak również wybrane substancje chemiczne pozwoliły na podniesienie atrakcyjności zajęć oraz rozbudzenie wśród dzieci zainteresowania chemią. Ponadto pomogły w kształceniu podstawowych umiejętności, jakimi są kreatywne myślenie, praca zespołowa i dbanie o porządek na stanowisku pracy.
12 stycznia 2023 r. szóstoklasiści pracowali z modułem WODA. Wytrącali miedź z roztworu siarczanu(VI) miedzi(II), co stało się podstawą dyskusji na temat aktywności chemicznej metali i dysocjacji soli na kationy i aniony. Uczniowie zaobserwowali, że po umieszczeniu cynkowego gwoździa w roztworze siarczanu(VI) miedzi(II) dochodzi do powstania ciemnego osadu na cynkowym ciele stałym poprzez wytrącanie się cynku i osadzanie się miedzi. Do przeprowadzenia doświadczenia użyli zlewki, ocynkowanego gwoździa, pięciowodnego siarczanu(VI) miedzi(II), wagi, bagietki oraz wody.
10 lutego 2023 r. uczniowie badali wpływ napięcia powierzchniowego na obiekty znajdujące się na powierzchni wody. W tym celu skorzystali z szalki Petriego z modułu WODA, a poza tym użyli mielonego pieprzu, detergentu, wody i patyczków kosmetycznych. Dzięki doświadczeniu mogli zrozumieć, czym jest napięcie powierzchniowe, polarność oraz siły spójności, co pomaga wyobrazić sobie sposób formowania się kropli. Kolejnym doświadczeniem przeprowadzonym na tych samych zajęciach było obserwowanie procesu transportu wody przez materiał porowaty, jakim jest ręcznik papierowy. Z modułu WODA wykorzystano cztery zlewki, pomiędzy którymi woda „wędrowała” po papierowych ręcznikach. Pomogło to dzieciom w uzyskaniu odpowiedzi na pytanie, czym jest włosowatość i kapilarność – pojęcia potrzebne do zrozumienia transportu wody w roślinach.
3 marca 2023 r. uczniowie poznali pojęcie gęstości cieczy, a także porównywali gęstość różnych cieczy, tworząc tzw. wieżę gęstości. Do przeprowadzenia doświadczenia użyto między innymi cylindra miarowego, zlewek, barwników i łyżeczki, stanowiących wyposażenie materiałów otrzymanych przez szkołę. Tego samego dnia dzieci badały przewodnictwo elektryczne wody oraz mieszaniny wody z solą, do czego były potrzebne następujące materiały z modułu WODA: szalka Petriego, przewody z krokodylkami, brzęczyk, bateria 4,5 V oraz łyżeczka. Podczas przeprowadzania doświadczenia poznały wiele pojęć, jak na przykład: zjawisko fizyczne, reakcja chemiczna, ładunek elektryczny, jony, a także elektrolit.
17 marca 2023 r. dzieci obserwowały, jak zachowują się sole w roztworze wodnym. Podczas badania zjawiska dyfuzji oraz rozpuszczania soli w wodzie z modułu WODA wykorzystano łyżeczkę, szalkę Petriego, wagę, węglan sodu, siarczan(VI) miedzi(II), chlorek wapnia, siarczan(VI) magnezu, a także czarny arkusz papieru.
24 marca 2023 r. szóstoklasiści badali ruch jonów w polu elektrycznym. Aby doświadczenie przebiegało prawidłowo, zgodnie z zaleceniem sięgnęli po przewody z krokodylkami, dwie szalki Petriego, pipety Pasteura, linijkę, tkaninę, zlewki, dwie baterie 4,5 V i manganian(VII) potasu dołączone do modułu WODA. To fascynujące doświadczenie udowodniło istnienie jonów – kationy przemieszczały się w stronę elektrody o ujemnym potencjale elektrycznym, zaś aniony – w stronę elektrody o potencjale dodatnim.
Dzięki materiom otrzymanym w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” uczniowie zdobyli wiedzę, doskonale się przy tym bawiąc. A przecież każdy z nas wie, że zabawa pobudza wyobraźnię oraz motywuje młodzież do dalszej aktywności, co w przyszłości może zdecydować o wyborze zawodu związanego z naukami przyrodniczymi.
Alicja Borchert
10
Koło chemiczne prowadzone w ramach projektu OMNIBUS
W roku szkolnym 2022/2023 ośmioro uczniów klas szóstych uczęszczało na koło chemiczne, na którym z wielkim zaangażowaniem zgłębiało tajniki chemii. Zajęcia wprowadziły uczniów nie tylko w świat wiedzy i terminologii chemicznej, ale również doświadczeń chemicznych, dających dzieciom największą radość ze względu na możliwość samodzielnego (choć pod bacznym okiem prowadzącej – pani Alicji Borchert) korzystania ze szkła, sprzętu laboratoryjnego oraz wybranych substancji chemicznych.
Na zajęciach szóstoklasiści poznali budowę atomów wybranych pierwiastków, korzystając z układu okresowego pierwiastków chemicznych oraz z modeli zakupionych w ramach projektu OMNIBUS. Ponadto tworzyli wieżę gęstości, badali skład powietrza i właściwości wielu substancji chemicznych, samodzielnie otrzymali niewielkie ilości wodoru i tlenek węgla(IV), który „przelewali” z jednego do drugiego naczynia niczym wodę, gasząc przy tym palące się świeczki. Na kole uczniowie wyprodukowali mydło, które nie miało tak pięknego zapachu jak to zakupione w sklepie, a jednak cieszyło zmysły wszystkich uczestników zajęć. Dowiedzieli się również, czym jest dyfuzja, ciecz nienewtonowska, reakcja egzo- oraz endotermiczna, reakcja zobojętniania, w jaki sposób powstają osady w reakcjach strąceniowych, jak odbywa się ruch jonów w polu elektrycznym oraz ruch płynów w materiałach porowatych, badali zjawisko napięcia powierzchniowego wody i jej przewodnictwo elektryczne, poznali różne sposoby ustalania odczynu roztworu, rozdzielania składników mieszaniny, a także wybrane reakcje charakterystyczne, umożliwiające wykrywanie obecności jakiejś substancji. Fascynującym doświadczeniem było odkrycie sposobu nadawania płomieniom różnych barw (np. żółtego, niebieskiego, zielonego i czerwonego), co powszechnie jest wykorzystywane w produkcji fajerwerków.
Często przeprowadzane doświadczenia w połączeniu z wiedzą teoretyczną pozwoliły dzieciom zrozumieć, jak fascynującą nauką jest chemia, którą od podstaw zaczną poznawać w klasie siódmej.
Alicja Borchert
123
Wizyta Księdza Arcybiskupa w szkole
19 czerwca 2023 roku w naszej wspólnocie szkolnej gościliśmy Jego Ekscelencję Księdza Arcybiskupa Metropolitę Białostockiego Józefa Guzdka. Ksiądz Arcybiskup przybył do nas z wizytą w ramach wizytacji parafialnej. Wysłuchał krótkiego sprawozdania z działalności szkoły, które przedstawiły panie wicedyrektor Teresa Radziewicz i Beata Cylwik. Przybliżyły one postać patrona szkoły błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Przedstawiły, w jaki sposób szkoła realizuje wartości, którymi żył Ksiądz Jerzy.
Ksiądz Arcybiskup opowiedział nam o swojej młodości, posłudze kapłańskiej, hobby i o swoich codziennych obowiązkach. Z ogromną radością odpowiadał na pytania uczniów. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się okres, w którym Ksiądz Arcybiskup pełnił posługę wojskową w Afganistanie i Iraku.
Pasterz białostockiego Kościoła wysłuchał recytacji wierszy o Księdzu Jerzym Popiełuszce, które młodzież prezentowała podczas VII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorsko-Muzycznego poświęconego Księdzu Jerzemu Popiełuszce. Następnie Dziecięcy Zespół Ludowy „Jarzębinki” zaprezentował pieśni i tańce ludowe.
Ksiądz Arcybiskup podziękował dyrekcji i nauczycielom za piękną pracę na rzecz szkoły. Obdarował nauczycieli i uczniów kwiatami z biskupiego bukietu.
Małgorzata Jabłońska
Czytanie na Polanie
16 czerwca 2023 roku w ramach obchodów Dnia Pustej Klasy nasza szkoła przyłączyła się do udziału w Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytanie na Polanie”, której mapę można zobaczyć tutaj.
Społeczność szkolna przyszła w tym dniu do szkoły z kocami, poduszkami, aby spędzić czas na świeżym powietrzu między innymi przy lekturze wybranych książek. Po głośnym odczytaniu tekstów nauczyciele mieli okazję porozmawiać z uczniami o ich treści, zachęcając ich także do wykonania dodatkowych zadań w oparciu o przeczytane fragmenty. Podczas akcji zostały odczytane następujące książki:
- „Cudaczek – Wyśmiewaczek” Julii Duszyńskiej (19 uczniów z kl. Ia pod opieką p. Anny Truskolawskiej),
- „O zajączku Filipku, który ze strachu dokonał wielkich czynów” Elżbiety Zubrzyckiej (17 uczniów z kl. Ib oraz 23 członków zespołu „Jarzębinki” pod opieką p. Anny Wysockiej-Borys),
- „Wielki wybuch, czyli K. kontra K” Barbary Kosmowskiej i Grzegorza Kasdepki (21 uczniów z kl. IIa pod opieką p. Bernadety Sagun),
- „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” Anny Dziewit – Meller (12 uczniów z kl. IIIb pod opieką p. Agnieszki Skarżyńskiej),
- „S.Z.T.U.K.A. – Szalenie Zajmujące Twory Utalentowanych i Krnąbrnych Artystów” Sebastiana Cichockiego (ekscytujące rozmowy po opisach wyjątkowych artystów i ich dzieł na zajęciach plastyki pod opieką p. Anny Radziewicz z grupą uczniów z klas: VIIa -10 osób, IVb -18 osób, IVa -17 osób),
- książki w języku angielskim w ramach zajęć z 22 uczniami z kl. Va, Vb, VIa z p. Iwoną Szczerbińską:
“Puss in boots” - Charles Perrault
“The Enormous turnip” - Sue Arengo
“The princess and the Pea” - H. Ch. Andersen
“Doms Dragon”- Macmillan English Readers - "Bajki Robotów" Stanisława Lema (18 uczniów z kl. VIa pod opieką p. Teresy Radziewicz),
- wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej “Przepis na lato” (36 uczniów z kl. IVa, IVb pod opieką p. Moniki Żochowskiej),
- „Oskar i Pani Róża” Erica-Emmanuela Schmitta (8 uczniów z kl. VIIb pod opieką p. Moniki Żochowskiej).
Udział w akcji zwrócił uwagę uczniów na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania wolnego czasu, zachęcił naszych wychowanków do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu, a także był doskonałą okazją do promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Zachęcamy do obejrzenia relacji z akcji przeprowadzonej w wielu szkołach w całej Polsce.
Nauczyciele bibliotekarze
29
Uroczyste zakończenie roku szkolnego - harmonogram
Zakończenie roku szkolnego odbędzie się w piątek 23 czerwca. Uczniowie przyjeżdżają autokarami pod szkołę na godzinę 9.00; autokary będą zabierały dzieci z wyznaczonych przystanków godzinę później niż zwykle.
- godzina 9.15 - Msza święta (przemarsz z wychowawcami do kościoła),
- godzina 10.30 - uroczyste rozdanie świadectw,
- ok. godziny 11.15 - spotkanie z wychowawcami w klasach,
- ok. godziny 11.45 - odwozy autokarami szkolnymi.
MIEJSCA UROCZYSTEGO ROZDAWANIA ŚWIADECTW:
klasy I-III - hol I piętra,
klasy IV - VIII - duża sala gimnastyczna.
Wicedyrektor
Beata Cylwik
Najlepsi czytelnicy i łącznicy z biblioteką w roku szkolnym 2022/2023
Pod koniec czerwca 2023 r. podsumowaliśmy czytelnictwo i pracę łączników z biblioteką w roku szkolnym 2022/2023. Najlepszymi czytelnikami w szkole podstawowej zostali:
- w klasach I:
Adam Wysocki z kl. Ia (166 książek)
Kuba Maciejczuk z kl. Ia (147 książek)
Milena Karpiuk z kl. Ia (121 książek)
Zofia Dakowicz z kl. Ib (100 książek)
- w klasach II - III :
Wiktoria Dec z kl.III b (141 książek)
Kościuczyk Zuzanna z kl.IIIb (90 książek)
- w klasach IV – VI:
Julia Matys z kl. IV b (68 książki)
Tomasz Frąckiewicz z kl. Vb (67 książki)
- w klasach VII – VIII:
Gabriela Topczewska z kl. VIIa (23 książek)
Za wzorowe wypełnianie funkcji łącznika z biblioteką, włożony wysiłek i ogromną pomoc, chcielibyśmy podziękować następującym uczniom:
- Kornelowi Kozakowi i Janowi Śliwowskiemu z kl. IVa,
- Juliuszowi Koszykowskiemu i Gabrielowi Wysockiemu z kl. IVb,
- Oliwii Dobrzyńskiej i Aleksandrze Kendyś z kl. Va,
- Marii Skorulskiej i Helenie Trzpis z kl. Vb,
- Katarzynie Średzińskiej i Wiktorii Zalewskiej z kl. VIa.
Bardzo dziękujemy za odwiedzanie biblioteki szkolnej i życzymy zaczytanych wakacji.
Nauczyciele bibliotekarze
Projekty edukacyjne z zakresu geografii i biologii
W drugim semestrze uczniowie naszej szkoły wykonywali różnorodne projekty edukacyjne z zakresu geografii i biologii. Głównym celem było wdrażanie uczniów do planowanie własnego działania i organizowanie współpracy z innymi, kształcenie umiejętności pracy w zespole oraz rozwijanie wyobraźni i twórczego myślenia. W różnych kategoriach wiekowych uczciwe wykonali piękne prace. Wszystkim uczniom gratulujemy pomysłów na prace i cieszymy się, że są wśród naszych uczniów tak zdolne osoby.
Tematy prac z biologii:
kl. V „Zielnik” Uczniowie mieli 8 miesięcy na wykonanie zielnika, poznali rośliny, ich nazwy łacińskie i zastosowanie , np. lecznicze niektórych roślin. Doskonalili umiejętność rozpoznawania roślin oraz rozwijali zainteresowanie botaniką.
Kl. VI – Model ptaka – kręgowca, zdolnego do lotu. Uczniowie wykonywali model dowolnego ptaka, wykorzystując maksymalnie ekologiczne materiały. Rozwijali wiedzę na temat gatunków ptaków, rozbudzali zainteresowanie ornitologią.
Tematy prac z geografii:
kl. V „Mój pomysł na zagospodarowanie terenu wokół szkoły” – poznali cech krajobrazu najbliższej okolicy i zaproponowali zagospodarowanie terenu oraz „ Krajobraz w pudełku” – poznali cechy środowiska geograficznego poszczególnych stref krajobrazowych świata
Kl. VI „Walory przyrodnicze krajów Europy Południowej” -wykazali związki między rozwojem turystyki w Europie Południowej a warunkami przyrodniczymi oraz dziedzictwem kultury śródziemnomorskiej.
Kl. VII „Kraj w pudełku” - rozwijali zainteresowania geograficzno – przyrodnicze dotyczące krajów omawianych na lekcjach w kl. VIII, zaprezentowali zróżnicowanie przyrodnicze, społeczno-gospodarczego i kulturowe świata.
Katarzyna Chrościcka
Barbara Cylwik
16
Projekt „Umiem Pływać” edycja 2022/2023
W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klas drugich mieli zajęcia pływania w ramach Programu powszechnej nauki pływania „Umiem pływać”. Program jest adresowany do uczniów klas I – III szkół podstawowych w całej Polsce, a jego głównym celem jest aktywizacja fizyczna dzieci szkolnych, nabycie podstawowych umiejętności pływania, profilaktyka wad postawy oraz nadwagi i otyłości. Zajęcia odbywały się na basenie Pływalni Kameralnej, znajdującej się przy ulicy Mazowieckiej w Białymstoku.
Agnieszka Skarżyńska
Eliza Radziszewska- Chańko
Dzień Pustej Klasy w edukacji wczesnoszkolnej
16 czerwca 2023 r. był odmiennym dniem pracy w szkole. Wszystkie sale lekcyjne opustoszały, bo nauka odbywała się w "sali pod chmurką", czyli na świeżym powietrzu. Na dobry początek dnia na trawniku przed szkołą odbył się krótki apel, podczas którego zostały wręczone nagrody laureatom konkursów plastycznych "Z Policją bezpieczniej" i "Komu potrzebny jest las?". Piękna pogoda sprzyjała różnorodnym zabawom, ale także solidnej realizacji tematów dnia. Podczas przerw była gra w piłkę, zabawy na placu zabaw, łapanie motyli, a wszystkiemu towarzyszyła muzyka - śpiew ptaków i bzyczenie owadów. Mrówki, biedronki i koniki polne uczyły się razem z dziećmi i z zainteresowaniem słuchały czytanych opowiadań w ramach projektu "Czytanie na polanie".
Mariola Sagun
18
Zabawy integracyjne klasy I b w Jumper Parku
7 czerwca 2023 r. uczniowie klasy I b wraz z panią Anią i panią Anielą bawili się w Jumper Parku w Białymstoku. Wyjazd był zorganizowany z inicjatywy rodziców jako przedłużenie Dnia Dziecka. Dmuchańce, trampoliny, drabinki, salta, gwiazdy i inne akrobacje zastąpiły codzienne ćwiczenia na lekcjach WF-u. Dzieciaczki wyszły zmęczone, ale baaaardzo zadowolone. Dwie godziny wspaniałej zabawy minęły jak z bicza strzelił. Atrakcją dnia były także przejazdy autobusem komunikacji miejskiej linii 104. Podróż autobusem uczy umiejętności kulturalnego zachowania, a nasi pierwszoklasiści zdali ten egzamin na złoty medal! Brawo!!!
Anna Wysocka – Borys
Aniela Sokołowska
2
Wygrana w konkursie #Bibliotekarze Zmieniają Świat
7 czerwca 2023 roku Wydawnictwo Relacja ogłosiło wyniki konkursu inspirowanego książką Celeste Ng pt. „Nasze zaginione serca”. W konkursie wzięło udział blisko 50 bibliotek z całej Polski! Organizatorzy postanowili nagrodzić książkami następujące biblioteki:
- Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie
- Gminna Biblioteka Publiczna w Lubiczu Dolnym Filia Gronowo
- Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie
- Biblioteka szkolna w Zespole Szkół im. ks. J. Popiełuszki w Juchnowcu Górnym
Dodatkowo wyróżnienia otrzymały:
- Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie Filia w Pułtusku
- Biblioteka Pedagogiczna w Radomiu
Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu zdjęcia, rysunku lub filmiku z książką i odpowiedzi na pytanie: jak bibliotekarze zmieniają współczesny świat? Tym razem nasi bibliotekarze postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i to oni przygotowali prace konkursowe. Pokazali bogatą i różnorodną działalność naszej biblioteki przy wykorzystaniu generatora newsów telewizyjnych oraz ukazali w humorystyczny sposób sylwetki naszych bibliotekarzy za pomocą aplikacji do tworzenia kart postaci. Komisja konkursowa była pod wrażeniem naszych bibliotecznych supermocy oraz pięknych grafik i z radością przekazała nam zestaw 5 premier Wydawnictwa Relacja i Mamania, a także podziękowanie i dyplom. Udział w konkursie skłonił nas do refleksji nad wpływem, jaki praca bibliotekarzy ma na ludzi wokół nas. Pracownicy szkolnej biblioteki zapewniają, że z pewnością nie zmienią całego świata, ale mogą mieć wpływ na świat blisko nas… I tacy chcą być na co dzień, powołując się na słowa Antoine’a de Saint Exupery’ego: "Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem."
Zachęcamy do wspólnego odkrywania odpowiedzi na pytanie konkursowe poprzez zapoznanie się z wszystkimi pracami konkursowymi w mediach społecznościowych.
5
Wyniki VII Konkursu Recytatorsko-Muzycznego poświęconego pamięci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki
a) Konkurs Recytatorski
Komisja konkursowa w składzie:
1. Przewodniczący: Krzysztof Korotkich
2. Katarzyna Makarska
3. Zofia Szczytko
wyłoniła zwycięzców:
I miejsce - Dorota Zimnoch – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Surażu,
II miejsce - Maksymilian Banachowicz - Katolicka Szkoła Podstawowa im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku,
III miejsce - Karolina Monika Zimnoch – Katolicka Szkoła Podstawowa im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku.
wyróżnienie - Zuzanna Jaroszko - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Surażu.
b) Konkurs Pieśni o Ks. Jerzym Popiełuszce i czasach Solidarności
Komisja konkursowa w składzie:
1. Przewodniczący: Katarzyna Makarska
2. Zofia Szczytko
3. Krzysztof Korotkich
wyłoniła zwycięzców:
I miejsce - Natalia Gulc – Szkoła Podstawowa nr 16 w Białymstoku,
II miejsce - Zofia Borowska Szkoła Podstawowa nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku,
III miejsce - Kacper Pańkowski – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Surażu.
2
Projekt edukacyjny o tematyce fotograficznej w ramach projektu „Omnibus”
W czerwcu zakończyły się zajęcia w ramach których uczniowie VIII klasy przygotowywali się do stworzenia zdjęć do powstającego folderu. Poznawali budowę i funkcjonowanie aparatów fotograficznych zakupionych do zajęć, uczyli się korzystać z nich w różnych warunkach oświetlenia, w szkole i w plenerze. Ćwiczyli możliwości różnych rodzajów kompozycji, z wykorzystaniem różnych trybów tematycznych – robili portrety, zdjęcia dokumentujące działania projektowe, zdjęcia przedmiotów i krajobrazów, a także próbowali swoich sił w autorskich zdjęciach artystycznych. Nadrzędnym jednak celem było stworzenie bazy zdjęć stanowiących kanwę nowego folderu, opowiadającego historię naszego miejsca - szkoły, (zadań, akcji i projektów) oraz gminy. Dodatkowo udało się wyselekcjonować zdjęcia, które po oprawieniu zawisną na szkolnym korytarzu, przypominając włożony trud, zaangażowanie oraz pożytecznie spędzony czas.
Anna Radziewicz
„Kreatywny uczeń” – zajęcia plastyczne w ramach projektu „Omnibus”
W maju zakończyły się trwające dwa lata zajęcia kreatywne z wykorzystaniem przeróżnych materiałów plastycznych i nie tylko, które pomagały uczennicom z klas V i VI rozwijać potencjał twórczy, ćwiczyć rozwiązywanie zadań, również plastycznych, w nowatorski sposób, wykorzystując nieoczywiste narzędzia, techniki i tworzywa plastyczne. Kreowaliśmy wspólnie witraże, tworzyliśmy wizualizacje własnych miast z wyobraźni, wyklejaliśmy portrety ludzi i zwierząt z jesiennych liści, malowaliśmy twarze. Ćwiczyliśmy kaligrafię za pomocą przeróżnych stalówek, markerów i piór, wypełnialiśmy sketchbooki pomysłami i akwarelowymi ilustracjami. Jednym słowem: bawiliśmy się rewelacyjnie. Podsumowaliśmy zajęcia ewaluacją – rozmową o naszych działaniach, możliwościach dalszego rozwoju, zakończyliśmy wspólną pizzą i żalem, że zajęcia dobiegły końca.
Anna Radziewicz
Impreza integracyjna klasy IIIb z rodzicami
12 czerwca 2023 r. odbyło się na terenie szkoły spotkanie integracyjne uczniów z klasy IIIb i ich rodziców z wychowawczynią. Było ono pożegnaniem klasy trzeciej. Impreza rozpoczęła się przygotowanym przez rodziców ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Następnym punktem były wspólne gry i zabawy sportowe. Przygotowany przez rodziców poczęstunek cieszył się dużym zainteresowaniem wszystkich obecnych. Po mile spędzonym czasie na długo pozostaną wspomnienia i fotografie.
Mariola Sagun
Spotkanie integracyjne w I b
5 czerwca odbyło się spotkanie integracyjne uczniów, rodziców i nauczycieli klasy I b. Imprezę zorganizowaliśmy na placu szkolnym. Były zawodowy sportowe, zabawy z chustą, liną, piłkami itp. Wszyscy obecni - uczniowie, rodzeństwo, rodzice, aktywnie uczestniczyli w sportowych atrakcjach. Największym zainteresowaniem cieszył się mecz piłki nożnej. Nie zabrakło również ogniska, pieczenia kiełbasek oraz wspólnych rozmów. Czas minął bardzo szybko i przyjemnie.
Anna Wysocka-Borys
Aniela Sokołowska
1
Zajęcia teatralne w projekcie Omnibus
Na przełomie maja i czerwca 2023 r. zakończył się Projekt edukacyjny o tematyce teatralnej realizowany w projekcie Omnibus. Podczas zajęć grupa uczniów z klas IV a i IV b poznała podstawowe pojęcia związane z teatrem i jego rodzaje oraz etapy tworzenia spektaklu. Dzieci zapoznały się szczegółowo z teatrem Kamishibai – jego pochodzeniem i zasadami działania. Zajęcia teatralne zakończyły się na początku czerwca uroczystym pokazem spektaklu teatru Kamishibai, który obejrzeli rodzice, nauczyciele i uczniowie klas I – III. Widzowie poznali ten rodzaju teatru i obejrzeli trzy autorskie historie przygotowane przez uczniów w formie kart Kamishibai. Przedstawienie wzbudziło zainteresowanie dzieci oraz dorosłych i bardzo im się podobało.
Agnieszka Słomińska
5
Poznajemy teatr Kamishibai – innowacja pedagogiczna i wyróżnienie na Melpomenie 2023
Na początku czerwca 2023 r. zakończyła się w klasach I – V realizacja innowacji pedagogicznej Rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów przy wykorzystaniu teatrzyku Kamishibai. W jej ramach łącznicy biblioteczni z klas IV i V zapoznali uczniów przedszkola z pochodzeniem i zasadami działania teatrzyku Kamishibai. Przeczytali młodszym kolegom i koleżankom kilka książek mających formę kart do teatrzyku Kamishibai. Dzieciom najbardziej spodobały się Groszki, Legenda o Skarbniku, Czerwony Kapturek czy Jak żyje Ziemia.
30 maja 2023 r. grupa uczniów z klas IV a i IV b wystąpiła także na V Wojewódzkim Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych – Melpomena 2023. Zaprezentowała ona trzy autorskie, samodzielnie przygotowane historie (Magiczna igła, Tęczowy klucz, Zaczarowane owoce) przygotowane w formie kart do teatrzyku Kamishibai. Za swoje przedstawienie grupa teatralna z naszej szkoły otrzymała wyróżnienie w tym konkursie.
Agnieszka Słomińska
2
Wycieczka klas VI i VII
W dniach 8-9 maja 2023 roku uczniowie klas VI-VII wraz z opiekunami udali się na wycieczkę autokarową do Gniezna, Biskupina, Lichenia i Torunia.
W Gnieźnie mogliśmy zwiedzić Bazylikę prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – gotycki kościół archikatedralny znajdujący się na Wzgórzu Lecha. Zobaczyliśmy także słynne Drzwi Gnieźnieńskie, zwane też Drzwiami św. Wojciecha – unikatowy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej, wykonany za panowania księcia Mieszka III Starego w XII wieku. Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiają życiorys św. Wojciecha.
W Biskupinie obejrzeliśmy Gród – stanowisko archeologiczne na Pojezierzu Gnieźnieńskim we wsi Biskupin w województwie kujawsko-pomorskim. Odkrycie tej osady było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach polskiej i europejskiej archeologii.
Podczas pobytu w Licheniu mieliśmy okazję zobaczyć Golgotę a także uczestniczyć w wieczornym nabożeństwie majowym w przepięknej Bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej – jest to obecnie największy kościół w Polsce, znajdujący się w województwie wielkopolskim, w gminie Ślesin, w miejscowości Licheń Stary.
Drugi dzień naszej wycieczki spędziliśmy w pięknym, pachnącym piernikami Toruniu.
W Toruniu zobaczyliśmy Stare Miasto czyli najstarszą część Zespołu Staromiejskiego.
Na Starym Mieście znajduje się większość najcenniejszych zabytków Torunia. Mieliśmy także okazję zwiedzić: Rynek z Ratuszem Staromiejskim, kościół Wniebowzięcia NMP, katedrę św. św. Janów, kamienice mieszczańskie z końca XIII-XVIII wieku, tzw. Dom Kopernika, zespół dwóch kamienic gotyckich z XV w., rekonstruowanych w latach 60. XX w., przypuszczalne miejsce urodzin Mikołaja Kopernika, Kamienicę Pod Gwiazdą, mury miejskie, budowane od XIII do XV w. Zachowało się kilka baszt (m.in. Krzywa Wieża, Koci Łeb) i 3 bramy (Mostowa, Żeglarska i Klasztorna). Zobaczyliśmy również Kościół św. Ducha, wieżę z końca XIX wieku, Dwór Artusa z 1888 r., kamienice z XIX i XX wieku, pomnik Mikołaja Kopernika z 1853 r., pomnik flisaka. Na koniec zwiedzania udaliśmy się do Muzeum Piernika. Tam uczestniczyliśmy w warsztatach pieczenia pierników. Z Torunia wyjechaliśmy z pachnącymi piernikami i wierszykiem na ustach, którego nauczył nas pan przewodnik:
„Toruń, stary Toruń, nadwiślański gród.
Pachnie piernikami słodkimi jak miód”.Małgorzata Jabłońska
Dorota Staleńczyk
Barbara Cylwik
Justyna Zdziech
26
Archiwum Aktualności