W dniach 8-9 maja 2023 roku uczniowie klas VI-VII wraz z opiekunami udali się na wycieczkę autokarową do Gniezna, Biskupina, Lichenia i Torunia.
W Gnieźnie mogliśmy zwiedzić Bazylikę prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – gotycki kościół archikatedralny znajdujący się na Wzgórzu Lecha. Zobaczyliśmy także słynne Drzwi Gnieźnieńskie, zwane też Drzwiami św. Wojciecha – unikatowy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej, wykonany za panowania księcia Mieszka III Starego w XII wieku. Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiają życiorys św. Wojciecha.
W Biskupinie obejrzeliśmy Gród – stanowisko archeologiczne na Pojezierzu Gnieźnieńskim we wsi Biskupin w województwie kujawsko-pomorskim. Odkrycie tej osady było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach polskiej i europejskiej archeologii.
Podczas pobytu w Licheniu mieliśmy okazję zobaczyć Golgotę a także uczestniczyć w wieczornym nabożeństwie majowym w przepięknej Bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej – jest to obecnie największy kościół w Polsce, znajdujący się w województwie wielkopolskim, w gminie Ślesin, w miejscowości Licheń Stary.
Drugi dzień naszej wycieczki spędziliśmy w pięknym, pachnącym piernikami Toruniu.
W Toruniu zobaczyliśmy Stare Miasto czyli najstarszą część Zespołu Staromiejskiego.
Na Starym Mieście znajduje się większość najcenniejszych zabytków Torunia. Mieliśmy także okazję zwiedzić: Rynek z Ratuszem Staromiejskim, kościół Wniebowzięcia NMP, katedrę św. św. Janów, kamienice mieszczańskie z końca XIII-XVIII wieku, tzw. Dom Kopernika, zespół dwóch kamienic gotyckich z XV w., rekonstruowanych w latach 60. XX w., przypuszczalne miejsce urodzin Mikołaja Kopernika, Kamienicę Pod Gwiazdą, mury miejskie, budowane od XIII do XV w. Zachowało się kilka baszt (m.in. Krzywa Wieża, Koci Łeb) i 3 bramy (Mostowa, Żeglarska i Klasztorna). Zobaczyliśmy również Kościół św. Ducha, wieżę z końca XIX wieku, Dwór Artusa z 1888 r., kamienice z XIX i XX wieku, pomnik Mikołaja Kopernika z 1853 r., pomnik flisaka. Na koniec zwiedzania udaliśmy się do Muzeum Piernika. Tam uczestniczyliśmy w warsztatach pieczenia pierników. Z Torunia wyjechaliśmy z pachnącymi piernikami i wierszykiem na ustach, którego nauczył nas pan przewodnik:
„Toruń, stary Toruń, nadwiślański gród.
Pachnie piernikami słodkimi jak miód”.
Małgorzata Jabłońska
Dorota Staleńczyk
Barbara Cylwik
Justyna Zdziech