W roku szkolnym 2022/2023 ośmioro uczniów klas szóstych uczęszczało na koło chemiczne, prowadzone przez panią Alicję Borchert, na którym wielokrotnie były wykorzystywane materiały i pomoce pozyskane przez szkołę w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Nowe szkło, sprzęt laboratoryjny, jak również wybrane substancje chemiczne pozwoliły na podniesienie atrakcyjności zajęć oraz rozbudzenie wśród dzieci zainteresowania chemią. Ponadto pomogły w kształceniu podstawowych umiejętności, jakimi są kreatywne myślenie, praca zespołowa i dbanie o porządek na stanowisku pracy.
12 stycznia 2023 r. szóstoklasiści pracowali z modułem WODA. Wytrącali miedź z roztworu siarczanu(VI) miedzi(II), co stało się podstawą dyskusji na temat aktywności chemicznej metali i dysocjacji soli na kationy i aniony. Uczniowie zaobserwowali, że po umieszczeniu cynkowego gwoździa w roztworze siarczanu(VI) miedzi(II) dochodzi do powstania ciemnego osadu na cynkowym ciele stałym poprzez wytrącanie się cynku i osadzanie się miedzi. Do przeprowadzenia doświadczenia użyli zlewki, ocynkowanego gwoździa, pięciowodnego siarczanu(VI) miedzi(II), wagi, bagietki oraz wody.
10 lutego 2023 r. uczniowie badali wpływ napięcia powierzchniowego na obiekty znajdujące się na powierzchni wody. W tym celu skorzystali z szalki Petriego z modułu WODA, a poza tym użyli mielonego pieprzu, detergentu, wody i patyczków kosmetycznych. Dzięki doświadczeniu mogli zrozumieć, czym jest napięcie powierzchniowe, polarność oraz siły spójności, co pomaga wyobrazić sobie sposób formowania się kropli. Kolejnym doświadczeniem przeprowadzonym na tych samych zajęciach było obserwowanie procesu transportu wody przez materiał porowaty, jakim jest ręcznik papierowy. Z modułu WODA wykorzystano cztery zlewki, pomiędzy którymi woda „wędrowała” po papierowych ręcznikach. Pomogło to dzieciom w uzyskaniu odpowiedzi na pytanie, czym jest włosowatość i kapilarność – pojęcia potrzebne do zrozumienia transportu wody w roślinach.
3 marca 2023 r. uczniowie poznali pojęcie gęstości cieczy, a także porównywali gęstość różnych cieczy, tworząc tzw. wieżę gęstości. Do przeprowadzenia doświadczenia użyto między innymi cylindra miarowego, zlewek, barwników i łyżeczki, stanowiących wyposażenie materiałów otrzymanych przez szkołę. Tego samego dnia dzieci badały przewodnictwo elektryczne wody oraz mieszaniny wody z solą, do czego były potrzebne następujące materiały z modułu WODA: szalka Petriego, przewody z krokodylkami, brzęczyk, bateria 4,5 V oraz łyżeczka. Podczas przeprowadzania doświadczenia poznały wiele pojęć, jak na przykład: zjawisko fizyczne, reakcja chemiczna, ładunek elektryczny, jony, a także elektrolit.
17 marca 2023 r. dzieci obserwowały, jak zachowują się sole w roztworze wodnym. Podczas badania zjawiska dyfuzji oraz rozpuszczania soli w wodzie z modułu WODA wykorzystano łyżeczkę, szalkę Petriego, wagę, węglan sodu, siarczan(VI) miedzi(II), chlorek wapnia, siarczan(VI) magnezu, a także czarny arkusz papieru.
24 marca 2023 r. szóstoklasiści badali ruch jonów w polu elektrycznym. Aby doświadczenie przebiegało prawidłowo, zgodnie z zaleceniem sięgnęli po przewody z krokodylkami, dwie szalki Petriego, pipety Pasteura, linijkę, tkaninę, zlewki, dwie baterie 4,5 V i manganian(VII) potasu dołączone do modułu WODA. To fascynujące doświadczenie udowodniło istnienie jonów – kationy przemieszczały się w stronę elektrody o ujemnym potencjale elektrycznym, zaś aniony – w stronę elektrody o potencjale dodatnim.
Dzięki materiom otrzymanym w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” uczniowie zdobyli wiedzę, doskonale się przy tym bawiąc. A przecież każdy z nas wie, że zabawa pobudza wyobraźnię oraz motywuje młodzież do dalszej aktywności, co w przyszłości może zdecydować o wyborze zawodu związanego z naukami przyrodniczymi.
Alicja Borchert