• Szkolny konkurs na prezentację multimedialną oraz plakat "Stąd jesteśmy, nasi absolwenci"

          • W marcu 2024 roku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu "Stąd jesteśmy, nasi absolwenci". Zadaniem uczestników było przygotowanie prezentacji multimedialnej oraz plakatu o absolwencie naszej szkoły.
            Jury nagrodziło następujące osoby:


            Aleksandra Borzęcka

            Kamil i Kacper Kondraciuk

            Angelika Bruszewska

            Roksana Fiedorek

            Maria Lewandowska


            Nagrody oraz dyplom uczestnicy otrzymają w czasie apelu z okazji 3 maja wszystkim uczestnikom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy.

            Zespół wychowawczy

          • “At the salad bar” - zajęcia warsztatowe z języka angielskiego w klasach czwartych

          • Uczniowie klas czwartych mieli nietypową lekcję angielskiego - zamiast standardowych ćwiczeń gramatycznych czy czytania ze zrozumieniem, postanowiliśmy wyjść poza zwykłe ramy i połączyć naukę z praktyką w sposób wyjątkowy. Naszym zadaniem było przygotowanie pysznych i zdrowych sałatek owocowych z wykorzystaniem sprzętów i pomocy edukacyjnych zakupionych przez szkołę w ramach programu Laboratoria Przyszłości, a wszystko to w języku angielskim! Każdy uczeń wybierał swoje ulubione owoce i opisywał proces przygotowania wyłącznie po angielsku. To było nie tylko edukacyjne, ale także integracyjne i zdrowe doświadczenie.

            Grażyna Gorbacz-Dailida

            Iwona Szczerbińska

          • Eliminacje gminne do IV Wojewódzkiego Przeglądu Niezawodowej Twórczości Teatralnej “PIKtoGRAmy” w Kategorii Mistrzowie Recytacji i Mistrzowie Piosenki

          • 19 i 20 marca 2024 r. w Ośrodku Kultury w Juchnowcu Kościelnym odbyły się eliminacje gminne do IV Wojewódzkiego Przeglądu Niezawodowej Twórczości Teatralnej “PIKtoGRAmy” w Kategorii Mistrzowie Recytacji i Mistrzowie Piosenki. Uczestniczyli w nich uczniowie wyłonieni podczas eliminacji szkolnych. Zadaniem uczniów było zaprezentowanie wybranego utworu związanego z przyjaźnią, odpowiadającego hasłu przewodniemu Przeglądu - słowom Ernesta Hemingwaya: „Przyjaźń to najcenniejszy skarb, jakiego człowiek może doświadczyć.”.

            W kategorii Mistrzowie Recytacji zostali wyróżnieni następujący uczniowie naszej szkoły:

            • Laura Brzósko z grupy “Pszczółek”,  Maria Nazarko z grupy “Sówek”  (kategoria: przedszkole)
            • Maria Radziszewska - Chańko z kl. II a, Zofia Dakowicz z kl. II b (kategoria: klasy I - III)
            • Wiktoria Jaroszewicz z kl. V b, Helena Trzpis z kl. VI b (kategoria: klasy IV - VI)
            • Jan Sic z kl. VII a, Amelia Wojewódzka z kl. VII b (kategoria: klasy VII - VIII).

            W kategorii Mistrzowie Piosenki do etapu wojewódzkiego zostali wytypowani:

            • Julia Prychocka z kl. II a, Maria Radziszewska - Chańko z kl. II a (kategoria: klasy I - III)
            • Wiktoria Kazimierczuk z kl. V b (kategoria: klasy IV - VI)
            • Natalia Laskowska z kl. VII a (kategoria: klasy VII - VIII)

            Nagrodzone osoby będą reprezentować naszą szkołę podczas finału wojewódzkiego, organizowanego przez Podlaski Instytut Kultury. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a finalistom życzymy powodzenia i dalszych sukcesów.

            Nauczyciele bibliotekarze

          • Życzenia świąteczne

          • Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych składamy życzenia pełne radości, nadziei i miłości. Niech zmartwychwstanie Chrystusa przyniesie wewnętrzny spokój oraz siłę do pokonywania życiowych trudności a święta będą czasem refleksji i staną się podporą Waszego rodzinnego życia.

            Dyrekcja szkoły

          • Wielkanocne warsztaty

          • Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Z tej okazji wolontariusze SKC przeprowadzili w świetlicy szkolnej warsztaty o tematyce wielkanocnej dla uczniów klas I - III. Dzieci wykonały pracę plastyczno- techniczną, która wprowadziła wszystkich w klimat nadchodzących świąt. Dziękujemy za wspólną zabawę!

            Wolontariusze i opiekun SKC Aneta Radzewicz

          • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa - Dzień Kolorowej Skarpetki

          • Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. Jako wyraz akceptacji, tolerancji, wrażliwości i szacunku uczniowie Zespołu Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym założyli w dniach 18 marca (klasy IV-VIII) i 21 marca (klasy I-III) 2024 r. kolorowe skarpetki – „nie do pary”. Zakładając kolorową skarpetkę zwrócili na siebie uwagę, a tym samym zwrócili uwagę na problemy ludzi chorych na Zespół Downa. Ponadto, obejrzeli prezentację multimedialną i pokolorowali skarpetki, które następnie zostały wyeksponowane na drzwiach poszczególnych sal lekcyjnych. 

            W Światowym Dniu Osób z Zespołem Downa uczniowie pokazali, że różni ich tak niewiele - tylko jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak dodatkowa, niepasująca skarpetki. 

            Światowy Dzień Zespołu Downa przypada na 21 dzień 3 miesiąca, ponieważ dodatkowy trzeci chromosom w 21 parze chromosomów w komórkach człowieka powoduje występowanie tej wady genetycznej. 

            Dzięki obejrzeniu prezentacji, wykonanej pracy plastycznej uczniowie podnieśli swoją świadomości na temat życia i potrzeb osób z Zespołem Downa. 

            Organizatorki: 
            Anna Skorulska 
            Agnieszka Zajkowska

          • Rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów przy wykorzystaniu teatrzyku Kamishibai – innowacja pedagogiczna

          • W dniu 18 marca 2024 roku kl. 4a zaprezentowała już trzeci spektakl w ramach innowacji pedagogicznej ph. Rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów przy wykorzystaniu teatrzyku Kamishibai. Uczniowie przedstawili kl. Ib historię rybaka i jego żony, bohaterów utworu Aleksandra Puszkina pt. Bajka o rybaku i złotej rybce. Praca jak zawsze wymagała od uczestników ogromnego zaangażowania, gdyż polegała najpierw na zredagowaniu opowiadania na podstawie dzieła rosyjskiego poety i stworzeniu slajdów rysunkowych do tej opowieści. Ponadto uczestnicy musieli przydzielić sobie nawzajem zadania związane
            z prezentacją. Po zakończonym spektaklu zaangażowani czwartoklasiści przeprowadzili quiz dla młodszych kolegów sprawdzający umiejętność słuchania ze zrozumieniem. Na koniec spotkania klasa I otrzymała w prezencie kolorowankę związaną z bohaterami przedstawienia.

            Lekcja przebiegła bez zakłóceń i mamy nadzieję, że w atrakcyjny sposób zachęciła pierwszoklasistów do przeczytania bajki.

            Jolanta Samojluk

          • Eliminacje szkolne konkursu Mistrzowie Recytacji (PIKtoGRAmy 2024)

          • 15 marca 2024 r. odbyły się eliminacje szkolne do IV Wojewódzkiego Przeglądu Niezawodowej Twórczości Teatralnej „PIKtoGRAmy” w kategorii Mistrzowie Recytacji. Uczestniczyli w nich chętni uczniowie klas I–VIII wytypowani na poszczególnych poziomach. Zadaniem uczniów było zaprezentowanie recytacji wybranego utworu związanego z przyjaźnią, gdyż hasłem przewodnim tegorocznej edycji są słowa Ernesta Hemingwaya: „Przyjaźń to najcenniejszy skarb, jakiego człowiek może doświadczyć”.

            W kategorii Mistrzowie Recytacji do eliminacji gminnych zostali wytypowani następujący uczniowie:

            w klasach I–III:

            Maria Stocka kl. Ia

            Maria Radziszewska - Chańko kl. IIa

            Zofia Dakowicz kl. IIb

            Aniela Borowska kl. IIb

            Zuzanna Dakowicz kl. IIIa

            Grzegorz Sokołowski kl. IIIa

            w klasach IV–VI:

            Zuzanna Kościuczyk kl. IVb

            Wiktoria Jaroszewicz kl. Vb

            Maja Jarmoszuk kl. Vb

            Jakub Sinicki kl. Vb

            Zofia Rynkiewicz kl. VIb

            Helena Trzpis kl. VIb

            w klasach VII–VIII:

            Jan Sic kl. VIIa

            Amelia Wojewódzka kl. VIIb

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom, gratulujemy osobom nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów.

            Nauczyciele bibliotekarze

            Nauczyciele poloniści

            Wychowawcy klas I - III

          • Asy Internetu

          • 14 marca 2024 r. uczniowie klasy III a, wraz ze swoimi paniami, wzięli udział w Konferencji Asy Internetu 2024. Spotkanie odbywało się online. Zorganizowane zostało przez Fundację Szkoła z Klasą. W ramach spotkania uczniowie uczestniczyli w lekcji pt. „Mapa uważności. Kiedy i do czego potrzebna jest uważność?”. Poruszany był temat uważności w życiu codziennym, z naciskiem na uważność w Internecie. Była to trochę inna forma uczestnictwa w zajęciach niż nasze codzienne lekcje.

            Agnieszka Skarżyńska

          • Szkolne Rekolekcje Wielkopostne

          • W dniach 11-13 marca 2024 roku w naszej szkole przeżywaliśmy Szkolne Rekolekcje Wielkopostne. Hasłem tegorocznych rekolekcji było „Jezu, ufam Tobie”. Każdy dzień rekolekcji rozpoczynaliśmy wspólnym śpiewem, modlitwą poranną i spotkaniem ze Słowem Bożym. Najważniejszym wydarzeniem  każdego dnia była Msza Święta z nauką rekolekcyjną, którą wygłosił ksiądz Adam Siegieniewicz.

            Podczas trzydniowych zmagań duchowych konferencje do dzieci i młodzieży wygłosili zacni prelegenci. Ksiądz biskup Henryk Ciereszko przedstawił konferencję pt. „Miłosierdzie realizował swoim życiem - błogosławiony Ksiądz Michał Sopoćko”. Siostry zakonne Pana Jezusa Miłosiernego przygotowały konferencję pt. „Święta siostra Faustyna Kowalska - apostołka Bożego Miłosierdzia”. Ksiądz Adam Anuszkiewicz przygotował dzieci i młodzież do sakramentu spowiedzi świętej poprzez konferencję pt. „Porządki duszy”. Druga konferencja, którą wygłosił ks. Adam dotyczyła zagrożeń duchowych dzieci i młodzieży oraz sposobów, jak im nie ulegać. Ks. Anuszkiewicz prowadził także drogę krzyżową w kościele parafialnym.


            Młodzież klas IV-VIII pracowała także ze Słowem Bożym na podstawie przypowieści o Synu marnotrawnym. Dzieci klas I-III oglądały jeden z odcinków programu Ziarno pt. „Niedziela Miłosierdzia Bożego”. Na podstawie programu wykonały pracę plastyczną o Panu Jezusie Miłosiernym. Młodsze dzieci także kolorowały i rozwiązywały łamigłówki związane z drogą krzyżową i okresem Wielkiego Postu.
             

            Czas rekolekcji był pięknym czasem modlitwy, pokuty i nawrócenia. Bóg zapłać wszystkim prelegentom za poświęcony czas, przygotowane konferencje i świadectwo życia, które na długo pozostanie w naszych sercach. Bóg zapłać pani Annie Skorulskiej i pani Urszuli Klejno za prowadzenie dziecięcej scholi, która pięknym śpiewem wzbogaciła  rekolekcyjne rozważania.

            Małgorzata Jabłońska

          • Rozstrzygnięcie gminnego konkursu fotograficznego “Zima w obiektywie”

          • 11 marca 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kleosinie nastąpiło rozstrzygnięcie gminnego konkursu fotograficznego “Zima w obiektywie”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu zdjęcia pokazującego piękno zimowego krajobrazu na terenie gminy Juchnowiec Kościelny. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem wójta Gminy Juchnowiec Kościelny pana Krzysztofa Marcinowicza. Bardzo miło nam poinformować, że I miejsce w kategorii klas 4 - 6 zajął uczeń klasy V b naszej szkoły - Gabriel Wysocki. Serdecznie gratulujemy!

            M. Muszyński

            A. Słomińska

          • Szkolne popołudnia przy dobrym filmie

          • Czy w szkole można obejrzeć dobry film? Oczywiście! Kilku uczniów klasy VI a, pod opieką p. Anny Borowskiej, spędziło trzy popołudnia w szkole (11, 12, 13 marca 2024 r.) i przy napojach oraz przekąskach obejrzeli film pt. „Hobbit”. Jest to ekranizacja lektury obowiązkowej J.R.R. Tolkiena pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Kinowe popołudnia były doskonałą okazją do porównania przeczytanej wcześniej książki z filmem, do dyskusji nad postępowaniem bohaterów, do porównań wyglądu aktorów sprzed i po charakteryzacji.

            W kameralnym gronie miło spędziliśmy czas.

            Anna Borowska

          • Klasy szóste wyjeżdżają i… ZWIEDZAJĄ!!!

          • Uczniowie klas szóstych są już świadomi swoich mocnych i słabych stron, znają swoje zainteresowania oraz uzdolnienia, dlatego niektórzy spośród nich zaczynają się zastanawiać, który zawód będzie spełnieniem ich marzeń. Podczas tegorocznych wyjazdów do muzeów młodzież miała możliwość poznania zawodu muzealnika, kustosza, historyka, żołnierza, a także przyrodnika i aktora.

            W październiku 2023 roku szóstoklasiści zwiedzili Muzeum Wojska w Białymstoku, gdzie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych „Ale o co ten zryw” oraz „Wojskowy poligon”. Celem pierwszych zajęć było przybliżenie uczniom pojęcia niepodległości, która odgrywa istotną rolę w historii Polski. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, dlaczego ludzie decydowali się w przeszłości na udział w powstaniu, mieli też możliwość wykonania woskowych pieczęci, jakimi posługiwali się dawni dyplomaci. Uczestnicy drugich zajęć wcielili się w żołnierzy, którzy muszą wykazać się spostrzegawczością oraz zaangażowaniem, aby wykonać wszystkie zlecone zadania. Mieli również możliwość zgłębienia tajników musztry.

            W lutym 2024 roku uczniowie odwiedzili Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. prof. Andrzeja Myrchy w Białymstoku, gdzie przewodnik zapoznał ich z przyrodą północno-wschodniej Polski oraz przyrodą rejonów polarnych. Młodzież wysłuchała wykładów między innymi na temat ptaków, ssaków i owadów żyjących na wspomnianych terenach, obejrzała kolekcję minerałów, skał oraz meteorytów z Polski i całego świata, mogła też podziwiać wiele gatunków grzybów, porostów, jak również skamieniałości z osadów polodowcowych. Wielką atrakcją okazały się dwa eksponaty – Jola i Grześ, czyli nieżyjące już dwa niedźwiedzie z białostockiego ogrodu zoologicznego Akcent.

            Podczas wyjazdów znaleźliśmy również czas na relaks. Szóstoklasiści wspaniale bawili się w kinie, oglądając filmy pt. „Chłopiec zza szyby” oraz „Akademia Pana Kleksa”. Nie była to jednak wyłącznie zabawa. Uczniowie mieli możliwość zgłębiania tajników sztuki filmowej – tekstu kultury, do którego mogą się odwoływać na przykład na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego.

            Ponieważ każdy młody człowiek próbuje budować swój własny system wartości, nasze wyjazdy mają nie tylko walor edukacyjny, ale również duchowy. W październiku odwiedziliśmy miejsce pamięci związane z bardzo ważną dla nas osobą, którą jest patron Zespołu Szkół w Juchnowcu Górnym – ksiądz Jerzy Popiełuszko. Przy pomniku kapłana udało nam się zrobić zdjęcie, będące piękną pamiątką wspólnie spędzonych chwil.

             

            Alicja Borchert oraz Marek Borchert

          • „Wieczór w szkole” klasy III a

          • 7 marca 2024 r. uczniowie klasy III a wzięli udział w niecodziennych zajęciach w szkole, które odbywały się wieczorem. Dzieci pierwszy raz przyjechały do szkoły o tak późnej porze. Były bardzo podekscytowane. Zaczęliśmy oczywiście od kolacji. Aby nabrać sił i energii zjedliśmy wspólnie pizzę. Następnie udaliśmy się na spacer po szkole, aby w ramach innowacji pedagogicznej „Łagodnie wkraczam w nowy etap edukacyjny”, zwiedzić pracownie przedmiotowe, w których od września będą się uczyć obecni uczniowie klas III. Następnie postanowiliśmy aktywnie spędzić trochę czasu na sali gimnastycznej. Część klasy grała w piłkę nożną, pozostali bawili się w różne gry piłkami siatkowymi, koszykowymi oraz z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Na zakończenie naszego spotkania, udaliśmy się do naszej sali na seans filmowy. Oglądaliśmy bardzo ciekawy, traktujący o emocjach film pt. „W głowie się nie mieści”. Zadowoleni i uśmiechnięci uczniowie zostali odebrani przez swoich rodziców przed 22.00. Następnego dnia mieliśmy wyjazd do teatru, więc nie było kłopotu z odrobieniem pracy domowej.

            Agnieszka Skarżyńska

            Anna Borowska

          • Tworzenie zdjęć z wykorzystaniem sztucznej inteligencji na zajęciach regionalno - fotograficznych “Z aparatem wokół Juchnowca” (z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości)

          • Pod koniec lutego 2024 r. na zajęciach regionalno - fotograficznych uczniowie poznali wykorzystujące sztuczną inteligencję narzędzie Microsoft Copilot. Młodzież spróbowała wygenerować grafiki i zdjęcia na podstawie stworzonych przez siebie promptów. Powstały: logo zajęć fotograficznych, zaproszenie do odwiedzenia gminy Juchnowiec Kościelny, czy różnego rodzaju zdjęcia wg pomysłów uczniów i prowadzących zajęcia. Na koniec spotkania uczestnicy zastanawiali się czy możliwe jest zastąpienie tradycyjnej fotografii i zawodu fotografa przez sztuczną inteligencję. Inspiracją do przeprowadzenia zajęć był program #BurzaMózgów, którego organizatorem jest Fundacja Orange.


            M. Muszyński
            A. Słomińska

          • „Samodzielnie planuję i gotuję” – innowacja pedagogiczna

          • W poniedziałek 26.02.2023r. odbyły się kolejne zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej „Samodzielnie planuję i gotuję”. Podczas zajęć uczniowie z klasy VIa oraz VIb wyszukali w Internecie przepis kulinarny na zdrowszą wersję burgerów, następnie sporządzili listę zakupów. Udali się do pobliskiego sklepu w celu zakupienia potrzebnych produktów. Po powrocie ze sklepu chłopcy wykonali czynności higieniczne oraz rozpoczęli przyrządzanie potrawy w następującej kolejności:

            1. Umyli warzywa (ziemniaki i marchew), pokroili je na frytki a następnie ułożyli na przygotowanej blaszce i włożyli do piekarnika.
            2. Umyli i pokroili warzywa (pomidor, sałata, ogórek).
            3. Następnie uformowali kotlety na burgery korzystając ze znalezionego wcześniej przepisu w Internecie.
            4. Nakryli do stołu a następnie komponowali burgery.

            Na koniec kulturalnie i estetycznie spożyli posiłek, który bardzo im smakował. Nie zapomnieli również o czynnościach porządkowych po skończonym jedzeniu.

            Wyjątkowo w zajęciach uczestniczyła też Pani Dyrektor Teresa Radziewicz. Była bardzo zadowolona z zaangażowania uczniów w wykonywaną pracę.

            Anna Skorulska

            Agnieszka Zajkowska

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • Od wielu lat 21 lutego uczniowie Zespołu Szkół w Juchnowcu Górnym angażują się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (Międzynarodowego Dnia Dziedzictwa Językowego), ustanowionego przez UNESCO w 1999 roku w celu ochrony różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Na rozwój języka polskiego ogromny wpływ wywarł zarówno język grecki, jak i łaciński, dlatego istotne jest, aby nie zapominać o fundamencie, na którym kolejne pokolenia Europejczyków budowały swoją przyszłość. Międzynarodowy Dzień Języka Greckiego przypada na 9 lutego. Został ustanowiony w 2017 roku w celu podkreślenia wkładu języka greckiego w naukę, kulturę i literaturę świata. Natomiast język łaciński nie ma własnego święta, gdyż jest językiem martwym, czyli takim, którego obecnie nie używa na co dzień żadna grupa etniczna. Wspomina się go jednak w ramach Europejskiego Dnia Języków – międzynarodowego święta ustanowionego w 2001 roku, a obchodzonego 26 września. Jego celem jest propagowanie zalet różnorodności językowej oraz zachęcanie Europejczyków do nauki języków obcych.  

            W roku szkolnym 2023/2024 jednym z kierunków polityki oświatowej państwa jest kontynuacja działań na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, m.in. przez umożliwienie uczenia się języka łacińskiego już od szkoły podstawowej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Ministerstwa Edukacji i Nauki, państwo Alicja i Marek Borchertowie stworzyli innowację pt. „Jesteśmy spadkobiercami dziedzictwa cywilizacyjnego Europy”, realizowaną przez uczniów klas IV-VIII. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie wspomnianych klas stworzyli prace plastyczne ukazujące wpływ języka łacińskiego oraz greckiego na słownictwo polskie o znaczeniu, m.in. historycznym, społecznym, politycznym, a także przyrodniczym. Każda z prac zawiera wyjaśnienie znaczenia wybranego słowa, jego etymologię oraz ilustrację prezentującą opisywane pojęcie.

             

            Alicja Borchert oraz Marek Borchert

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 21 lutego 2024

          • W dniach 21–28 lutego 2024 r. klasy 4-8 pod opieką pp. polonistek, K. Mosiej, J. Samojluk, T. Radziewicz i M. Żochowskiej wzięły udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

            Uczniowie przez cały tydzień podejmowali liczne wyzwania językowe, uczestniczyli w mini projektach oraz lekcjach języka polskiego poświęconych polszczyźnie.   

            Klasa 8a dodatkowo uczestniczyła w obchodach zorganizowanych przez zielonogórski oddział Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego i Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego, a uczniowie kl. 5a, 5b, 8b podczas lekcji języka polskiego wzięli udział w warsztatach Od Wisławy do Melchiora - kreatywne zabawy literackie.

            Na czas trwania obchodów MDJO na szkolnej gazetce wisiały do poczytania rzadkie słowa zebrane i udostępnione przez Krzysztofa Noconia (CZAS NA POLSKI).

            Działania mające na celu promowanie nauki języka ojczystego sprawiły uczniom wiele radości i zaangażowały ich do aktywnej pracy nad doskonaleniem umiejętności posługiwania się nim.

            Jolanta Samojluk