Uczniowie klas szóstych są już świadomi swoich mocnych i słabych stron, znają swoje zainteresowania oraz uzdolnienia, dlatego niektórzy spośród nich zaczynają się zastanawiać, który zawód będzie spełnieniem ich marzeń. Podczas tegorocznych wyjazdów do muzeów młodzież miała możliwość poznania zawodu muzealnika, kustosza, historyka, żołnierza, a także przyrodnika i aktora.
W październiku 2023 roku szóstoklasiści zwiedzili Muzeum Wojska w Białymstoku, gdzie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych „Ale o co ten zryw” oraz „Wojskowy poligon”. Celem pierwszych zajęć było przybliżenie uczniom pojęcia niepodległości, która odgrywa istotną rolę w historii Polski. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, dlaczego ludzie decydowali się w przeszłości na udział w powstaniu, mieli też możliwość wykonania woskowych pieczęci, jakimi posługiwali się dawni dyplomaci. Uczestnicy drugich zajęć wcielili się w żołnierzy, którzy muszą wykazać się spostrzegawczością oraz zaangażowaniem, aby wykonać wszystkie zlecone zadania. Mieli również możliwość zgłębienia tajników musztry.
W lutym 2024 roku uczniowie odwiedzili Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. prof. Andrzeja Myrchy w Białymstoku, gdzie przewodnik zapoznał ich z przyrodą północno-wschodniej Polski oraz przyrodą rejonów polarnych. Młodzież wysłuchała wykładów między innymi na temat ptaków, ssaków i owadów żyjących na wspomnianych terenach, obejrzała kolekcję minerałów, skał oraz meteorytów z Polski i całego świata, mogła też podziwiać wiele gatunków grzybów, porostów, jak również skamieniałości z osadów polodowcowych. Wielką atrakcją okazały się dwa eksponaty – Jola i Grześ, czyli nieżyjące już dwa niedźwiedzie z białostockiego ogrodu zoologicznego Akcent.
Podczas wyjazdów znaleźliśmy również czas na relaks. Szóstoklasiści wspaniale bawili się w kinie, oglądając filmy pt. „Chłopiec zza szyby” oraz „Akademia Pana Kleksa”. Nie była to jednak wyłącznie zabawa. Uczniowie mieli możliwość zgłębiania tajników sztuki filmowej – tekstu kultury, do którego mogą się odwoływać na przykład na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego.
Ponieważ każdy młody człowiek próbuje budować swój własny system wartości, nasze wyjazdy mają nie tylko walor edukacyjny, ale również duchowy. W październiku odwiedziliśmy miejsce pamięci związane z bardzo ważną dla nas osobą, którą jest patron Zespołu Szkół w Juchnowcu Górnym – ksiądz Jerzy Popiełuszko. Przy pomniku kapłana udało nam się zrobić zdjęcie, będące piękną pamiątką wspólnie spędzonych chwil.
Alicja Borchert oraz Marek Borchert