Informujemy, że kwota wpłat na obiady w kwietniu 2025 wynosi 108 zł. na ucznia. Wpłat należy dokonać do 5 kwietnia 2025 r.
Opłata za obiady w kwietniu
Konkurs plastyczny "Zasady dobrego zachowania - savoir vivre w szkole i życiu codziennym"
Zapraszamy do zapoznania się z warunkami uczestnictwa w konkursie plastycznym na plakat, którego celelm jest promowanie sasad dobrego wychowania oraz kultury osobistej w środowisku szkolnym. Termin składania prac upływa 14 kietnia 2025.
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem i warunkami uczetnictwa.
Wyjazd klasy 6b
27 marca 2025 roku klasa 6b pod opieką wychowawczyni oraz p. Agnieszki Słomińskiej i Anny Łysenko wyruszyła autobusem linii 104 do Białegostoku. Pierwszą atrakcją wyjazdu był seans w kinie Helios w Galerii Jurowieckiej. Wszyscy z zapartym tchem śledziliśmy losy bohaterów filmu „Zmiennokształtni”. Krytyczny odbiór sztuki filmowej pozwolił nam docenić piękne zdjęcia ukazujące górskie krajobrazy, efekty specjalne oddające momenty przemiany ludzi w zwierzęta, muzykę doskonale oddającą nastrój poszczególnych scen, fabułę trzymającą w napięciu, a także ekologiczne przesłanie filmu zachęcające do życia w harmonii z naturą. Po emocjonalnym seansie oraz wspólnym posiłku udaliśmy się do kręgielni „Kula – hula”, gdzie w czterech grupach oddaliśmy się grze w kręgle. Tak spędzony czas pozytywnie wpłynął na wzajemne relacje, propagował aktywny wypoczynek, a także promował zdrowy styl życia poprzez udział w aktywności fizycznej.
Monika Żochowska
3
Dzień Kolorowej Skarpetki w klasach 4-8
W poniedziałek 24.03.2025 roku w naszej szkole odbył się Dzień Kolorowej Skarpetki. Było to wyjątkowe wydarzenie pełne radości, solidarności i świadomości. Tego dnia uczniowie przyszli w różnych, często nie do pary dobranych skarpetkach, aby okazać wsparcie osobom z zespołem Downa. Kolorowe wzory i pozytywna energia wypełniły szkolne korytarze, a wspólne rozmowy i działania edukacyjne pomogły lepiej zrozumieć, jak ważna jest akceptacja i integracja. W akcji wzięła udział młodzież z klas 4-8, która z zaangażowaniem włączyła się w to wyjątkowe święto. Był to dzień pełen uśmiechu, ciepła i wzajemnego szacunku, który na długo pozostanie w naszej pamięci.
Anna Skorulska
Agnieszka Zajkowska
Samorząd Uczniowski
2
Światowy Dzień Zespołu Downa w klasach I-III
24 marca 2025 r. w klasach I-III obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa – Święto Różnorodności i Akceptacji. Z tej okazji uczniowie założyli kolorowe, niepasujące do siebie skarpetki – symbol tolerancji, akceptacji i szacunku dla osób z zespołem Downa. W czasie lekcji dzieci ozdabiały kolorowe skarpety, które następnie zostały umieszczone na drzwiach sal lekcyjnych, obejrzały krótki film na temat życia i potrzeb osób z Zespołem Downa oraz wykonały kolorowe zakładki. Dzięki tym działaniom uczniowie podnieśli swoją świadomość oraz ubogacili wiedzę na temat osób z zespołem Downa.
Organizatorki:
Urszula Klejno
Aneta Radzewicz6
Warsztaty kulinarne w kl. III b
24 marca 2025 r. uczniowie klasy III b wzięli udział w warsztatach kulinarnych z okazji Międzynarodowego Dnia Gofra. Przy pomocy rodziców i nauczycieli (Anny Wysockiej-Borys i Urszuli Klejno) przygotowali smaczne słodkości. Pierwszym krokiem było zapoznanie się z przepisem. Następnie uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy, w których przygotowali ciasto. Przy pomocy mam upiekliśmy ok. 60 sztuk pysznych gofrów. Następnym zadaniem było przygotowanie dodatków: krojenie owoców, komponowanie posypek i sosów. Na naszej uczcie gościliśmy panią wicedyrektor Teresę Radziewicz-Choińską, która była zachwycona umiejętnościami kulinarnymi dzieci. Warsztaty dostarczyły wszystkim dużo radości i zadowolenia z pełnych brzuszków. Wspólnie spędzony czas sprzyjał integracji uczniów, rodziców i nauczycieli.
Anna Wysocka-Borys
Urszula Klejno3
Obchody Światowego Dnia Wody
W dniu 24.03.2025 r. w szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Wiele ciekawych i ważnych informacji pojawiło się na gazetce szkolnej i na drzwiach poszczególnych klas. Na godzinach wychowawczych omawiane były zagadnienia dotyczące znaczenia i ochrony wód. W ramach realizowanego w szkole programu edukacyjnego „Aktywni Błękitni- Szkoła Przyjazna Wodzie” zorganizowany został konkurs o wodzie pt. „Woda nasz skarb”. Uczniowie klas IV-VIII mogli zapoznać się z informacjami dotyczącymi wody, jej zasobów i sposobów ochrony. Następnie odpowiadali na pytania umieszczone na szkolnym korytarzu, a karty z odpowiedziami przynosili do organizatora. W konkursie wzięło udział kilkudziesięciu uczniów.
Największą wiedzą o wodzie wykazali się:
Kl. IV a Aniela Kluczyńska
Kl. IV a Daria Domaszuk
Kl. IV b Natalia Witowska
Kl. IV a Pola Koszykowska
Kl. V b Michał Zimnoch
Kl. V a Michalina Brzósko
Kl. V a Emilia Mróz
Kl. VI b Julia Matys
Kl. VI b Mateusz Sulik
Kl. VII b Natalia Bujnarowska
Kl. VII b Paulina Zdzinko
Kl. VII b Maria Skorulska
Kl. VIII a Martyna Sulik
Kl. VIII a Iwona Laskowska
Kl. VIII a Zofia Witkowska
Wszyscy uczniowie zostali nagradzani upominkami, które przekazał nam organizator: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
Katarzyna Chrościcka - koordynator projektu
1
Wyjazd klas 5 do Białegostoku
Dnia 21.03.2025 r. (piątek) odbył się wyjazd klas 5a i 5b do Białegostoku. Wizyta w kinie Helios na filmie pt. ŚNIEŻKA dostarczyła dzieciom wielu wzruszeń, gdyż film opowiadał o problemach młodziutkiej królewny, która musiała stawić czoła zagrożeniom, jakie dotknęły ją i jej kraj. Następnie uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w Galerii im. Slendzińskich. Klasa 5b wzięła udział w wirtualnym spacerze Z portretem przez wieki, a 5a miała możliwość wykonania osobistych broszek. Takie lekcje pozostawiają uczniom miłe wspomnienia i zachęcają ich do korzystania z pozaszkolnej oferty kulturalnej.
Jolanta Samojluk, Katarzyna Chrościcka
*Dziękujemy Pani Agacie Pućkowskiej za pomoc w opiece nad uczniami podczas wyjazdu.
Bezpieczeństwo na wsi – spotkanie klas I-III z przedstawicielką KRUS-u
21.03.2025 r. w trosce o bezpieczeństwo dzieci zaprosiliśmy do szkoły przedstawicielkę Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, aby przeprowadziła zajęcia klasom I-III na temat zagrożeń i bezpiecznych zachowań dzieci i ich rodzin w gospodarstwach rolnych. Spotkania odbyły się w trzech grupach. Najmłodsze dzieci – klasy pierwsze obejrzały bajkę edukacyjną, natomiast klasy drugie i trzecie dowiedziały się wielu ważnych rzeczy o bezpieczeństwie w oparciu o prezentację. Dzieci były bardzo aktywne, wykazywały się dużą wiedzą na temat maszyn rolniczych i prac prowadzonych w gospodarstwie. Mamy nadzieję, że to spotkanie uwrażliwiło je na czyhające niebezpieczeństwa i pomoże im ich uniknąć.
Mariola Sagun
"Zabawa Na Fali - Konkurs na Wodną Planszówkę!” z okazji Światowego Dnia Wody
Uczniowie Zespół Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym, w ramach realizowanego programu Aktywni Błękitni – Szkoła Przyjazna Wodzie, mieli możliwość uczestniczyć w konkursie zorganizowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Był to konkurs na wodną planszówkę pod nazwą „Na Fali” zaproponowany z okazji Światowego Dnia Wody.
Celem przedsięwzięcia było stworzenie oryginalnej gry planszowej, która oprócz rozrywki, promowała aktywność i zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą. W naszej szkole do konkursu przystąpiło 8 uczniów. Jury wojewódzkie wyłoniło zwycięzców spośród 53 uczniów z 13 Szkół Podstawowych. Oceniano samodzielność wykonania, pomysłowość, estetykę oraz zgodność z tematyką konkursu. Uczestnicy, dzięki swojej kreatywności, pokazali, że przyszłość ochrony zasobów wodnych leży w rękach młodych ludzi, którzy potrafią łączyć zabawę z odpowiedzialnością.
Uczniowie naszej szkoły odnieśli w tym konkursie sukcesy:
W kategorii wiekowej 1-3
I MIEJSCE: Oliwier Drągowski kl. I, „Zostań Kapitanem Statku”
W kategorii wiekowej 4-8
Wyróżnienia:
Dominika Bielawska, kl. IV, „Baw się czysto i bezpieczni”Kacper Kondraciuk kl. V, „Wakacje w Dubaju”
Serdecznie gratulujemy
koordynatorki programu Aktywni Błękitni
Katarzyna Chrościcka i Aniela Sokołowska
Klasy czwarte na wyjeździe
Piątek – weekendu początek. 14 marca 2025 r. klasy czwarte mogły żwawym krokiem wejść w weekend. Po pierwszej lekcji wszyscy (uczniowie oraz opiekunowie: Aneta Białous, Anna Borowska-Chmielarz, Anna Łysenko) wsiedliśmy do autokaru i pełni nadziei na ciekawe atrakcje wyruszyliśmy na krótką wycieczkę. Najpierw poszliśmy do Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Tam zaczęliśmy od wykonania odlewu gipsowego Pałacu Branickich – to była nasza własnoręcznie wykonana pamiątka. Następnie oglądaliśmy bardzo ciekawe wystawy, np. gabinet dentystyczny z przełomu XIX i XX wieku, szpital polowy z czasów I wojny światowej, dawną aptekę czy gabinet anatomiczny. Potem spacerkiem poszliśmy do galerii ALFA do kina HELIOS. Tam obejrzeliśmy film pt. „Jeden na milion”, który był poprzedzony prelekcją na temat na temat autyzmu oraz wrodzonej łamliwości kości. Film wielu z nas bardzo wzruszył.
Pełni emocji wróciliśmy do szkoły.
Aneta Białous
Anna Borowska-Chmielarz
Anna Łysenko
7
II edycja konkursu "Moje wspomnienia z Kasztanowego Przedszkola"
Z okazji zliżającego się 15-lecia działalności "Kasztanowego Przedszkola" zapraszamy do udziału w II edycji konkursu literacko - plastycznego "Moje wspomnienia z Kasztanowego Przedszkola".
Beata Birycka, Agnieszka Ostrowska, Kamila Sawicka
"Laboratoria przyszłości - kółko majsterkowicza"
Podczas zajęć "kółka majsterkowicza" uczniowie naszej szkoły z klas IV-VI opanowują umiejętności obróbki drewna. Tym razem zajęli się wykonaniem karmnika dla ptaków. Po wykonaniu szkicu projektu rozplanowali wymiary elementów potrzebnych do zmontowania karmnika a następnie połączyli go w całość za pomocą kleju, gwoździ i wkrętów. Podczas pracy uczyli się posługiwania narzędziami takimi jak: piła ręczna, tarnik, młotek, wkrętak, szczypce płaskie, piła ukośnica, wkrętarka ręczna i wiertarka stołowa. Na zdjęciach prezentujemy efekty ich pracy.
Jan Sagun
Zajęcia kulinarne w ramach projektu Laboratoria Przyszłości
Dnia 11.03.2025 r. uczniowie klasy Va w ramach programu APPE uczestniczyli w zajęciach dotyczących zdrowego żywienia. Wykorzystując zasoby pracowni z projektu Laboratorium Przyszłości uczniowie w kilkuosobowych grupach przygotowali smaczne i pożywne dania. Udział w zajęciach sprzyjał rozwijaniu umiejętności kulinarnych dzieci, które uczyły się w ten sposób zasad zdrowego odżywiania oraz bezpiecznego korzystania z kuchennych narzędzi i sprzętu AGD. Zdobyte umiejętności z pewnością przydadzą się w codziennym życiu.
Jolanta Samojluk
Wizyta studyjna w urzędzie gminy
7 marca 2025 r. uczniowie klas VIII uczestniczyli w wizycie studyjnej w Urzędzie Gminy Juchnowiec Kościelny. Podczas spotkania z Panem Wójtem Krzysztofem Marcinowiczem dowiedzieli się m.in. jak funkcjonuje urząd, jakie sprawy można w nim załatwić, ile osób pracuje w urzędzie, jakie wykształcenie i doświadczenie zawodowe ma wójt, jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać urzędnikiem gminnym. Wizyta była okazją do zwiedzenia nowego budynku urzędu, który zachęca do szukania w nim zatrudnienia.Uczniowie zadawali również pytania związane z przyszłością gminy, planami rozwoju, inwestycjami, bieżącymi sprawami mieszkańców itp. Na zakończenie wszyscy otrzymali gadżety promocyjne.Spotkanie było ciekawym doświadczeniem; zachęciło do rozważenia przyszłej pracy w administracji.
Beata Cylwik
6
Niecodzienne zajęcia edukacyjne klas ósmych
4 marca klasy ósme pod opieką wychowawców i p. Iwony Szczerbińskiej wzięły udział w wyjazdowych zajęciach edukacyjnych. Na początku uczniowie obejrzeli w kinie Helios film pt. Jeden na milion. Jest to godna polecenia opowieść o autyzmie, lekcja tolerancji nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dla nauczycieli i rodziców, ponieważ o ich problemach sporo się tutaj mówi.
Po filmie młodzież obejrzała ekspozycje w Muzeum Medycyny i Farmacji w Białymstoku. Wycieczka po salach muzealnych przybliżyła ósmoklasistom specyfikę zawodów medycznych - lekarzy i farmaceutów.
Katarzyna Mosiej, Sylwia Naliwko
Wyjazd klas 5 do Białegostoku
Dn. 28.02.2025 r. (piątek) odbył się wyjazd klas 5a i 5b do Białegostoku. Wizyta w kinie Helios na filmie pt. PIES NA MEDAL dostarczyła dzieciom wielu wzruszeń, gdyż film opowiadał o wyjątkowych relacjach człowieka ze zwierzętami. Następnie uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w Galerii im. Slendzińskich. Klasa 5a wzięła udział w wirtualnym spacerze Z portretem przez wieki, a 5b miała możliwość wykonać osobiste broszki. Tak spędzone lekcje pozostawiają miłe wspomnienia i zachęcają uczniów do korzystania z pozaszkolnej oferty kulturalnej.
Jolanta Samojluk, Katarzyna Chrościcka
*Dziękujemy Pani Agacie Pućkowskiej za pomoc w opiece nad uczniami podczas wyjazdu.
4
Spotkanie z pisarką panią Agnieszką Wiszowatą
Dnia 21 lutego 2025r. uczniowie klas zerowych oraz I – III uczestniczyli w spotkaniu z autorką książek dla dzieci panią Agnieszką Wiszowatą, mieszkającą w sąsiedniej miejscowości - Turośni Kościelnej. Podczas spotkania pisarka przybliżyła małym czytelnikom swoją twórczość, przedstawiła bohaterów swoich książek oraz historię ich powstawania, odpowiadała na pytania dzieci. Pani Agnieszka przeczytała również fragmenty swojej najnowszej książki „Zaklęci w niedźwiedzie”, której akcja toczy się na Podlasiu. Dzieci nagrodziły pisarkę gromkimi brawami.
Spotkanie upłynęło w miłej i radosnej atmosferze. Mamy nadzieję, że takie spotkania z pisarzami będą aktywną zachętą do czytania, bo każdy z nas chętniej sięga po książkę, której autora poznał osobiście.
Anna Wysocka-Borys
Let’s cook –zajęcia kulinarne w języku angielskim
W lutym uczniowie klas 5 uczestniczący w zajęciach kulinarnych przygotowali tortillę z kurczakiem i warzywami. Każdy z uczniów znakomicie wywiązał się ze swojego przydziału obowiązków i na koniec zajęć zajadaliśmy się pyszną przekąską.
Agnieszka Kosińska
Opłata za obiady w marcu
Informujemy, że kwota wpłat na obiady w marcu 2025 wynosi 108 zł. na ucznia. Wpłat należy dokonać do 5 marca 2025 r.
Archiwum Aktualności