Serdeczne życzenia wszystkim tworzącym wspólnotę naszej szkoły: Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom oraz wszystkim wspierającym naszą placówkę składa dyrekcja: Barbara Klimaszewska, Beata Cylwik, Teresa Radziewicz. Niech Święta Bożego Narodzenia przyniosą wytchnienie i radość dobrego, wspólnie spędzanego czasu, a Dzieciątko niech błogosławi i obdaruje w szczególności zdrowiem w tym trudnym okresie. Szczęśliwego Nowego Roku! Do życzeń dołączamy jasełka „Opowieść Gabriela” przygotowane przez nauczycieli przed kilkoma laty.
Życzenia Świąteczne
Ogłoszenie
Dyrekcja Zespołu Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym informuje, że w dniu Wigilii, tj. 24 grudnia 2021 r. sekretariat szkoły jest nieczynny.
Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w klasie I a
Uczniowie klasy I a wraz z wychowawczyniami, już od początku adwentu przygotowywali się do Świąt Bożego Narodzenia. Realizowaliśmy nasz mały, klasowy projekt „Kalendarz Adwentowy”. W klasie zawieszone były woreczki z zadaniami na każdy dzień pobytu w szkole. Codziennie rano wybrane dziecko zdejmowało woreczek i odczytywaliśmy zadanie, które trzeba było wykonać danego dnia. Zadania były przeróżne… Trzeba było udekorować choinkę, powiedzieć miłe słowo koledze lub koleżance z klasy, wykonać kartki świąteczne i złożyć życzenia pracownikom szkoły, zaśpiewać świąteczną piosenkę w języku angielskim, zadbaliśmy też o przedświąteczne porządki w stolikach i sali. Najwięcej emocji wywołało zadanie z poszukiwaniem prezentu według instrukcji zawartej w liście od Mikołaja, zdobienie pierników oraz przygotowanie muzycznej niespodzianki na święta rodzicom. Nie zapomnieliśmy też o tym, dlaczego obchodzimy święta oraz jakie są zwyczaje i tradycje obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia w Polsce.
Agnieszka Skarżyńska
3
Kiermasz świąteczny w klasie I a
16 grudnia w klasie I a odbył się kiermasz świąteczny. Była to bardzo spontaniczna inicjatywa Darii Domaszuk, Zuzi Dakowicz, Ani Zabielskiej i Mai Brzósko. Dziewczynki zainspirowane opowiadaniem, które omawialiśmy na lekcji, postanowiły zorganizować własny kiermasz, aby pomóc potrzebującym. W zaciszu swoich domów przygotowywały kartki i ozdoby świąteczne. Kiermasz ze względu na pandemię mogliśmy zorganizować tylko w klasie. Ten szczytny cel wsparli wszyscy rodzice i uczniowie naszej klasy oraz kilku nauczycieli. Dziewczynki zebrały dość pokaźna kwotę, która zostanie przekazana opiekunowi Szkolnego Koła Caritas. Gratuluję rodzicom młodych wolontariuszek. Brawo dziewczyny!
Agnieszka Skarżyńska
Mamy laureatów międzyszkolnego konkursu recytatorskiego
21 grudnia 2021r. otrzymaliśmy wyniki XIII Edycji Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego "Idzie zima będą święta" organizowanego przez Szkołę Podstawową w Sobolewie i Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu. W konkursie wzięło udział 33 uczniów z ośmiu szkół. Jury doceniło recytacje naszych reprezentantów. W najmłodszej grupie wiekowej, czyli oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych II miejsce przyznano Zuzannie Dakowicz z klasy I a pod opieką p. Agnieszki Skarżyńskiej, a w kategorii uczniów klas II i III wyróżniono Zuzannę Kościuczyk z klasy IIb pod opieką p. Marioli Sagun. Gratulujemy.
Mariola Sagun
Przedświąteczne atrakcje w IIb
6 grudnia 2021 r. w mikołajki dzieci przyszły ubrane na czerwono, w klasie pojawiło się wiele czerwonych czapeczek, reniferowych rogów i innych świątecznych gadżetów. To wszystko, aby uczcić imieniny Mikołaja. Ten oczywiście nie zapomniał o upominkach dla dzieci. Nie było łatwo, gdyż zapracowany Mikołaj zostawił list z zadaniami w klasie i dopiero po ich wykonaniu i dotarciu do biblioteki szkolnej dzieci znalazły prezenty. 17 grudnia w ostatnim dniu stacjonarnej nauki zorganizowaliśmy w klasie świąteczne spotkanie z kolędą. Były życzenia, wspólne śpiewanie, drobne upominki od wychowawczyni.
Mariola Sagun
Szkolne Przygody Gangu Swojaków
Od października do grudnia 2021 r. grupa uczniów z klas I – III uczestniczyła w zajęciach świetlicowych w ramach akcji Szkolne Przygody Gangu Swojaków. Ich głównym celem było zainteresowanie uczniów ekologią i ochroną przyrody. W ramach przeprowadzonych zajęć dzieci poznały zagrożone gatunki zwierząt i dowiedziały się, jak je chronić. Uczniowie przygotowali także mapy „małej ojczyzny”, na których zaprezentowane zostały zagrożone gatunki zwierząt występujące na danym obszarze.
Anna Radziewicz, Justyna Zdziech, Agnieszka Słomińska
Konkurs recytatorski „Idzie zima, będą święta” w klasach I-III
8 grudnia 2021 r. odbył się w klasach I-III, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, szkolny etap XIII Edycji Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego "Idzie zima będą święta" organizowanego przez Szkołę Podstawową w Sobolewie. Jury w składzie p. Justyna Zdziech i p. Agnieszka Słomińska wyłoniło po dwóch reprezentantów w każdej z kategorii na etap międzyszkolny, na który zostaną przesłane nagrane recytacje. Naszą szkołę będą reprezentowali: Piotr Ochocki i Zuzanna Dakowicz z klasy Ia, Zuzanna Kościuczyk z klasy IIb i Antoni Franckiewicz z klasy IIIb. Wszystkim gratulujemy i życzymy powodzenia.
Koordynator etapu szkolnego p. Mariola Sagun
Laboratoria Przyszłości
Nasza szkoła otrzymała wsparcie w wysokości 114 600 zł.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.
Nasza szkoła otrzymała wsparcie w wysokości 114 600 zł.
Do końca roku 2021 zostały zakupione:
- drukarka 3D Badach School,
- Akcesoria druku 3D- ekosystem Badach,
- Filament PLA 3D,
- stoły warsztatowe z szafka i tablicą
- studio nagrań z zestawami mikrofonów(bezprzewodowych, kierunkowych, dynamicznych),
- stabilizator obrazu,
- Softboxy paraboliczny, typu latarnia, prostokątny,
- Blendy na statywie, Tło Panoramiczne,
- Lampy LED oświetleniowe na statywach,
- klocki Gigo,
- modułowe pracownie przyrodnicze,
- stoliki meblowe, biurko i krzesło obrotowe,
- laboratorium przyszłości „Maszyny wokół nas -schemat działania”, „Kompetencje techniczne i praktyczne”
W/w sprzęty będą wykorzystywane na zajęciach technicznych, na lekcjach chemii i przyrody, na kole przyrodniczym. W czasie przygotowywania i prezentowania przedstawień.
Elżbieta Jaroszuk
Mikołajki
6 grudnia w naszej szkole zrobiło się czerwono za sprawą licznych „Mikołajów”. Samorząd Uczniowski ogłosił akcję czerwonego stroju. Można było przyjść do szkoły w czerwonym ubraniu, w ubraniu z motywem świątecznym, w mikołajkowej czapce, z opaską do włosów lub inną ozdobą kojarzącą się ze Świętami Bożego Narodzenia. Było kolorowo i wesoło.
Samorząd Uczniowski
3
Wystawa prac naszych uczniów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
W sobotę 4 grudnia o godz. 12.00 odbyła się wystawa zorganizowana w budynku ASP w Warszawie, na której można było obejrzeć prace nauczycieli plastyki - uczestników projektu pt."Bajki, baśnie i legendy jako pretekst do rozmów o sztuce”. Wystawę można obejrzeć w formie online klikając tutaj.
Znalazły się tam prace naszej nauczycielki Anny Radziewicz, która podczas trzech wakacyjnych tygodni doskonaliła się pod okiem najlepszych specjalistów. Część prac powstałych w tym czasie można zobaczyć na wystawie. Pani Ania zawiozła do Warszawy też kilka prac uczniów przedstawiających "Bazyliszka". Efektem tego szkolenia są również wykonane na plastyce prace naszych uczniów z klas IV – VII. Wybrane dzieła plastyczne pojechały do Warszawy reprezentować Szkołę w Juchnowcu. Tematami były: Portret Baby Jagi, komiks - Zdarzyło sie pewnego dnia, plakat - Współczesny wilk i kolaż Ptak -Wiatr z legendy o Warsie i Sawie.
Dla zainteresowanych polecamy również galerię wybranych prac uczniów i nauczycieli z dwóch edycji Projektu.
Wszystkim gratulujemy tak znamienitej wystawy i zapraszamy do podziwiania.
Anna Radziewicz
1
Mikołajkowy wyjazd klas drugich do kina
3 grudnia 2021 r. uczniowie klas drugich pod opieką p. Magdaleny Ciecierskiej, p. Marioli Sagun i p. Agnieszki Słomińskiej udali się na mikołajkowy wyjazd integracyjny do kina Helios w Galerii Białej na film "Nasze magiczne Encanto". Barwna i rozśpiewana historia uczyła, że miłość, zgoda, życzliwość, rodzina i prawda to wartości, dzięki którym mogą dziać się w naszym życiu prawdziwe cuda. Pobyt zakończył się miłą niespodzianką – wszyscy otrzymali mikołajkowe czapeczki. Wspólne zdjęcie wykonane w świątecznej scenerii będzie miłą pamiątką tego wydarzenia.
Ślubowanie IB
Po dwóch pełnych miesiącach nauki wypełnionych wieloma zadaniami i obowiązkami, 10 listopada 2021 r. dzielni pierwszoklasiści stanęli przed dyrekcją szkoły oraz nauczycielami, aby pokazać, że zasługują na miano ucznia. Najpierw zaprezentowali swoje talenty artystyczne, a następnie ślubowali na sztandar szkoły wzorowo wypełniać swoje obowiązki. W dalszej części uroczystości pani dyrektor Barbara Klimaszewska dokonała uroczystego aktu pasowania na ucznia Zespołu Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym. Z okazji tak wspaniałego święta dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, czapki z logo szkoły od Rady Rodziców oraz upominki od Samorządu Uczniowskiego i swoich rodziców. Po uroczystości zapaliliśmy znicz pod pamiątkową tablicą poświęconą Patronowi naszej szkoły i z hymnem na ustach włączyliśmy się w obchody Narodowego Święta Niepodległości. To był niezapomniany dzień.
Pierwszoklasiści, życzymy Wam powodzenia.
Eliza Radziszewska-Chańko
9
Nasi badmintoniści kolejny raz na podium
30 listopada rozegrany został, pod patronatem Podlaskiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego, Finał Wojewódzki Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Badmintonie Dziewcząt i Chłopców. W turnieju, który miał miejsce w Zespole Szkół Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego Nr 3 "Pietrasze" w Białymstoku, naszą szkołę w kategorii dziewcząt reprezentowały: Julia Jezierska, Karolina Sorko, Maja Ziółkowska, natomiast w kategorii chłopców: Maciej Cylwik, Tymoteusz Radziewicz oraz Rafał Roszkowski.
Miło nam zakomunikować, iż nasi reprezentanci wywalczyli II miejsca w obu kategoriach!
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Klasy pierwsze w Epi-Centrum Nauki w Białymstoku
24 listopada uczniowie klasy Ia i Ib, pod opieką wychowawczyń p. Agnieszka Skarżyńskiej oraz p. Elizy Radziszewskiej-Chańko, a także p. Anny Borowskiej i p.Doroty Staleńczyk, spędzili przedpołudnie na wspólnej zabawie oraz poznawaniu świata nauki przez doświadczanie. Dzieci poprzez zabawę poznawały dorobek naukowy i nowoczesne technologie. Prowadziły również eksperymenty. Wyjazd pozwolił także na integrację międzyklasową, czego nam wszystkim ostatnio bardzo brakuje. To był dobrze i pożytecznie spędzony czas.
8
Dzień Pluszowego Misia
Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada. Data nie jest przypadkowa, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania maskotki. Uczniowie naszej szkoły również o tym pamiętali.
Samorząd Uczniowski
3
ZROWIE W MOJEJ GŁOWIE
W nawiązaniu do Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego zachęcamy uczniów klas V-VIII do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt.:
„ZDROWIE W MOJEJ GŁOWIE” – Jak mogę dbać o zdrowie psychiczne?
Celem konkursu jest przedstawienie i promowanie skutecznych sposobów dbania
o zdrowie psychiczne i prawidłowe funkcjonowanie emocjonalno-społeczne poprzez np.: aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie, higienę snu, rozwój zainteresowań i pasji, rozmowy z bliskimi czy korzystanie ze wsparcia.
Założenia organizacyjne:
- Konkurs zostanie przeprowadzony wśród uczniów klas V - VIII Zespołu Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym.
- Przedmiotem konkursu są prace indywidualne, własne nie zawierające gotowych elementów.
- Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu jedną wykonaną samodzielnie dowolną techniką plastyczną pracę w formacie A4 lub A
- Na odwrocie pracy powinna znajdować się metryczka zawierająca imię, nazwisko oraz klasę autora.
- Prace nagrodzone oraz pozostałe prace konkursowe będą umieszczone na szkolnej wystawie.
- Prace w należy składać do 13.12.2021r.
Ocena prac konkursowych
Zwycięzców konkursu wyłoni powołana przez organizatorów komisja konkursowa.
Kryteria oceny prac:
1. Trafność doboru tematyki pracy.
2. Jakość wykonania.
3. Oryginalność.
4. Stopień trudności wykonania.
Nagrody otrzymają autorzy najciekawszych prac.
Prace należy dostarczyć do organizatorów konkursu - p. Anety Radzewicz (sala nr 2) lub p. psycholog Anny Łysenko (sala nr 24).
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
W październiku obchodzony był Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Tegoroczne hasło tego dnia brzmiało: „Zdrowie psychiczne w nierównym świecie”. Jego celem jest zwrócenie uwagi na nierówny dostęp do usług w zakresie zdrowia psychicznego w wielu krajach, również tych wysokorozwiniętych.
Zdrowie psychiczne Polaków ma się coraz gorzej. Powodem tej sytuacji jest min. samotność, lęk i niepewność spowodowana pandemią, codzienny stres, dynamiczne tempo życia, brak odpoczynku. To wszystko sprawia, że liczba osób, które zmagają się ze słabą kondycją psychiczną stale rośnie.
Jeśli zauważacie u siebie lub swoich kolegów/koleżanek objawy takie jak długotrwały smutek, lęk, nieuzasadnione wybuchy złości, skłonność do izolacji, obniżony nastrój – rozmawiajcie, reagujcie, nie bójcie się szukać wsparcia wśród osób z najbliższego otoczenia. Pamiętajcie, że korzystanie z pomocy psychologa lub psychoterapeuty nie jest karą tylko szansą.
Drodzy uczniowie, dbajcie o siebie i swoje zdrowie psychiczne każdego dnia.
Aneta Radzewicz
Stypendia dla uczniów uzdolnionych
Szanowni Państwo/Drodzy Uczniowie
Z satysfakcją informuję Państwa, że w ramach projektów unijnych realizowanych przez szkołę mamy możliwość przyznania stypendiów uczniom. W projekcie „OMNIBUS” mamy zagwarantowanych 15 stypendiów po 200 zł miesięcznie na ucznia, zaś w projekcie „Podlaski uczeń cyfrowego świata” przyznamy takie same stypendia 4 uczniom (nabór w późniejszym czasie).
Obecnie rozpoczynamy nabór wniosków w ramach projektu „Omnibus”.
O stypendium mogą się ubiegać uczniowie klas V-VIII, którzy w ubiegłym roku szkolnym osiągnęli średnią z obowiązkowych zajęć edukacyjnych (bez religii i etyki) 4,75 i więcej.
Regulamin programu stypendialnego „Omnibus” wraz z wnioskiem o przyznanie stypendium został wysłany poprzez LIBRUS do wszystkich Uczniów klas V-VIII i ich Rodziców. Proszę zapoznać się z regulaminem. Wypełniony prawidłowo wniosek należy złożyć w do dnia 24 listopada 2021r. do godziny 12:00 w sekretariacie szkoły.Dyrekcja
Narodowe Święto Niepodległości
Dnia 10.11.2021 r. odbyły się w naszej szkole obchody Narodowego Święta Niepodległości. Już od poniedziałku (8.11.2021 r.) trwały przygotowania. Wychowawcy przybliżali temat święta swoim uczniom na godzinach wychowawczych i wspólnie obejrzeli krótki filmik poświęcony dziejom Polski (który można obejrzeć tutaj). Klasy 7a,b,c w tym wyjątkowym dla Polaków czasie omawiały lekturę o tematyce patriotycznej pt. "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego. Drzwi sal lekcyjnych zostały ozdobione w stylu patriotycznym. Natomiast w środę cała społeczność szkolna podkreśliła to ważne święto galowym strojem oraz kotylionami. Ponadto dołączyliśmy do akcji #SzkołaDoHymnu i o godzinie 11:11 każda klasa uroczyście odśpiewała Hymn Polski.
15
Archiwum Aktualności