Serdecznie zapraszamy do udziału w konkurkie fotograficznym, którego organizatorem jest Rada Rodziców przy Zespole Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym. Szczegóły tutaj.
Konkurs „Jesień w oczach młodego fotografa”
Opłata za obiady w listopadzie
Informujemy, że wpłat za obiady listopadowe w kwocie 140,00 zł. należy dokonać w terminie 25 - 28 października - od wtorku do piątku (pieniądze muszą być na koncie szkoły).
W sprawie kwot do odliczeń zgłoszonych w październiku należy się kontaktować z intendentką za pomocą modułu wiadomości przez Portal Librus. Szczegółowe informacje dotyczące wyżywienia w szkolnej stołówce możemy znaleźć tutaj.
Dyrekcja
Rewalidacja przez naukę i zabawę
Jesień to czas zbiorów owoców i warzyw, to właśnie jesienią najlepiej smakują oraz mają najwięcej witamin. W środę 19.10.2022, podczas zajęć „Rewalidacja przez naukę i zabawę” w ramach projektu „Omnibus”, uczniowie z klas Va, Vb oraz VIIa samodzielnie przygotowali pyszne i zdrowe soki warzywno – owocowe.
Anna Skorulska
Agnieszka Zajkowska
Uroczyste obchody Dnia Patrona
19 października to data szczególna dla całej społeczności szkolnej. Tego dnia w sposób uroczysty wspominamy rocznicę męczeńskiej śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki – Patrona naszej szkoły. Po przerwie spowodowanej pandemią powróciliśmy do wspólnego uczczenia pamięci kapłana „Solidarności”. Świąteczny dzień rozpoczęliśmy od wspólnego przemarszu na czele z pocztem sztandarowym do parafialnego kościoła, aby uczestniczyć we Mszy Świętej. Po powrocie odśpiewaliśmy hymn szkoły, po czym delegacja uczniów zapaliła znicze oraz złożyła kwiaty przy tablicy pamiątkowej z wizerunkiem księdza Jerzego. W dalszej części dnia uczniowie zostali zaproszeni na spektakl, który przybliżył drogę, jaką przeszedł nasz Patron od narodzin aż do tragicznych wydarzeń sprzed 38 lat. Niełatwa historia życia i śmierci naszego Patrona skłoniła nas do głębokich refleksji, a także wywołała moc wzruszeń. Świadectwem naszej pamięci o postaci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki są także gazetki klasowe przygotowane przez uczniów poszczególnych klas. Mimo, że Dzień Patrona obchodzimy raz w roku, jak zapewniają uczniowie przygotowujący tegoroczne przedstawienie: „będziemy kontynuować tradycje związane z naszym Patronem, starać się być wierni jego nauce i ideałom.”
Serdeczne podziękowania za współorganizację Dnia Patrona składam na ręce p. Agnieszki Słomińskiej, p. Małgorzaty Jabłońskiej, p. Wojciecha Rogowskiego, p. Igora Dacewicza, p. Marka Muszyńskiego, p. Marka Borcherta, p. Katarzyny Chrościckiej, a także pań polonistek: p. Katarzyny Mosiej, p. Teresy Radziewicz, p. Jolanty Samojluk.
Monika Żochowska
9
Tydzień Zdrowia Psychicznego
W dniach 10-13 października 2022 r. obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Zdrowia Psychicznego. Przez cztery dni realizowaliśmy różnorodne akcje mające na celu zwrócenie uwagi na konieczność zadbania o samopoczucie psychiczne.
Podczas godzin wychowawczych uczniowie klas IV-VIII obejrzeli prezentację nt. zdrowia psychicznego. Na korytarzach szkolnych pojawiły się plakaty informacyjne promujące zdrowie psychiczne, a podczas przerw wolontariusze rozdawali uczniom i nauczycielom karteczki z motywującymi cytatami.
Następnie zaprosiliśmy całą społeczność szkolną do akcji „Przytul misia”. Tego dnia zwracaliśmy szczególną uwagę na niesamowitą moc przytulania, które m.in. poprawia samopoczucie, wzmacnia odporność oraz łagodzi napięcie i stres. Podczas przerw uczniowie mieli również okazję wysłuchania bajek terapeutycznych czytanych przez panią pedagog i psycholog w sali deszczowej. Czytanie terapeutyczne było okazją by odkryć, że istnieją różnorodne rozwiązania codziennych problemów, często zaskakujące a zarazem proste i skuteczne.
Kolejnego dnia każdy mógł wrzucić karteczkę ze swoim marzeniem do specjalnej skrzynki - „Podążaj za marzeniami”. Bo warto marzyć! Marzenia uświadamiają nam czego potrzebujemy.
Doskonałą okazją do chwili wytchnienia okazała się także „strefa z muzyką relaksacyjną”, w której osoby chętne mogły choć na chwilę zapomnieć o natłoku obowiązków, kartkówek i sprawdzianów.
Ostatniego dnia obchodów Tygodnia Zdrowia Psychicznego na korytarzach szkolnych pojawiły się „strefy luster” z optymistycznymi hasłami, a pani pedagog i psycholog zaprosiły uczniów do swoich gabinetów – „strefy rozmów”, bo rozmowy o zdrowiu psychicznych są bardzo ważne, bo im więcej rozmawiamy tym więcej osób odważy się powiedzieć „nie daję rady, potrzebuje pomocy”.Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w akcji.
Anna Łysenko
Aneta Radzewicz
Justyna Zdziech3
Apel i prośba Rady Rodziców
Szanowni Rodzice
Zwracamy się do Was, Rodziców uczniów naszej Szkoły z prośbą o wpłaty na rzecz Rady Rodziców. Członkowie Rady Rodziców wykonują swoją pracę społecznie, bez pobierania wynagrodzenia. Składka jest dobrowolna, jednak, aby sfinansować imprezy szkolne i nagrody w konkursach potrzebujemy Państwa wsparcia. Pieniądze te pośrednio lub bezpośrednio wracają do naszych dzieci, bo one są dla nas najważniejsze. Dzięki wpłatom możemy wspierać i nagradzać, a także zachęcać do większej aktywności uczniów naszej Szkoły. Pragniemy, aby tętniło w niej życie i była drugim domem dla naszych dzieci. W związku z powyższym ponownie zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich rodziców, którym z różnych względów umknęła kwestia wpłaty na Radę Rodziców o jej dokonanie.
Pozdrawiamy i dziękujemy za zrozumienie oraz okazane wsparcie.
Rada Rodziców przy Zespole Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym
Dzień Edukacji Narodowej
13 października 2022 roku świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie przygotowali niezwykły koncert życzeń, poprzez który wyrazili swą bezmierną wdzięczność oraz złożyli gorące podziękowania Dyrekcji, wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za pracę, trud i serce włożone w przekazywanie wiedzy oraz kształtowanie serc i umysłów.
Sylwia Naliwko
1
Pozwól mi zrobić to samemu – innowacja pedagogiczna
W środę 12.10.2022 r. odbyły się pierwsze zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej „Pozwól mi zrobić to samemu”. Wspólnie z uczniami z klas Va i VIIa wybraliśmy się na pocztę, w celu nauki wysyłania pocztówek. Wszyscy dobrze się bawili jednocześnie nabywając nowe umiejętności.
Anna Skorulska
Iwona Nagórska
1
Spotkanie autorskie online z p. Grzegorzem Kasdepke
12.10.2022r. uczniowie z klas I-III brali udział w spotkaniu autorskim z p. Grzegorzem Kasdepke - twórcą lektury dla dzieci, której bohaterem jest zabawny detektyw Pozytywka. Autor w bardzo ciekawy i humorystyczny sposób opowiadał o swojej pasji do czytania i pisania książek. Przekonywał, że czasami trzeba poleniuchować, bo wówczas przychodzą do głowy ciekawe pomysły i wypoczęty człowiek jest dużo bardziej twórczy. Wszystkim ta rada bardzo przypadła do gustu. Po spotkaniu dzieci wykonywały różnorodne prace artystyczne. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Co autor miał na myśli – odczarowujemy lektury szkolne”, współrealizowanego z Gminną Biblioteką Publiczną w Juchnowcu Kościelnym.
Mariola Sagun
2
Realizacja programu profilaktycznego „GWIAZDA MOCY”
W dniach 6-7 października 2022 roku nasza szkolna sala gimnastyczna zamieniła się w pokład statku, który zabrał w rejs uczniów klas szóstych i siódmych pod wodzą kapitanów (pracowników Fundacji Profilaktyka z Pasją) oraz bossmanów (wychowawców klas VIa – p. Sylwia Naliwko, VIb – p. Katarzyna Mosiej, VIIa – p. Dorota Staleńczyk, VIIb – p. Monika Żochowska).
Celem naszej wyprawy była realizacja marzeń, które rodzą się w każdym z nas. Uczniowie zostali podzieleni na 4 drużyny, które symbolizowały poszczególne moce potrzebne do osiągnięcia celów życiowych: (koło ratunkowe - pomoc innym; ster - podejmowanie właściwych decyzji; wiosło-działanie; kotwica – wierność zasadom). Podczas kolejnych wacht uczyliśmy się wysyłać najmniejsze sygnały dobra (NSD) oraz rozpoznawać najmniejsze sygnały niebezpieczeństwa (NSN). Pomagały nam w tym urządzenia nawigacyjne, dzięki którym ćwiczyliśmy umiejętność odróżniania dobra od zła (lornetka), prawdy od fałszu (noktowizor), tego, co ważne i nieważne (radar) oraz tego, na co mamy i nie mamy wpływu (sonar). Poznaliśmy system ochronny, który pomaga przezwyciężać trudności w drodze do marzeń. Każdy członek załogi mógł rozpoznać siłę swej ochrony, na którą składają się: dobrzy przewodnicy, przyjaciele, zasady oraz umiejętności. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, jak nie zostać zwiedzonym na złe wody manipulacji, uzależnień przez Syreny nakłaniające do zboczenia z wyznaczonych dróg. Rozmawialiśmy też o wulgaryzmach, o tym, jak radzić sobie z tak zwanymi "dołami", jakie mogą czuć młodzi ludzie. Udział w rejsie pomagał nam w rozpoznawaniu uczuć i potrzeb. Załoga statku chętnie angażowała się w różnorodne aktywności (scenki, zabawy, śpiewanie szant, wykrzykiwanie haseł drużyn).
Wspólna podróż z pewnością pozostanie na długo w naszej pamięci, a zrealizowany w fabularny sposób program profilaktyczny „Gwiazda mocy – pierwsza wyprawa” nie tylko wzmocnił rolę rodziny w oczach młodzieży, ale uzupełnił także Szkolny Program Profilaktyczno – Wychowawczy oraz Szkolny Program Doradztwa Zawodowego.
Justyna Zdziech
Monika Żochowska
10
Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z sercem”
W dniach 29 września – 7 października 2022 r. w naszej szkole miała miejsce Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z sercem”. Została ona zorganizowana w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania i Nocy Bibliotek 2022. Jej głównym celem były promocja literatury i czytelnictwa, poszerzanie wiedzy uczestników na temat serca, rozwijanie w uczestnikach akcji wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych, propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.
W akcji wzięli udział uczniowie klas I – VIII. W klasach I – III dzieci obejrzały przygotowane przez nauczycieli lub kolegów przedstawienie pt. „Serce misia”, słuchali bajek o sercu oraz malowali kolorowanki z motywem serca. W klasach IV – VIII młodzież rozwiązała quiz w oparciu o treści z prezentacji przygotowanej przez Fundację Serce Dziecka. Wysłuchała też fragmentów tekstów powiązanych z tematyką wydarzenia. Uczestnicy akcji dzięki tym aktywnościom dowiedzieli się, w jaki sposób dbać o serce – nie tylko w wymiarze fizycznym, ale także w obszarze psychiki, emocji, relacji międzyosobowych.
Nauczyciele bibliotekarze
Wychowawcy klas I - VIII
1
Impreza sportowo - integracyjna pod hasłem „Bieg po zdrowie” w klasach I - III
W piątek (7 października) uczniowie klas I-III wzięli udział w zmaganiach sportowych ph. „Bieg po zdrowie”. W programie imprezy znalazło się sześć konkurencji sportowo - ruchowych dla klas najmłodszych: bieg na 200m, skoki przez skakankę, skok w dal z miejsca, rzuty do celu woreczkami gimnastycznymi, strzał piłką do bramki oraz podbijanie piłeczki ping-pongowej. Wszystkie konkurencje miały na celu propagowanie kultury fizycznej jako aktywnego spędzania czasu wolnego, rozwijanie psychomotorycznego rozwoju dzieci, integrację społeczności szkolnej oraz poznanie nietypowych form sportu rekreacyjnego.
Ponad trzygodzinne zmagania sportowe dostarczyły uczestnikom niesamowitych wrażeń ruchowych, sporą dawkę sportowej adrenaliny i pozwoliły w miłej atmosferze spędzić ten piękny, słoneczny jesienny dzień.
Zostały również ustalone rekordy szkolne:
- bieg na 200m – wyniki na poziomie klas:
klasy I: I miejsce – Zofia Dakowicz kl. I b, Adam Wysocki kl. I
II miejsce – Patrycja Trocka kl. I a, Franciszek Gierej I b
III miejsce – Zofia Hryniewska kl. I a, Szymon Szczytko kl. I a
klasy II: I miejsce – Wiktoria Krajewska kl. II a, Jakub Brzósko kl. II a
II miejsce – Natalia Wojdakowska kl. II b, Adam Litwińczuk kl. II a
III miejsce – Maya Borowska kl. II b, Adam Kosiński kl. II a
klasy III: I miejsce – Amelia Kosińska kl. III a, Fabian Zawadzki kl. III b
II miejsce – Katarzyna Hryniewska kl. III a, Gabriel Gierej kl. III a
III miejsce – Amelia Zalewska kl. III a, Jan Wiercioch kl. III a
- skoki przez skakankę – Michalina Brzósko kl. III a – 58 razy/min
- skok w dal z miejsca – Fabian Zawadzki kl. III b – 185 cm,
- rzuty do celu woreczkami gimnastycznymi – Jan Skorulski kl. I a – 18 rzutów,
- strzał piłką do bramki – Nikodem Brzósko kl. I b oraz Gabriel Gromko kl. II b – 13 strzałów,
- podbijanie piłeczki ping-pongowej – Andrzej Kazuczyk kl. II b – 53 razy/30sek.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za sportową postawę. Dziękujemy również nauczycielom, którzy aktywnie zaangażowali się w organizację imprezy.
Koordynatorzy: Anna Wysocka – Borys, Anna Truskolawska
8
Spotkanie on-line z panią Barbarą Kosmowską
28.09.2022 r. odbyło się trzecie spotkanie autorskie on-line w ramach projektu czytelniczego „Co autor miał na myśli - odczarowujemy lektury szkolne”. Organizatorem tego projektu czytelniczego jest Gminna Biblioteka Publiczna w Juchnowcu Kościelnym. Uczniowie klas I-III mieli przyjemność spotkać się wirtualnie z panią Barbarą Kosmowską, autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Motywem przewodnim spotkania była lektura trzecioklasistów pt. „Dziewczynka z parku”. Jest to książka, mówiąca o przeżyciach małej dziewczynki Andzi, której tato zmarł, i jej mamy. To opowieść o cierpieniu i wartości wspomnień. O tym, jak radzić sobie w trudnej sytuacji życiowej i jak na nowo odnaleźć sens i radość. Pisarka odniosła się również do innych swoich książek takich jak: „Panna Foch”, „Fred” i „Tru”. Uczniowie uważnie słuchali naszego gościa, a także zadawali ciekawe pytania. Natchnione po owocnym spotkaniu dzieci wykonały fantastyczne prace plastyczne. Niebawem odbędzie się kolejne spotkanie z równie cenionym autorem.
Magdalena Ciecierska
1
Życzenia Rady Rodziców z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Z okazji Święta Edukacji Narodowej składamy najlepsze życzenia Dyrekcji, Nauczycielom oraz pracownikom szkoły, którzy poświęcają cząstkę siebie w pracy z naszymi dziećmi. Życzymy wszystkim satysfakcji z wykonywanej pracy, awansów zawodowych oraz cierpliwości i wytrwałości w przekazywaniu wiedzy i wychowywaniu, tak aby uczniowie wyrośli na szlachetnych, mądrych i pełnych empatii ludzi.
Rada Rodziców przy Zespole Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym.
Konkurs plastyczny w edukacji wczesnoszkolnej „Podlaskie drogi do Niepodległości”
10.10.2022 r. odbył się w klasach I-III szkolny etap konkursu plastycznego „Podlaskie drogi do Niepodległości”. Uczniowie wykonywali prace plastyczne na temat odzyskiwania niepodległości i budowy niepodległego państwa polskiego po I wojnie światowej. Temat chociaż bardzo trudny, został wdzięcznie ukazany przez dzieci. Jury w składzie p. Teresa Radziewicz, p. Anna Radziewicz, p. Agnieszka Słomińska oceniało walory artystyczne prac oraz ich zgodność z tematem. Przyznane zostały następujące miejsca:
I miejsce – Dominik Bujnarowski z kl. 2a
II miejsce – Zuzanna Dakowicz z kl. 2a
III miejsce – Wiktoria Krajewska z kl. 2a, Katarzyna Hryniewska z kl. 3a,
Kamil Kondraciuk z kl. 3awyróżnienie – Fabian Zawadzki z kl. 3b
Wszystkie prace zostaną przekazane do Kuratorium Oświaty w Białymstoku na kolejny etap konkursu. Naszym małym artystom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Koordynator szkolnego etapu konkursu - Mariola Sagun
XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w edukacji wczesnoszkolnej
7.10.2022r. klasy II-III włączyły się w obchody XII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Na korytarzu klas młodszych pojawiły się dekoracyjne fiszki z mnożeniem. Drugoklasiści bawili się tabliczką mnożenia wykonując proste zadania w kartach pracy. W klasach trzecich odbyły się konkursy znajomości tabliczki mnożenia, w których dominowali chłopcy. Tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia uzyskali Bartosz Krawczuk, Wojciech Borzęcki i Gabriel Gierej z IIIa oraz Grześ Jabłecki, Julian Grabowski i Fabian Zawadzki z III b. Ciekawą inicjatywą była akcja ph. „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Trzyosobowa komisja trzecioklasistów sprawdzała wśród starszych kolegów, a także pracowników szkoły, czy znana jest im tabliczka mnożenia. Prawie wszyscy zdali egzamin doskonale i otrzymali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia, ale na szczególne wyróżnienie zasłużyła pani dyrektor Barbara Klimaszewska, która stosowała sprytne sposoby na tabliczkę mnożenia. Tego dnia nauka mnożenia stała się przyjemną zabawą.
Mariola Sagun
Magdalena Ciecierska
5
Spotkanie z lekturą w klasie II b
W ostatnich dniach września uczniowie klasy II b omawiali lekturę autorstwa Joanny Papuzińskiej pt. „Asiunia”. Każdy drugoklasista udał się do szkolnej biblioteki i wypożyczył egzemplarz lektury. Po przeczytaniu nadszedł czas na dzielnie się swoimi refleksjami. Dzieci z ogromnym przejęciem opowiadały przygody tytułowej bohaterki lektury – Asiuni. Temat podjęty w książce zainspirował uczniów do stworzenia krótkich prezentacji dotyczących II wojny światowej. Dzieci chętnie dzieliły się wspomnieniami pradziadków i dziadków dotyczących okresu wojennego. Ponadto każdy uczeń wykonał ilustrację do lektury, tradycyjnie na kartkach papieru oraz w komputerowym programie graficznym. Na pożegnanie „Asiuni” dzieci głośno czytały wybrany przez siebie fragment lektury. Pomimo upływu lat historia Asiuni jest nadal bardzo aktualna. Dzieci odniosły ją do czasów historycznych, ale również do dzisiejszych działań wojennych za naszą wschodnią granicą. Drugoklasiści zgodnie stwierdzili, że powinniśmy cieszyć się z tego, co mamy, bo nic nie musi być na zawsze.
Eliza Radziszewska-Chańko
1
O lekturach szkolnych i nie tylko - zaproszenie na spotkanie online z Grzegorzem Kasdepke
Zajęcia kulinarne
W środę 05.10.2022 r. odbyły się zajęcia „Rewalidacja przez naukę i zabawę” w ramach projektu „Omnibus”. Uczniowie z klas Va, Vb, i VIIa samodzielnie przyrządzili pyszne gofry. Podczas zajęć uczniowie kształtowali między innymi umiejętność czytania ze zrozumieniem, współdziałanie w zespole oraz umiejętności matematyczne. Spędzony wspólnie czas dostarczył dzieciom wiele radości i pozwoliły odnieść sukces.
Anna Skorulska
Agnieszka Zajkowska
Konkurs – sesja zdjęciowa „Bohaterowie wybranej książki”
30 września 2022 roku mury naszej szkoły odwiedzili bohaterowie ulubionych książek uczniów. Wszystko za sprawą konkursu zorganizowanego w ramach tegorocznej Nocy Bibliotek. Młodzież przebrana za postacie z wybranych powieści wzięła udział w sesji zdjęciowej, która była jedną z atrakcji piątkowego wieczoru. Aktywność uczniów polegała na zaprezentowaniu się na wybiegu oraz zapozowaniu do zdjęcia w wymyślonej przez siebie pozie, oddającej charakter postaci. Pozostali uczestnicy mieli za zadanie odgadnąć, za kogo przebrali się ich koledzy i koleżanki. Najciekawsze, najbardziej kreatywne oraz najtrafniej oddające osobowość bohatera stylizacje zostały nagrodzone w konkursie. Jury wyróżniło następujące osoby:
I MIEJSCE
Julita Zimnoch, kl.Vb
Amelia Jaroszko, kl.VIa
II MIEJSCE
Maria Lewandowska, kl.IVa
Matvii Naumenko, kl.VIIIa,
Szymon Matys, kl.VIIIa
III MIEJSCE
Jan Śliwowski, kl.IVa
Patryk Świenc, kl.VIIIa
WYRÓŻNIENIA
Michał Iwanowicz, kl.IVa
Anna Korzeniecka, kl.IVa
Tomasz Kowalczuk, kl.IVa
Wiktoria Wojewódzka, kl.IVb
Mateusz Charkiewicz, kl.Vb
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za zaangażowanie oraz kreatywne pomysły, a osobom nagrodzonym serdecznie gratulujemy.
Organizatorzy Nocy Bibliotek
6
Archiwum Aktualności