Uczniowie klasy 5a na przełomie września i października mieli okazję zaprezentować na zajęciach języka polskiego swoje ulubione lektury. Ich wyboru dokonali samodzielnie, często zainspirowani przez rówieśników, członków rodziny, nauczycieli, bibliotekarzy. Celem prezentacji było zareklamowanie wybranej książki kolegom i koleżankom z klasy poprzez przedstawienie podstawowych informacji (autor, tytuł, zarys fabuły, bohaterowie, czas, miejsca akcji, ulubiony fragment, argumenty zachęcające do przeczytania książki). Większość uczniów sięgnęła także po elementy dodatkowe wzbogacające prezentacje. Pojawiły się wśród nich rekwizyty, łamigłówki związane z treścią lektur, ilustracje, plakaty, części garderoby głównych bohaterów, tło muzyczne, prezentacje multimedialne. Podczas zajęć pojawiła się na lekcji nawet bohaterka jednej z lektur – Ania z Zielonego Wzgórza. W jej rolę wcieliła się uczennica, opowiadając o książce z jej perspektywy. Na zakończenie nietypowych spotkań z lekturami dzieci miały możliwość wymienić się swoimi książkami, uzasadniając, dlaczego chcą je przeczytać. Dzięki temu w naturalny sposób została wyzwolona ciekawość czytelnicza, a także kreatywność uczniów, umiejętność selekcji informacji oraz uważnego czytania. Prezentacje lektur są formą realizacji innowacji pedagogicznej, której celem jest zachęcenie uczniów do poszukiwań własnej drogi czytelniczej, wyzwolenie bardziej osobistego, emocjonalnego odbioru treści książek, pomoc w oswajaniu lęku przed publicznym wystąpieniem, uczenie samodzielności, odpowiedzialności za powierzone zadania, zarządzania czasem. Pozwala to kształtować motywację wewnętrzną, zwiększać poczucie własnej wartości, kształtować umiejętności polonistyczne związane z odbiorem tekstów kultury.
Monika Żochowska