AKTUALNOŚCI
Konkursy bożonarodzeniowe
Konkurs „Zdrowie w mojej głowie”- rozstrzygnięty
Do konkursu ZDROWIE W MOJEJ GŁOWIE, którego celem było przedstawienie i promowanie skutecznych sposobów dbania o zdrowie psychiczne i prawidłowe funkcjonowanie emocjonalno-społeczne, zgłoszono 85 prac z klas I-III i 5 prac z klas IV-VIII. Jury w składzie Anna Łysenko, Agata Pućkowska i Anna Borowska - Chmielarz wyłoniło zwycięzców i wyróżnionych:
Na poziomie klas I-II
1 miejsce: Borowska Kalina kl. II a
2 miejsce: Kuplińska Iga kl. II a
3 miejsce: Skindzier Maksymilian kl. I a
Wyróżnienie: Zakrzewska Zuzanna kl. I b
Na poziomie klas III
1 miejsce: Janiuk Zuzanna kl. III b
2 miejsce: Czajkowski Jakub kl. III a
3 miejsce: Urban Dorota kl. III b
Wyróżnienie: Ejzak Natalia kl. III c
Baranowska Lena kl. III c
Łozowska Maria kl. III a
Na poziomie klas IV-VIII
1 miejsce: Czaplejewicz Michalina kl. IV b
Czaplejewicz Bartosz kl. VI a
2 miejsce: Ostaszewska Julia kl. V b
3 miejsce: Litwińczuk Adam kl. V a
Zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy!
Anna Łysenko
Agata Pućkowska
Patriotyczne Śpiewanie 2025
Dnia 12 listopada 2025 w Zespole Szkół w Juchnowcu Górnym odbyło się coroczne śpiewanie pieśni patriotycznych. Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie oraz chór wspólnie zaśpiewali piękne, wzruszające, a także podnoszące na duchu pieśni patriotyczne. W repertuarze znalazły się utwory takie jak: "Pierwsza Kadrowa", "Przybyli Ułani pod okienko", "O mój rozmarynie", "Rozkwitały pąki białych róż", "Rota", "Wojenko, Wojenko", "Pierwsza Brygada", "Szata Piechora", "Marsz, marsz Polonia", "Płynie Wisła, płynie" oraz "Pałacyk Michla".
Katarzyna Świderska
Ślubowanie pierwszoklasistów
28 listopada 2025 r. do braci uczniowskiej Zespołu Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym zostali przyjęci kolejni uczniowie. W tym dniu na dużej sali gimnastycznej odbyło się uroczyste Pasowanie na Ucznia. Program uroczystości przygotowały wychowawczynie klas I.
Na uroczystość pasowania przybyli: pan Krzysztof Marcinowicz - Wójt gminy Juchnowiec Kościelny , Ks. Rafał Arciszewski – proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Tryczówce, pani Izabela Ewa Steckiewicz – Wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Juchnowcu Górnym, pani Barbara Klimaszewska - Dyrektor Zespołu Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym , Przewodnicząca Rady Rodziców – pani Małgorzata Sokołowska wraz z Zarządem, nauczyciele uczący w klasach pierwszych – pani Małgorzata Jabłońska, pani Weronika Surowiec oraz pan Igor Dacewicz, pani Anetta Śliwowska ucząca nasze maluchy w zerówce, uczniowie klas II – III wraz z wychowawczyniami, Rodzice oraz najważniejsi w tym dniu – Pierwszoklasiści.
Uczniowie pięknie zaprezentowali swoje wiadomości i umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne na forum szkoły. Po zakończeniu części artystycznej odbyła się oficjalna część ślubowania. Uczniowie klas I w obecności Pocztu Sztandarowego uroczyście ślubowali rzetelnie i uczciwie wypełniać obowiązki ucznia, osiągać jak najlepsze wyniki w nauce, zdobywać nowe umiejętności, być dobrym kolegą, szanować tradycje i dobre imię szkoły.
Następnie pani Dyrektor Barbara Klimaszewska dokonała symbolicznego pasowania. Doniosłemu momentowi pasowania towarzyszył piękny akompaniament na bębnie Mikołaja Makarskiego – ucznia z klasy 7a. Następnie swoje przyrzeczenia złożyli Rodzice. Dorośli zapewnili wszystkich, że będą słuchać swoich pociech, przytulać je, doceniać w nich to, co najlepsze. Pierwszoklasiści otrzymali od swoich Pań pamiątkowe dyplomy, od Prezesa Banku Spółdzielczego w Juchnowcu Górnym – kolorowe bidony ze słodkościami, od Rady Rodziców kolorowe czapeczki z logo szkoły, od Samorządu Uczniowskiego – zestaw gier, a od Rodziców upominki do sali. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć wszyscy goście oraz pierwszoklasiści wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek, podczas którego miło i przyjemnie spędzili czas podczas pierwszej szkolnej dyskoteki. Za wszystkie prezenty, życzenia, pomoc w organizacji imprezy serdecznie wszystkim dziękujemy.
Anna Wysocka – Borys, Anna Truskolawska
6
Polskie legendy w lapbookach
Uczniowie klasy III a, w dniach 12-14 listopada 2025 r., realizowali tematy dotyczące polskości i omawiali teksty polskich, znanych legend. Wykonali jakże kreatywne i pomysłowe lapbooki, czyli interaktywne teczki tematyczne, gromadzące najważniejsze informacje na dany temat w pomysłowej formie. Prace zostały wyeksponowane na dolnym holu przy jadalni, aby i inni uczniowie mogli dowiedzieć ciekawych rzeczy dotyczących polskich legend. Przedstawione zostały między innymi następujące legendy: "Przerywany hejnał" oraz "Lwy z gdańskiego ratusza". Uczniowie bardzo zaangażowali się w wykonanie danego zadania.
Aniela Sokołowska
Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole
12 listopada 2025 r świętowaliśmy jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej Ojczyźnie, odzyskanie Niepodległości. To dzień, w którym wspominaliśmy wszystkich tych, którzy walczyli, cierpieli i ginęli, aby Polska mogła być wolna. Dziś nie musimy chwytać za broń. Naszym obowiązkiem jest pielęgnować pamięć o bohaterach narodowych, szanować symbole narodowe i pogłębiać miłość do Ojczyzny. Biel i czerwień to nie tylko kolory – to historia, nadzieja i duma każdego z nas. W trakcie szkolnej uroczystości wysłuchaliśmy rozmowy dwóch młodych Polek, które zastanawiały się nad tym, czym dla nich jest flaga i Polska.
Byliśmy świadkami wzruszającej interpretacji utworu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pt. „Pieśń o fladze”. Wiersz pięknie mówi o tym, czym jest flaga – o jej znaczeniu, o pamięci i dumie z symboli narodowych:
Biało-czerwonej się uczcie,
Barwy tej nigdy nie splam,
Niech w waszych sercach na wieki
Odradza się orzeł nasz biały.Mieliśmy przyjemność posłuchać niecodziennych interpretacji pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru szkolnego, były to utwory: Kto ty jesteś? Uwierz Polsko.
Obejrzeliśmy również bardzo wymowny, patriotyczny występ Dziecięcego Zespołu Ludowego Jarzębinki. Mali artyści zaprezentowali: Taniec z flagą do utworu ,,Co to jest niepodległość?”, piosenki: ,,Wierzby i bociany”, ,,Jesienią”, ,,Przybyli ułani pod okienko”. Dzieci zatańczyły też układ Konik.
Ostatnim punktem szkolnych uroczystości było coroczne patriotyczne śpiewanie.
Katarzyna Mosiej, Agnieszka Skarżyńska, Anna Wysocka-Borys, Katarzyna Świderska, Jan Sagun
32
Cześć Ich Pamięci
W dniu 7 listopada 2025 r. uczniowie klas trzecich nawiedzili cmentarz parafialny w Juchnowcu Kościelnym i oddali hołd bohaterom narodowym przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wizyta ta była dla dzieci żywą lekcją historii i patriotyzmu. W miejscu spoczynku bezimiennego żołnierza, który oddał życie za wolność Ojczyzny, uczniowie mieli okazję do refleksji nad znaczeniem poświęcenia, pamięci narodowej i szacunku dla symboli państwowych. W ciszy i zadumie zapalili znicze na płycie grobu oraz odmówili krótką modlitwę w ich intencji. To doświadczenie niewątpliwie pozostanie w pamięci naszych uczniów, ucząc ich, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o tych, którzy walczyli o naszą wolność.
Aniela Sokołowska
Mariola Sagun
Monika Kaliszewska
2
Jesteśmy przedsiębiorczy
5 listopada 2025 r. uczniowie klasy III a realizowali temat „Jesteśmy przedsiębiorczy” w ramach Programu Psychoedukacji dla Dzieci #ZOBACZ EMOCJE. Zadaniem uczniów było samodzielne podzielenie się na grupy, wymyślenie tematu makiety, organizacja logistyczna i najważniejsze –
samodzielne wykonanie pracy. Gotowe makiety były wyeksponowane na dolnym holu, przy jadalni. Realizując projekt uczniowie doskonalili wiele umiejętności, ale przede wszystkim kształcili swoją kreatywność, zdolności manualne oraz umiejętność pracy w grupie.
Aniela Sokołowska
Lekcje biblioteczne w zerówkach
3 listopada 2025 r. naszą szkolną bibliotekę odwiedzili uczniowie zerówek czyli przedszkolaki z grup Sówek i Pszczółek. Wzięli oni udział w lekcjach bibliotecznych dotyczących procesu powstawania książek. Dzieci obejrzały dwa filmy edukacyjne i rozwiązały interaktywny quiz sprawdzający ich wiedzę o tworzeniu książek. Później dowiedziały się, jak wygląda nasza szkolna biblioteka, jakie książki można w niej znaleźć oraz jak wygląda sam proces wypożyczania książek. Na koniec zajęć przedszkolaki wypożyczyły pierwsze w tym roku szkolnym książki.
Nauczyciele bibliotekarze
"Kółko majsterkowicza"
Na zajęciach "kółka majsterkowicza" młodzi uczniowie z klas czwartych uczyli się jak własnoręcznie zrobić swój pierwszy latawiec. Najpierw odmierzyli i ucięli żądaną długość drewnianych listewek. Następnie związali je dratwą i skleili tworząc stelaż. Stelaż okleili papierem, który następnie ozdobili własnymi rysunkami. Przy pomocy nauczyciela do każdego latawca przywiązali też uzdy ze sznurka i długie kolorowe ogony z bibuły. Na koniec, na szkolnym boisku, sprawdzili jak wysoko latają ich własnoręcznie wykonane latawce. Było różnie, ale ogólnie wszystkie latawce "poleciały".
Poniżej prezentujemy zdjęcia podczas pracy z latawcami.
Jan Sagun
Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z sercem”
Na początku listopada 2025 r. zakończyła się w naszej szkole realizacja działań podjętych w ramach Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z sercem”. Jej głównymi celami były promocja czytelnictwa, poszerzenie wiedzy uczniów na temat serca i jego funkcjonowania oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Od 29 września do 10 października 2025 r. podczas lekcji, zajęć bibliotecznych i świetlicowych uczniowie zapoznali się z prezentacją multimedialną dotyczącą serca oraz odczytali głośno wybrane teksty związane z motywem serca. Dodatkowo podczas zajęć zostały wykorzystane pomoce dydaktyczne przekazane przez organizatorów akcji, takie jak alfabet zdrowego serca, kolorowanki związane z tematyką akcji czy quiz dotyczący pierwszej pomocy. W ramach realizacji Programu Wychowawczo – Profilaktycznego problematyka chorób serca była poruszana także na kolejnych godzinach wychowawczych w tym miesiącu, a poszczególne klasy podjęły różnorodne działania dodatkowe związane tematycznie z akcją.
M. Kaliszewska
A. Słomińska
J. Samojluk
J. Zdziech
M. Żochowska
Wychowawcy świetlicy
11
Zbiórka na defibrylator AED!
Trwa zbiórka zainicjowana przez Radę Rodziców na defibrylator AED do naszej szkoły. Każda szkoła, która dołącza do programu SerceBije, staje się miejscem, gdzie pomoc jest na wyciągnięcie ręki. My również chcemy być częścią tego grona! Z Twoją pomocą możemy zapewnić bezpieczeństwo nie tylko naszym uczniom, ale także całej społeczności wokół szkoły. W sytuacji nagłego zatrzymania krążenia każda minuta ma znaczenie.
AED to urządzenie, które zwiększa szanse na przeżycie aż o 70%. Naszym celem jest zakup zestawu AED, w skład którego wchodzą:
1. Defibrylator AED Philips FRx w torbie Standard - niezawodne urządzenie ratujące życie.
2. Klucz pediatryczny Philips FRx - dla bezpiecznego użycia AED u dzieci.
3. TRAUMAKIT Mini Apteczka Modułowa 4 KRZO - kompleksowa apteczka pierwszej pomocy.
4. Kapsuła ROTAID zewnętrzna z alarmem - zapewniająca dostęp do AED.
5. Tablice informacyjne AED - oznaczenia wskazujące lokalizację AED.
6. Dostęp do e-learningu dla 50 osób - szkolenie online z pierwszej pomocy.
7. Film instruktażowy Jak użyć AED - dla całej społeczności.
8. Zakładki z instrukcją pierwszej pomocy (200 szt.) - praktyczne materiały edukacyjneKażda złotówka się liczy!
Liczymy na Waszą pomoc - nawet najmniejsza wpłata przybliża nas do celu.
Pomożecie?
Kosmiczny Tydzień
Na przełomie października i listopada 2025 roku z inicjatywy nauczycieli bibliotekarzy nasza szkoła wzięła udział w obchodach „Kosmicznego Tygodnia” (przedsięwzięcie edukacyjne przygotowane przez Fundację „Nauka. To Lubię” związane z lotem Sławosza Uznańskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną). Realizacja interdyscyplinarnej inicjatywy skierowanej do uczniów szkół podstawowych umożliwiła poznawanie zagadnień związanych z eksploracją kosmosu, kluczowymi momentami podbojów kosmicznych, wyzwaniami życia na orbicie oraz historią misji Ignis Sławosza Uznańskiego, będącego drugim Polakiem na orbicie. W ramach projektu edukacyjnego biblioteka szkolna przygotowała specjalną wystawę prezentującą książki związane z tematyką kosmosu, astronomicznych podróży, a w części klas odbyły się różnorodne zajęcia edukacyjne:
- klasa 2a w ramach edukacji wczesnoszkolnej poznała historię odkryć astronomicznych oraz rozwijała kreatywność poprzez tworzenie mapy gwiazd,
- klasa 5a na lekcjach języka polskiego przyglądała się Ziemi we Wszechświecie, przypomniała najważniejsze fakty związane z pierwszym lądowaniem na Księżycu, odkrywała technologie, które zawdzięczamy kosmonautom, a także puściła wodze fantazji, tworząc dalszą część komiksu o przybyszu z innej planety,
- klasy 4a, 4b, 8a, 8b na zajęciach edukacji zdrowotnej mogły zgłębić wpływ przestrzeni kosmicznej na zdrowie człowieka,
- klasy 7a, 7b w ramach omawiania lektury odbyły razem z bohaterami książki literacką międzyplanetarną podróż z Małym Księciem.
„Kosmiczny Tydzień” zainspirował grupę młodych ludzi do – dosłownie i w przenośni – spoglądania w niebo. Jego celem było pokazanie różnorodnych wymiarów eksploracji kosmosu – od lotów załogowych i misji robotycznych przez naukę o człowieku, po filozofię i humanistykę. Wspólne odkrywanie niezwykłego świata nauki było szansą na pełne inspiracji zajęcia, które wzbogaciły edukację i pomogły w budowaniu przyszłości pełnej pasji oraz odkryć.
Agnieszka Skarżyńska
Agnieszka Słomińska
Monika Żochowska
31
Wycieczka klas czwartych
29 października uczniowie klas czwartych wybrali się na wycieczkę do Białegostoku, która łączyła naukę i rozrywkę. Pierwszym punktem programu był seans filmu Skrzat. Nowy początek. Film ten, oprócz wartości rozrywkowych, niósł ze sobą ważne walory edukacyjne - poruszał problematykę wykluczenia i przemocy rówieśniczej, uczył empatii, współpracy i odpowiedzialności za innych. Pokazywał, jak ważne są przyjaźń, odwaga i wiara w siebie. Po seansie uczniowie udali się do Muzeum Wojska, gdzie wzięli udział w grze muzealnej Poligon wojskowy. Zajęcia te dostarczyły wielu emocji i jednocześnie stanowiły ciekawą lekcję historii. Uczniowie, rozwiązując zagadki i wykonując zadania, poznawali realia życia żołnierzy oraz znaczenie służby wojskowej dla bezpieczeństwa ojczyzny. Na zakończenie wyjazdu uczniowie udali się pod pomnik patrona szkoły - błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, gdzie chwilą ciszy uczcili pamięć kapłana, który swoją postawą przypomina o odwadze, prawdzie i miłości do drugiego człowieka.Wycieczka była nie tylko doskonałą okazją do wspólnego spędzenia czasu, ale także wartościową lekcją patriotyzmu, historii i wrażliwości społecznej.
Sylwia Naliwko
Sukcesy badmintonistów!
29 października 2025 roku na obiektach ZSOMS „Pietrasze” w Białymstoku odbył się Wojewódzki Finał Igrzysk Dzieci w Badmintonie. Uczniowie naszej szkoły odnieśli duży sukces zajmując III miejsce w kategorii chłopców i V w kategorii dziewcząt. Tydzień wcześniej, w Pólfinale Wojewódzkim Igrzysk Dzieci w Badmintonie, nasi podopieczni zajęli I miejca w kategorii dziewcząt i chłopców.
Drużynę chłopców reprezentowali:
- Andrzej Kazuczyk
- Grzegorz Sokołowski
- Jakub Brzósko
Klasyfikacja końcowa Finału Igrzysk Dzieci w Badmintonie:
1. ZSOMS „Pietrasze”
2. SP 10 Suwałki
3. ZS Juchnowiec Górny
W drużynie dziewcząt występowały:
Michalina Brzósko
Zofia Hryniewska
Zofia Dakowicz
"Prawdziwa i dobra przyjaźń" - zajęcia w świetlicy
Uczniowie klasy II i III w świetlicy szkolnej mieli okazję wspólnie zastanowić się nad tym, jakie cechy wyróżniają prawdziwą i dobrą przyjaźń. Podczas zajęć wymieniali pozytywne cechy, które powinna mieć relacja między przyjaciółmi. Wśród najczęściej wymienianych cech znalazły się: zaufanie, szczerość, wyrozumiałość, wsparcie, uczciwość oraz umiejętność słuchania. Dzieci podkreślały, że dobra przyjaźń opiera się na wzajemnym szacunku i akceptacji, a także na umiejętności dzielenia się radościami i trudnościami. Uczniowie wypisali swoje własne przykłady cech, które ich zdaniem są najważniejsze w przyjaźni.
Sabina Lewszuk, Justyna Zdziech
6
Poczet sztandarowy naszej szkoły
Wrzesień i październik 2025 r. były niezwykle intensywnym czasem dla pocztu sztandarowego naszej szkoły, który wziął udział w kilku uroczystościach szkolnych oraz pozaszkolnych.
14 września 2025 r. chorążowie i przyboczne z pocztu reprezentowali naszą szkołę podczas uroczystości upamiętniającej 78. rocznicę urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem księdza Jerzego w Suchowoli udaliśmy się do wsi Okopy, gdzie została odprawiona msza święta, której przewodniczył ksiądz Andrzej Ratkiewicz. Uroczystość zakończyła się koncertem „Ku wolności”, przygotowanym przez zespół „Wyrwani z niewoli”.
15 października 2025 r. poczet sztandarowy brał udział w szkolnych uroczystościach z okazji Dnia Edukacji Narodowej, natomiast 19 października 2025 r. reprezentował naszą szkołę podczas Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych w Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Tryczówce. Po mszy świętej w kościele parafialnym uroczystość przeniosła się do Domu Rekolekcyjnego w Bogdankach, gdzie nastąpiło odsłonięcie muralu upamiętniającego księdza Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie. Kolejnego dnia obchodziliśmy Dzień Patrona naszej szkoły. Cała społeczność szkolna z pocztem sztandarowym na czele przemaszerowała do kościoła parafialnego, gdzie wspólnie uczestniczyliśmy we mszy świętej.
Wyrazy uznania należą się chorążym oraz przybocznym z pocztu sztandarowego, którzy swoją postawą i zaangażowaniem promowali naszą szkołę w środowisku lokalnym.
A. Słomińska
M. Borchert
7
Szkoła Pozytywnego Myślenia - "Mój głos się liczy"
W październiku w ramach Szkoły Myślenia Pozytywnego realizowaliśmy temat "Mój głos się liczy" .Celem zajęć było uświadomienie uczniom jak ważny jest ich własny głos, zarówno wewnętrzny,j ak i zewnętrzny. W trakcie zajęć w świetlicy szkolnej uczniowie aktywnie uczestniczyli w różnorodnych ćwiczeniach i warsztatach, które miały na celu rozwijanie umiejętności wyrażania własnych myśli i emocji. Podczas zajęć dzieci przygotowały plakat, na którym za pomocą symboli wyraziły,co ich zdaniem mówi ich głos wewnętrzny. W ten sposób rysunki przypomniały, że każdy z nas może wyrażać własne emocje i myśli w kreatywny sposób.
Sabina Lewszuk
3
Impreza integracyjna klas drugich
27 października uczniowie klas drugich, po opieką p. Agnieszki Skarżyńskiej, p. Pauliny Kozub-Pacuk i p. Edyty Drągowskiej, uczestniczyli w imprezie integracyjnej. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od aktywności fizycznej. Na sali gimnastycznej uczniowie podzieleni na grupy brali udział w zabawach i konkurencjach sportowych. W naszych zmaganiach najważniejsza była oczywiście dobra atmosfera i świetna zabawa. Trochę zmęczeni, ale radośni udaliśmy się do klasy, aby obejrzeć film pt. „Orion i ciemność”. Film w mądry i przystępny sposób porusza tematykę przezwyciężania lęków oraz nadmiernego myślenia. W przerwie seansu był również czas na przekąskę w postaci pizzy.
Agnieszka Skarżyńska
Paulina Kozub-Pacuk
Edyta Drągowska
5
Spotkanie integracyjne klasy VI b
24 października 2025 r. uczniowie klasy VI b, w godzinach popołudniowych uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym. Naszego spotkanie rozpoczęliśmy zabawą „Podaj rękę – bo razem tworzymy atmosferę, w której każdy może rozkwitnąć.”, dzięki której poznawaliśmy cechy charakteryzujące poszczególnych uczniów. Zabawa „Kto tak jak ja…” miała na celu odkrycie podobieństw wśród uczniów. Kolejne zabawy „Odbicie lustrzane” i „Ruchomy quiz” to integracja poprzez ruch, współpraca bez słów i ćwiczenie uważności. Poprzez zabawy uczniowie mieli szansę lepszego poznania siebie nawzajem. Po wspólnych aktywnościach dzieci zjadły pizzę i obejrzały film „Matylda”.
Na zakończenie wieczoru uczniowie zaproponowali własną grę, w której wszyscy wzięli udział. Czas przeznaczony na wspólne spotkanie upłyną szybko i przyjemnie.
Katarzyna Chrościcka
Archiwum Aktualności