W czerwcu 2022 roku zakończyła się realizacja innowacji metodycznej „Apteka Literacka – książki na receptę”. Inspiracją do jej stworzenia stała się lektura książki Niny George „Lawendowy pokój”. Jej głównym bohaterem jest mężczyzna, który w swojej księgarni o nazwie Apteka Literacka sprzedaje książki w taki sposób jak farmaceuta lekarstwa. Potrafi rozpoznać, co kto nosi w sercu i poleca odpowiednią lekturę na dany problem. Nawiązując do założeń biblioterapii, na zajęciach języka polskiego w klasach VIb, VIIIc, VIIId uczniowie tworzyli własne recepty literackie w oparciu głównie o treść wybranych lektur szkolnych (m.in. lektury obowiązkowe z klas VII-VIII, „Oskar i Pani Róża”, „Hobbit”, „Kubuś Puchatek”). Innowacja zachęciła uczniów do spojrzenia na teksty literackie jak na lekarstwa na różne dolegliwości pomocne w wielu sytuacjach. Pozwoliło to na pogłębienie spojrzenia na treść wybranych książek pod kątem wykorzystania ich do omówienia poszczególnych zagadnień, motywów, problemów. Celem innowacji było zachęcenie do osobistego, bardziej emocjonalnego odbioru dzieł literackich. Innowacyjność zastosowanych metod pracy przełożyła się na wyzwolenie kreatywności uczniów podczas redagowania tekstów literackich „recept”.
Poza receptami w wersji tradycyjnej (papierowej) udało nam się zgromadzić również recepty elektroniczne, które można przeczytać pod wskazanymi niżej adresami:
- „Hobbit” jako książka na receptę
- lektury obowiązkowe w kl.VII-VIII w Aptece Literackiej
- recepty literackie uczestników konkursu w ramach Nocy Bibliotek
Jeśli spodobał się Wam taki sposób podejścia do literatury, możecie spróbować swoich sił, wypełniając receptę w oparciu o treść „Kubusia Puchatka”.
Monika Żochowska