Ostatnie pożegnanie
Rozkład dowożenia uczniów
Zapraszmy do zapoznania się z rozkładem dowożenia uczniów ZS w Juchnowcu Górnym obowiązującym od 10 lutego 2025 r.
Nowy plan lekcji
Życzymy udanych ferii!
Warsztaty „Jak skutecznie się uczyć?”
21 stycznia 2025 r. uczniowie klas VIII uczestniczyli w warsztatach „Jak skutecznie się uczyć?” organizowanych przez CosinusYoung 15+ w Białymstoku. Poznali zasady efektywnej nauki, metody i techniki uczenia się. Na zakończenie przedstawiona została oferta edukacyjna szkoły.
Beata Cylwik
Praktyczne zajęcia techniczne - technika w naszej szkole
Przed feriami udało nam się zakończyć projekt z techniki - w ramach lekcji klasy szóste poznawały tajniki obróbki i łączenia drewna. Za pomocą sprzętu z naszej pracowni technicznej odnawialiśmy, naprawialiśmy i i upiększaliśmy stare, drewniane przedmioty. Przy okazji poznawania nowych słów takich jak: konserwacja, renowacja i rekonstrukcja ćwiczyliśmy szlifowanie, wiercenie, wbijanie gwoździ, ale też zasady lakierowania czy malowania. Udało nam się odnowić starą drewnianą szafę na kartony, skrzynki drewniane do biblioteki, łóżeczko-kołyskę ze świetlicy, drewniane szuflady na narzędzia i wiele innych. Ponadto uczniowie pracując w grupach doskonalili swoje miękkie kompetencje – współpracę, komunikację w zespole oraz rozwiązywanie pojawiających się trudności. Korzystaliśmy nawet z maszyn do szycia, dzięki czemu np. świetlicowe łóżeczko dla lalek dostało nowe pokrycie i pościel. To był bardzo satysfakcjonująco spędzony czas.
Anna Radziewicz
Spotkanie z policjantkami
21 stycznia 2025 r. odbyło się spotkanie edukacyjne z policjantkami. Uczniowie klas I-III przypomnieli sobie znaczenie najistotniejszych znaków drogowych. Symulowane były różne niebezpieczne sytuacje, w których uczestniczyli uczniowie. Jedną z takich sytuacji było wejście osoby na kruchy lód. Policjantki opowiedziały dzieciom, jak należy wtedy postępować, aby ją uratować nie narażając przy tym swojego bezpieczeństwa. Dzieci miały możliwość wykonania odcisków palców (odcisk mogły zabrać na pamiątkę do domu). Odbyła się także symulacja z wykorzystaniem specjalistycznych okularów. Uczniowie mogli bliżej przyjrzeć się (a nawet przymierzyć) różnym atrybutom, jakie wykorzystuje w swojej pracy policja oraz ich elementom umundurowania, np. kajdanki, pałka, czapka policyjna.
Aniela Sokołowska
5
Niecodzienna lekcja biologii - w ramach projektu Laboratoria Przyszłości
Podczas lekcji biologii podsumowującej dział: Stawonogi i mięczaki, uczniowie kl.VI b wykonali obserwacje mikroskopowe i przeprowadzili doświadczenia przy użyciu materiałów otrzymanych w ramach projektu Laboratorium Przyszłości. Zadaniem uczniów było zbudowanie soczewki za pomocą telefonu komórkowego i kropli wody.
Doświadczenie miało na celu pokazanie, jak naturalny element, jakim woda, może pełnić funkcje optyczne w biologii. Uczniowie zapoznali się z instrukcją zamieszczoną w otrzymanych materiałach dydaktycznych, a następie oglądali przez wodną soczewkę organizmy znajdujące się w wodzie ze stawu.
Katarzyna Chrościcka3
Rozstrzygnięcie konkursu na logo Rady Rodziców
Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki szkolnego konkursu na "LOGO RADY RODZICÓW". Konkurs organizowany był przez Radę Rodziców wraz z Samorządem Uczniowskim, do którego mogli przystąpić uczniowie klas I-III i IV-VIII. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu logo Rady Rodziców w programie graficznym na komputerze i zapisane w formacie jpeg, png lub bmp.
Poniżej prezentujemy wyniki konkursu.
Dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do udziału w kolejnych.
Dzień Babci i Dziadka w klasach I-III
22 stycznia 2025 r. naszą szkołę bardzo licznie odwiedzili Seniorzy – Babcie i Dziadkowie naszych uczniów. Panowała serdeczna atmosfera, było wiele czułych słów i gestów, a wszystko po to, by wyrazić wzajemną miłość Dziadków i wnuków. Dzieci wraz ze swoimi nauczycielkami przygotowały piękny koncert życzeń, w którym śpiewały, grały i tańczyły. Otrzymywały ogromne brawa i słowa uznania. Składały Dziadkom życzenia i wręczały przygotowane przez siebie laurki. Miłą niespodzianką był występ działającego w naszej szkole zespołu ludowego „Jarzębinki”. Kolejną atrakcją były zabawne konkursy z udziałem Gości. W składaniu ubrań szybsi okazali się Dziadkowie. Babcie znakomicie wczuwały się w role modelek i prezentowały na pokazie mody stylizacje przygotowane przez wnuki. W rysowaniu portretów na balonach ujawniły się talenty artystyczne Babć i Dziadków. Na koniec był piękny taniec w parach z balonami. Wnuki z radością obserwowały umiejętności swoich Dziadków. Pożegnaliśmy się wspólnym tańcem „Kaczuszki”. Takie spotkania są już wieloletnią tradycją w naszej szkole i za każdym razem pozostawiają niezapomniane wrażenia.
Mariola Sagun, Monika Kaliszewska, Aniela Sokołowska, Aneta Radzewicz
18
Bal na sto par!
13 stycznia 2025 r. odbył się bal karnawałowy dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Jest on zawsze bardzo wyczekiwany. Dzieci mają wtedy możliwość przebrać się za ulubione postacie, za bohaterów różnych bajek. Tak się też stało tego dnia. Pomysłowość uczniów nie miała granic, co możemy zobaczyć na zdjęciach. Fotografie pokazują, że zabawa była przednia. Już dziś nie możemy doczekać się kolejnego balu.
Aniela Sokołowska
3
Jasełka w naszej szkole
Dnia 9.01.2025 r. w naszej szkole uczniowie klas III wraz z chórem szkolnym, scholą Gwiazdeczki Maryi oraz zespołem ukulele zaprezentowali jasełka dla mieszkańców Gminy Juchnowiec Kościelny. Wydarzenie było okazją do integracji społeczności szkolnej, rodziców oraz osób zamieszkałych na terenie Gminy. Był to czas wspólnego radowania się okresem Świąt Bożego Narodzenia.
Urszula Klejno
Anna Truskolawska
Agnieszka Kosińska
Anna Skorulska
Katarzyna Świderska
1
Zajęcia krawieckie i druku 3D w ramach projektu Laboratoria Przyszłości
W ramach zajęć z projektu Laboratoria Przyszłości grupa dziewcząt z klasy 5a w I semestrze tego roku szkolnego 2024/25 uczestniczyła w zajęciach krawieckich. Małymi kroczkami uczennice poznawały najpierw tajniki szycia ręcznego i haftu, a później konstrukcję i obsługę maszyn do szycia. Budowa maszyny doszycia, zasada działania były tematami pierwszych zajęć. Następnie praktycznie podchodząc do tematu zmieniały nici, nawijały je na szpulki, rozwiązywały z pomocą pani Ani Radziewicz pojawiające się problemy, by następnie trenować proste ściegi i zasady zszywania materiałów.
Poza szyciem udało nam się poznać budowę dwóch drukarek 3D, porównać ich pracę, poznać zasady działania i zmieniać filamenty. To była świetna zabawa, która pomoże dziewczętom w przyszłości realizować własne krawieckie, i nie tylko, projekty. Cztery proste maszyny do szycia oraz cyfrowa maszyno-hafciarka zostały zakupione z projektu Laboratoria przyszłości i są bardzo często wykorzystywane do drobnych krawieckich projektów podczas zajęć obowiązkowych np. z techniki czy dodatkowych zajęć pozalekcyjnych.
Anna Radziewicz
4
Koło „Małego kucharza”
W ramach koła „Małego kucharza” uczniowie klasy III a mają możliwość poznania zasad gotowania. Uczą się w praktyczny sposób przygotowywania swoich ulubionych potraw, jak również podstawowych, niezbędnych technik pracy w kuchni. Dodatkowo nabywają umiejętności składania serwetek, prawidłowego nakrywania do stołu, bezpiecznego korzystania ze sprzętu AGD oraz możliwość nauczenia się zasad zdrowego odżywiania zgodnie z piramidą zdrowia.
Zajęcia kulinarne stwarzają okazję do dzielenia się wrażeniami z domowych obserwacji dotyczących różnych działań, potraw i przepisów. Podczas działań uczestnicy dbają o estetykę i higienę całego otoczenia. Poprzez kulinarną zabawę zdobywają nowe doświadczenia, odkrywają nowe, ciekawe smaki i mają możliwość samodzielnie i w sposób twórczy przygotować posiłek.21.10.2024 r. Ulubione śniadanie małych kucharzy: Jajecznica na kiełbasce ze szczypiorkiem z grzankami serowo-czosnkowymi.
4.11.2024 r. Naleśnikowe królestwo na słodko. Praca na cztery patelnie.
18.11.2024 r. Bomba witaminowa czyli owocowa sałatka z bitą śmietaną i orzechami włoskimi. Przepyszna.
16.12.2024 r. Długo oczekiwany kebab drobiowy z sosem czosnkowo- jogurtowym. Z inicjatywy uczniów powstała także sałatka kebabowa. Palce lizać.
20.01.2025 r. Kochane spaghetti bolognese. Bon appetit.
3
Let’s cook! – zajęcia kulinarne w języku angielskim
W roku szkolnym 2024/25 chętni uczniowie klas 5 uczestniczą, w ramach projektu Laboratoria Przyszłości, w zajęciach kulinarnych „Let’s cook”. Jest to szansa na miłe i aktywne spędzenie czasu wolnego wśród rówieśników, poznanie nowych przepisów kulinarnych oraz nauczenie się słownictwa związanego z gotowaniem i przygotowywaniem posiłków w języku angielskim.
Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach i daje im to dużo radości i satysfakcji z własnoręcznie przygotowanych potraw. Przygotowaliśmy babeczki, gofry, sałatkę, naleśniki z szynką i serem oraz świąteczne pierniczki. Wszystko było pyszne a zabawy i zamieszania było przy tym co nie miara.
Agnieszka Kosińska
10
Szkolny kalendarz adwentowy
W grudniu 2024 r. w naszej szkole samorząd uczniowski zorganizował akcję “Szkolny kalendarz adwentowy”. Codziennie na gazetkach (przy pokoju nauczycielskim oraz na I piętrze przy świetlicy szkolnej) pojawiały się świąteczne zadania na dany dzień i na dzień następny. Miały one na celu wprawienie całej społeczności szkolnej w świąteczny nastrój i zachęcały m.in. do: samodzielnego wykonania ozdób, rozwiązywania świątecznych łamigłówek, ubrania się na czerwono w Mikołajki, okazywania życzliwości innym osobom, pokolorowania świątecznej mandali czy wspólnego spędzania czasu. Akcja była doskonałą okazją do wspólnej zabawy i integracji społeczności szkolnej.
Samorząd Uczniowski
Wigilia szkolna
Dnia 20.12.2024 roku cała społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi spotkała się, by świętować piękną tradycję Bożego Narodzenia.
Tego dnia z rana odbyły się klasowe spotkania wigilijne uczniów, rodziców i wychowawców. Przy śpiewie kolęd uczniowie przełamali się opłatkiem, składając sobie wzajemnie życzenia. Wspólnie spożyli przygotowane potrawy wigilijne przy tradycyjnie nakrytych stołach.
Następnie wszyscy wzięli udział w uroczystościach świątecznych na sali gimnastycznej. Uczniowie klas III pod kierownictwem pani Anny Truskolawskiej, pani Agnieszki Kosińskiej i ks. Marcina Rydzewskiego, przy wsparciu muzycznym chóru szkolnego oraz Scholi przedstawili Jasełka pt.: „Bóg się rodzi”. Uroczystość uświetniły również występy zespołów szkolnych Ukulele oraz Jarzębinki.
Piękna tradycja Wigilii w szkole była okazją do zaprezentowania wielu talentów naszych uczniów. Gratulujemy wspaniałych występów wszystkim uczniom, a nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości – DZIĘKUJEMY.
W czasie uroczystości zostały rozstrzygnięte konkursy na najładniejszą gwiazdę i szopkę betlejemską oraz bombkę świąteczną.
Pani dyrektor Barbara Klimaszewska złożyła serdeczne życzenia, do których dołączyli się przedstawiciele Urzędu Gminy, Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego. Po uroczystości zaproszeni goście wraz ze wszystkimi pracownikami szkoły udali się na spotkanie opłatkowe, na którym nie zabrakło życzeń, śpiewu kolęd i tradycyjnych wigilijnych potraw.
Iwona Szczerbińska i Anna Łysenko
27
Życzenia świąteczne
Pracownikom, Uczniom, Rodzicom i wszystkim Przyjaciołom naszej Szkoły składamy najserdeczniejsze życzenia świąteczne. Niech nowo narodzona Boża Dziecina obudzi w nas to, co jeszcze uśpione, ożywi to, co już martwe, obdarza błogosławieństwem i pomaga życie czynić szczęśliwym. Wesołych świąt.
Dyrekcja
Wodna Eko Bombka
W grudniu uczniowie naszej szkoły w ramach programu edukacyjnego Aktywni Błękitni Szkoła Przyjazna Wodzie zorganizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku przystąpili do konkursu pn.: „Wodna Eko Bombka”.
Celem konkursu było promowanie ekologicznych inicjatyw oraz kreatywności w zakresie tworzenia ozdób choinkowych z materiałów przyjaznych środowisku. Prace zrobione przez uczniów były oryginalne i pomysłowe.
W naszej szkole do konkursu zgłosiło się 27 uczniów z klas I-III i 7 z klas IV -VIII. Ogółem do organizatorów wpłynęło aż 178 bombek z 15 szkół!
Wybór najlepszych spośród tylu świetnych prac był prawdziwym wyzwaniem!Jury podczas oceny prac i wyłanianiu laureatów kierowało się przede wszystkim zgodnością z tematyką konkursu, ekologicznością zastosowanych materiałów, oryginalnością i pomysłowością oraz estetyką wykonania.
III miejsce zdobyła Dominika Bielawska uczennica kl. IV b Zespołu Szkół w Juchnowcu Górnym.
Wszyscy uczniowie otrzymali tematyczne upominki.
Dominice serdecznie gratulujemy, a uczniom dziękujemy za udział w konkursie.
Koordynatorki Projektu „Aktywni Błękitni”
Katarzyna Chrościcka i Aniela Sokołowska
Podsumowanie akcji charytatywnej „PACZKA DLA SENIORA”
Jesteśmy niezmiernie wdzięczni wszystkim uczniom, rodzicom oraz pracownikom naszej szkoły za ogromne serce i zaangażowanie w zbiórkę na rzecz podopiecznych Hospicjum Proroka Eliasza w Makówce. Dzięki Waszej hojności i zaangażowaniu możemy ogłosić, że zakończyliśmy zbiórkę z sukcesem. Serdeczne dziękujemy wszystkim darczyńcom za wsparcie. Wasza pomoc sprawiła, że nasza szkolna społeczność staje się jeszcze bardziej silniejsza i zjednoczona. Wszystkie zebrane dary zostaną przekazane do hospicjum przed Świętami Bożego Narodzenia.
Dziękujemy raz jeszcze Wszystkim za udział w akcji oraz za okazane serce. Takie działania sprawiają, że świat staje się lepszy.
Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas
Eliza Radziszewska-Chańko
Edyta Drągowska
Aneta Radzewicz
Archiwum Aktualności