AKTUALNOŚCI

          • Mediacje rówieśnicze - czyli uczniowie uczą się rozwiązywać spory

          • Dnia 17 marca nasz Szkolny Klub Mediacji miał kolejną okazję, żeby zaprezentować swoją działalność szerszej publiczności. Głównym elementem wystąpienia mediatorów była symulacja mediacji rówieśniczej. Wydarzenie odbyło się w Sądzie Rejonowym w Białymstoku i było współorganizowane przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia w ramach obchodów Dnia Edukacji Prawnej.

            Po części warsztatowej mediatorzy zostali zaproszeni na wycieczkę po sądzie. W trakcie wizyty poznali specyfikę pracy mediatorów sądowych, zobaczyli gabinet mediacyjny oraz największą w sądzie salę rozpraw. Udział w wydarzeniu był dla uczniów doskonałą okazją do rozwijania kompetencji społecznych i umiejętności publicznych wystąpień.

            Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia.

            Justyna Zdziech i Anna Łysenko

          • Nasi wolontariusze w akcji "Tak. Pomagam!"

          • W dniach 13-14 marca 2026 roku wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunami brali udział w XXVIII edycji Ogólnopolskiej Zbiórki Żywności „Tak. Pomagam!” prowadzonej przez Caritas Archidiecezji Białostockiej.

            Wolontariusze z naszej szkoły służyli swoją pomocą w sklepach Lidl i Biedronka w Białymstoku. Uczniowie zbierali żywność o dłuższym terminie ważności, która trafi na wielkanocne stoły  i do paczek świątecznych dla najbardziej potrzebujących. Dary trafią do wielkanocnych paczek dla seniorów, osób samotnych, mieszkańców w kryzysie bezdomności oraz wielodzietnych rodzin w trudnej sytuacji.
            Nasi uczniowie spisali się na medal. Serdecznie dziękujemy Wam  za otwarte serce, ręce chętne do pomocy i uśmiech, który nie znikał z Waszej twarzy. Dobro powraca!

            Małgorzata Jabłońska, Bożena Wolanin, Urszula Klejno

          • Zaproszenie do udziału w X Konkursie Recytatorsko-Muzycznym poświęconym pamięci Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki

          • Po raz kolejny mamy zaszczyt zaprosić Uczniów klas VI, VII i VIII do udziału w X Konkursie Recytatorsko-Muzycznym poświęconym pamięci Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.

            Tegoroczna edycja naszego konkursu odbywa się w siedzibie szkoły 28 maja o godz. 9.30. 

            Zgłoszenia w kategorii recytatorskiej i muzycznej przyjmujemy do 27 kwietnia.

            Nasz konkurs znajduje się na liście konkursów punktowanych podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, ma zasięg wojewódzki, jest objęty honorowym patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty.

            Dla laureatów konkursu przewidziano nagrody, zaś dla opiekunów podziękowania. Szczegóły zamieszczone są w regulaminie.

             

            Katarzyna Mosiej

            Zespół Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki

            w Juchnowcu Górnym

            tel. 85 719 66 78

          • Aktywna świetlica - zabawy ruchowe i integracja klasy Ib

          • Uczniowie klasy Ib podczas zajęć na świetlicy szkolnej spędzili czas na sali zabaw, gdzie panowała radosna atmosfera. Dzieci chętnie korzystały z dostępnych atrakcji, bawiąc się wspólnie i rozwijając swoją sprawność ruchową. Nie brakowało śmiechu, spontanicznych zabaw oraz integracji w grupie. Zajęcia przebiegły w miłej i bezpiecznej atmosferze z zaangażowaniem w różnorodne aktywności.

            Sabina Lewszuk

          • Międzynarodowy Dzień Matematyki

          • Dnia 12 marca w naszej szkole z okazji Międzynarodowego Dnia Matematyki odbył się turniej matematyczny. Dzieci zmagalły się z rozmaitymi łamgłówkami. Najlepsze wyniki uzyskały drużyny klas 6a, 5b oraz 6b. Zabawa była wyśmienita.

            Maryia Samakar

          • Wyjazd klas II do kina

          • 11 marca 2026 r. klasy drugie wybrały się na szkolną wycieczkę do kina na bajkę pt. "Orzełek Iggy". Seans był dla uczniów nie tylko okazją do wspólnego wyjścia, ale też do przeżycia ciekawej i pełnej przygód historii o odwadze, przyjaźni i wierze we własne możliwości. Dzieci z dużym zainteresowaniem śledziły losy głównego bohatera, żywo reagowały na zabawne sceny i z napięciem obserwowały jego przygody. Wyjazd do kina był miłym urozmaiceniem codziennych zajęć szkolnych oraz świetną okazją do integracji klas i wspólnego spędzenia czasu poza szkołą.

            Edyta Drągowska

             Agnieszka Skarżyńska

          • Szkolny Dzień Talentów 2026

          • Dnia 9 marca 2026 roku w Zespole Szkół w Juchnowcu Górnym odbył się II Szkolny Dzień Talentów. Nasza szkoła od wielu lat aktywnie wspiera uzdolnienia dzieci i młodzieży, prowadząc systematyczną pracę z utalentowanymi uczniami. Za tą działalność Zespół Szkół został wyróżniony przez Ministra Edukacji Narodowej zaszczytnym tytułem „Szkoły Odkrywców Talentów" i „Szkoły Odkrywania Talentów”.

            Na tegorocznym Dniu Talentów pod hasłem Mam Talent zaprezentowało się wielu solistów, instrumentalistów, sportowców i innych osób rozwijających swoje ciekawe pasje.

            Byli to:

             

            Klasy 4a i 4b:

            Julia Prychocka i Patrycja Trocka w duecie zagrały na gitarze i zaśpiewały piosenkę Sylwii Grzeszczak pt. Och i ach.

            Z piosenką Lanberry pt. Dzięki, że jesteś wystąpiła Krystyna Gąsiorowska.

            Dwa utwory na wiolonczeli: śląską melodię ludową pt. Karolinka i Etiudę nr 63 Mariana Międlara wykonała Aniela Borowska.

            Piosenkę Marianny Kłos pt. Brightest Light zaśpiewała Michalina Czaplejewicz.

            Natalia Baczewska zagrała na flecie poprzecznym utwór Blaza Pucihara pt. Piosenka Luny.

             

            Klasy 5a i 5b:

            Szkice wykonane ołówkiem udostępnił Julian Szoda.

            Wiktoria Krajewska zaprezentowała pokaz akrobatyczny.

            Pola Koszykowska zagrała na flecie poprzecznym utwory: pt. Hazelnote Crunch Paula Harrisa i Le Funambule (Linoskoczek) Kumiko Tanaki.

            Mogliśmy również podziwiać taniec z elementami gimnastyki artystycznej w wykonaniu Mai Borowskiej i Dominiki Bielawskiej.

             

            Klasy 6a i 6b:

            Zofia Świątkowska przedstawiła swoje prace plastyczne wykonane farbami akrylowymi.

            Wojciech Borzęcki, Kacper Kondraciuk i Jan Śliwowski z kl. 7a zaprezentowali wędkarstwo jako swoją ulubioną formę spędzania wolnego czasu.

            Michalina Brzósko, Marcela Łapucka i Dominika Krajewska zachęcały do  jazdy konno. Dziewczęta pokazały sprzęt potrzebny w jeździectwie i do opieki nad końmi. Dodatkowo można było obejrzeć ich odpowiednie w tym sporcie stroje.

            Alicja Fornalska wraz z Oliwią Piotrowską  przedstawiły  niezwykłe dokonania w sztukach walki karate Alicji Fornalskiej.

            Siostry, Kamila Płońska i Julia Płońska z kl. 7a zatańczyły do piosenki LE SSERAFIM
            pt. 
            SPAGHETTI.

             

            Klasy 7a i 7b:

            Zbiór rękodzieła na szydełku udostępniła Maja Jarmoszuk.

            Miłosz Mielech i Tomasz Kowalczuk w odpowiednich strojach zaprezentowali szermierkę.

            Na koniec Filip Jastrzębski opowiedział o swoich treningach w białostockiej drużynie futbolu amerykańskiego Lowlanders. Dodatkowo uczeń zaprezentował historię futbolu amerykańskiego.

             

            Rozwijanie pasji, bez względu na to, czy to sport, sztuka czy nauka, sprawia, że życie staje się pełniejsze i bardziej inspirujące. Pasje niewątpliwie wpływają na nasz dobrostan i służą pielęgnowaniu przyjaznych relacji międzyludzkich. Pozwalają przy tym zdobywać nowe umiejętności, co w przyszłości może skutkować pracą w ciekawym zawodzie.

             

            Wszystkim uczestnikom Szkolnego Dnia Talentów 2026 gratulujemy odwagi, tak bardzo potrzebnej, aby wystąpić przed publicznością. Życzymy wam wytrwałości w doskonaleniu swoich nieprzeciętnych zdolności, a pozostałe osoby zachęcamy do poszukiwania i odkrywania swoich pasji i uzdolnień.

             

            Jolanta Samojluk,  Agnieszka Zajkowska

             

            *Dziękujemy wszystkim Osobom za nieocenioną pomoc przy organizacji Szkolnego Dnia Talentów.

             

            p. Katarzyna Krakówko – dekoracja imprezy, przygotowanie sali gimnastycznej

            p. Anna Radziewicz – przygotowanie prezentacji prac plastycznych, pomoc przy projektowaniu organizacji sali gimnastycznej

            p. Weronika Surowiec – przygotowanie prezentacji prac plastycznych, dekoracja imprezy, przygotowanie sali gimnastycznej

            p. Katarzyna Świderska – przygotowanie nagłośnienia i sprzętu muzycznego

            p. Wojciechowi Rogowskiemu – przygotowanie sali gimnastycznej

            wychowawcy klas 4-7 SP – konsultacje z uczniami dotyczące występu

          • Kolejowe ABC

          • 4 marca 2026 r. klasy drugie miały przyjemność uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych Kolejowe ABC. Podczas spotkania dzieci uczyły się, jak bezpiecznie zachowywać się na przejazdach kolejowych, na peronie oraz w pobliżu torów. Zajęcia prowadzone w ramach programu realizowanego przez Urząd Transportu Kolejowego były pełne ciekawych przykładów, krótkich filmów i wspólnych rozmów. Uczniowie aktywnie brali udział w ćwiczeniach i chętnie odpowiadali na pytania, dzięki czemu łatwiej zapamiętali najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Na zakończenie spotkania każdy uczeń otrzymał maskotkę nosorożca, która była miłą pamiątką z tej wartościowej lekcji.

            Edyta Drągowska

            Agnieszka Skarżyńska

            Aniela Sokołowska

          • Kółko majsterkowicza

          • Zima w tym roku była długa. Wykonaliśmy więc na zajęciach fajne ozdoby, które sprawiły swoim blaskiem, że przypomniały się nam długie zimowe wieczory, podczas których rozgrzewały one trochę zimową atmosferę w naszych domach.
            A tak wyglądają  efekty pracy naszych młodych majsterkowiczów!

             Jan Sagun

          • Impreza integracyjna klas trzecich

          • 2 marca 2026r. uczniowie klas III uczestniczyli w imprezie integracyjnej, której motywem przewodnim było promowanie pozytywnych relacji rówieśniczych i przeciwdziałanie przemocy. Po krótkim wprowadzeniu i założeniu pomarańczowych elementów stroju (międzynarodowy kolor sprzeciwu wobec przemocy) wszyscy uczniowie zostali losowo podzieleni na cztery grupy. Pierwszym zadaniem było wylosowanie opisu trudnej sytuacji, przeanalizowanie jej, ustalenie tego, jaki to rodzaj przemocy, jak poradzić sobie z nią i do kogo zwrócić się o pomoc. Każda z grup podzieliła się z pozostałymi swoimi przemyśleniami. Kolejnym zadaniem opartym na współpracy były aktywności ruchowe – wędrujące koło hula-hop, przeprawa na kocach całej drużyny do wyznaczonego miejsca. Tam czekało kolejne zadanie – tym razem plastyczne. Grupy przygotowały plakaty. Wspólne rysowanie, naklejanie i prezentowanie dawało poczucie wspólnoty i wzajemnej życzliwości. Hasła z plakatów miały ważne przesłanie, które mamy nadzieję na zawsze pozostanie w sercach wszystkich uczestników.

            „Razem możemy wszystko.”

            „Każdy świeci inaczej, wszyscy razem najjaśniej.”

            „Razem silni jak drzewo.”

            „Każdy jest ważny.”

            Powstałe plakaty zostały wyeksponowane na holu klas I-III.

            Aniela Sokołowska
            Mariola Sagun
            Monika Kaliszewska
            Bożena Wolanin

          • Szkoła Myślenia Pozytywnego - "Czym jest napięcie?"

          • W ramach programu Szkoła Myślenia Pozytywnego zostały przeprowadzone zajęcia poświęcone tematyce radzenia sobie ze stresem oraz budowaniu świadomości emocjonalnej wśród uczniów. Zajęcia odbyły się w formie teatrzyku kamishibai pt. „Pnącza zmartwień”. Dzięki tej metodzie, łączącej obraz i narrację, uczniowie w przystępny oraz angażujący sposób poznali mechanizm powstawania napięcia emocjonalnego. Opowieść wprowadziła do rozmowy o tym, czym jest stres i zamartwianie się oraz jak wpływa ono na nasze ciało. Kolejnym elementem zajęć była nauka relaksacji. Przy spokojnej wyciszającej muzyce uczniowie wykonali pracę plastyczną pt. „Drzewo spokoju”. Aktywność ta sprzyjała obniżeniu napięcia, koncentracji oraz utrwaleniu poznanych sposobów radzenia sobie ze stresem.

            Sabina Lewszuk

          • STOŁÓWKA STĄD!

          • Jak w praktyce realizować cele zrównoważonego rozwoju i jak układać jadłospisy z wykorzystaniem lokalnych produktów? Na te pytania odpowiadali eksperci podczas szkolenia dla intendentów i pracowników szkolnych stołówek , które odbyło się 25 lutego 2026 roku.

            Gospodarzem wydarzenia był Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku. Wiedzą z uczestnikami dzieliły się ekspertki ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W pierwszej części spotkania prof. dr hab. Krystyna Gutkowska przybliżyła koncepcję diety planetarnej w polskiej szkole, łącząc teorię z praktyką. Z kolei prof. dr hab. Ewa Czarniecka-Skubina poruszyła dwa kluczowe dla każdej kuchni tematy: technologię produkcji pozwalającą na ograniczenie marnotrawstwa żywności oraz praktyczne aspekty higieny i bezpieczeństwa produkcji potraw.Ważnym  punktem programu była dyskusja o tym, jak skutecznie i zgodnie z prawem zamówień publicznych zamawiać żywność od lokalnych dostawców.

            Dr hab. Joanna Myszkowska-Ryciak omówiła zastosowanie norm żywienia w codziennej praktyce szkolnej stołówki. Odbyły się też  warsztaty z opracowywania jadłospisów dla żywienia zbiorowego. Dzięki nim intendenci mogli w praktyce przećwiczyć komponowanie zdrowych i zbilansowanych posiłków, opartych na produktach z regionu.

            Beata Cylwik

          • "W ry(t)mach Tuwima: Tajemnica Skrzyni Prapradziadka"

          • Dnia 27 lutego 2026 r. klasy III uczestniczyły w wyjściu edukacyjnym do Opery i Filharmonii Podlaskiej na przedstawienie muzyczne pt. „W rytmach Tuwima – Skrzynia prapradziadka”.

            Celem wyjścia było rozwijanie wrażliwości muzycznej i literackiej uczniów oraz poznanie twórczości Julian Tuwim w atrakcyjnej, scenicznej formie. Spektakl łączył recytację znanych wierszy poety z oprawą muzyczną i elementami gry aktorskiej. Uczniowie mieli okazję usłyszeć interpretacje utworów w nowych aranżacjach, a także aktywnie uczestniczyć w rytmicznych zabawach.

            Przedstawienie spotkało się z dużym zainteresowaniem dzieci. Uczniowie z uwagą śledzili przebieg wydarzeń, żywo reagowali na humorystyczne fragmenty oraz chętnie włączali się w proponowane aktywności. Wyjście przebiegło w miłej i bezpiecznej atmosferze, a uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń.

            Monika Kaliszewska

            Mariola Sagun

            Aniela Sokołowska

            Bożena Wolanin

          • Warsztaty kulinarne „Stołówka stąd”

          • 26 lutego 2026 roku klasa V a miała niepowtarzalną okazję sprawdzić się kulinarnie pod okiem fachowców. W ramach projektu „Stołówka stąd” , promującej wykorzystanie lokalnych produktów,  poznawali specjały podlaskich produktów żywnościowych i sposoby ich wykorzystania. W trakcie czterogodzinnych warsztatów uczniowie wykorzystując sprzęt i akcesoria kuchenne z Laboratoriów Przyszłości przygotowywali zdrowe posiłki . Świeże marchewki, cukinie, kapusty, jajka, buraki, gruszki, nabiał czy miody stały się produktami do stworzenia wielu smacznych potraw – placuszki z warzyw, carpaccio z buraka z gruszką i serem korycińskim, pasta jajeczna czy wafle przekładane borówkowym dżemem i podlaskim miodem to tylko niektóre z przygotowanych smakołyków. Od mycia i obierania, poprzez krojenie, doprawianie czy ozdabianie, po sprzątanie i przygotowywanie stołu do wspólnej degustacji. To był naprawdę wartościowy czas.

            Anna Radziewicz

          • Walentynkowy kiermasz

          • „Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu”

            Dz 20,35.

            W dniach 13-17 lutego 2026 roku Szkole Koło Caritas we współpracy z Radą Rodziców naszej szkoły zorganizowało kiermasz walentynkowy na rzecz pomocy nastolatce - Justynie Łada.
            Justyna Łada to trzynastoletnia, pogodna, zawsze chętna do pomocy dziewczynka. Niestety, na jej drodze pojawiło się trudne wyzwanie. To choroba, która stopniowo odbiera jej wzrok. Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że Justyna zmaga się nie tylko z krótkowzrocznością, ale też z chorobą Stargardta. W chwili obecnej nie ma na nią lekarstwa, można jedynie spowolnić jej postępowanie. Justyna potrzebuje stałego wsparcia wielu specjalistów, a także odpowiedniego sprzętu dla osób słabowidzących, który ułatwiłby jej codzienne funkcjonowanie.
            Podczas akcji walentynkowej wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z ogromnym zaangażowaniem sprzedawali maskotki, które były z serca podarowane przez wielu uczniów i ich rodziców. Bardzo dziękujemy całej społeczności szkolnej za ogromne serce. Po raz kolejny potwierdziła się prawda, że nasza szkoła, to szkoła dobrych ludzi. Wspólnie robimy piękne rzeczy.   

            Dochód ze sprzedaży maskotek został przekazany przez Radę Rodziców na konto fundacji, której Justyna jest podopieczną.
                                                                                                                      
             

            Małgorzata Jabłońska

            Szkolne Koło Caritas, Rada Rodziców

          • Zajęcia rewalidacyjne "Zręczne dłonie - sprawne życie"

          • W roku szkolnym 2025/2026 podczas zajęć rewalidacyjnych realizowana jest innowacja "Zręczne dłonie - sprawne życie", której celem jest usprawnianie motoryki małej poprzez wprowadzanie elementów krawiectwa.  Uczniowie uczą się nawlekać igłę na nitkę, rozpoznawać podstawowe przybory krawieckie, a przede wszystkim koncentrować swoja uwagę na wykonywanym zadaniu. Zajęcia szycia cieszą się przez uczniów dużym zainteresowaniem - dzieci są zaangażowane, pracują z entuzjazmem i chętnie wykonują proponowane ćwiczenia manualne. Efektem ich pracy są własnoręcznie wykonane maskotki. Realizacja innowacji pokazuje, że nauka poprzez działanie i twórczą aktywność przynosi bardzo pozytywne rezultaty.

            Urszula Klejno 

            Anna Skorulska

          • Zajęcia kulinarne

          • W dniu 23.02.2026 r. uczniowie klasy 4b uczestniczyli w zajęciach kulinarnych, podczas których poznawali zasady zdrowego odżywiania w praktyce. Dzieci samodzielnie przygotowały zdrowe burgery oraz pełnowartościowe tortille. Uczyły się dobierać składniki i komponować zbilansowane posiłki. Nie zabrakło też słodkiego akcentu - uczniowie samodzielnie przygotowali ciasto, a następnie upiekli chrupiące gofry. Zajęcia przebiegły w miłej i przyjaznej atmosferze, która sprzyjała współpracy, kreatywności i dobrej zabawie. Podczas zajęć wykorzystano nowoczesne urządzenia z projektu Laboratoria Przyszłości, co pozwoliło rozwijać dzieciom umiejętności praktyczne. 

            Urszula Klejno